Koszty miejskich imprez sylwestrowych

Lokalne władze mimo kryzysu w swoich budżetach chcą zapewnić mieszkańcom chociaż minimum rozrywki.

Publikacja: 28.12.2012 00:45

Koszty miejskich imprez sylwestrowych

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz Rafał Guz

Wrocław w tym roku na organizację imprezy sylwestrowej chce wydać ok. 800 tys. zł. W ubiegłym roku było to prawie trzy razy więcej – 2,2 mln zł.   Ale prywatka pod chmurką, której współorganizatorem jest telewizja TVP 2, gorsza od ubiegłorocznej wcale ma nie być. Wystąpią znane polskie gwiazdy – m.in. Maryla Rodowicz, Kayah, Krzysztof Krawczyk, Lady Pank, Kuba Badach, Hey itp. Skąd więc znacznie niższe wydatki? Sporą część kosztów organizacji imprezy, szacowanych na 2 mln zł, weźmie na siebie telewizja. – Konieczne są też oszczędności, a znając upodobania widzów, jesteśmy bardziej profesjonalni i możemy lepiej zaplanować wydatki – wyjaśnia  Julia Wach z wrocławskiego urzędu miasta.

Oszczędzają też Katowice, które w tym roku chcą przeznaczyć na sylwestra dla mieszkańców ok. 700 tys. zł, wobec 900 tys. zł w 2011 r. – Impreza jest jednak wciąż na tyle duża i atrakcyjna, że liczymy, że przyciągnie mieszkańców nie tylko Katowic, ale też całego regionu – podkreśla Joanna Górska z biura prasowego miasta. Na scenie pod Spodkiem wystąpią m.in. Golden Life, Varius Manx, Golec uOrkiestra.

W Rzeszowie na imprezie otwartej dla wszystkich gwiazdą będzie zespół IRA (rok temu – Budka Suflera). Koszty – 150 tys. zł, rok temu – 250 tys.

Także Kraków zorganizuje imprezę praktycznie jednej gwiazdy – zespołu Pod Budą, co ma kosztować ok. 600 tys. zł, z czego miasto z własnej kieszeni pokryje ok. 200 tys. zł. Z jednej strony tegoroczny sylwester ma się nijak do ogromnej imprezy z 2010 r. – z megagwiazdami w sumie za 2 mln zł. Ale to zawsze lepiej niż w roku 2011, gdy z powodu załamania w lokalnym budżecie noworocznego koncertu na żywo po prostu nie było.

Miasta mogą trochę zaoszczędzić, bo kryzys stępił też apetyty artystów. Wcześniej za swe sylwestrowe występy żądali oni podwójnych stawek, w w tym roku wytargowali znacznie mniej. Zamiast np. 20 tys. zł jak w ubiegłym roku obecnie stawka za występ spadła do 5 tys. zł.

Mimo tych oszczędności stołeczny samorząd i tak wyda tyle samo co w latach poprzednich – 3,6 mln zł. – Zabawa sylwestrowa od pięciu lat jest transmitowana na cały kraj, co oprócz doskonałej zabawy dla wszystkich uzupełnia i ubogaca wizerunek Warszawy – podkreśla Magdalena Łań ze stołecznego magistratu.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego