Gminy i powiaty pieniądze z pożyczki udzielonej przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej mogą wykorzystać na budowę i modernizację: placówek oświatowych, sieci i stacji wodociągowych, systemów zbiorowego odprowadzania i oczyszczania ścieków, dróg gminnych i powiatowych oraz do finansowania inwestycji związanych z zaopatrywaniem w energię z wykorzystaniem lokalnych odnawialnych źródeł. Inwestycje te muszą być realizowane na terenach wiejskich, czyli na wsiach i w miastach liczących do 20 tys. mieszkańców.
Pożyczki w ramach Samorządowego Programu Pożyczkowego udzielane są bez prowizji i bez dodatkowych opłat. Jednostki samorządu terytorialnego mogą je zaciągać na sfinansowanie nawet 100 proc. wartości zadania inwestycyjnego brutto. Maksymalna wysokość pożyczki to milion złotych. Oprocentowanie dla tzw. przedsięwzięć priorytetowych wynosi równowartość 0,95 trzymiesięcznego wskaźnika WIBOR , ale nie mniej niż 2,85 punktu procentowego. Pożyczki w pozostałych projektach oprocentowane są według trzymiesięcznego wskaźnika WIBOR, jednak nie mniej niż 3 punkty procentowe. Okres kredytowania to pięć lat, okres karencji nie może być dłuższy niż 12 miesięcy.
Pożyczka nie może zostać przeznaczona na finansowanie inwestycji już zakończonej ani na refundację kosztów poniesionych przed datą złożenia wniosku do EFRWP.
Zabezpieczeniem spłaty są weksel in blanco oraz deklaracja wekslowa. Jak podkreślają przedstawiciele EFRWP, zgodnie z opinią Centrum Przetargów Publicznych samorządy mogą zaciągać kredyty bez konieczności przeprowadzania przetargu.
Nabór wniosków potrwa do 25 marca br. Limit środków – 10 mln zł.