Aktualizacja: 17.09.2015 21:53 Publikacja: 17.09.2015 21:53
Kongresy odbywają się od 2012 roku
Foto: Rzeczpospolita, Jarosław Brelik
Kongres to jeden z efektów pracy powstałego w Lublinie think tanku Centrum Kompetencji Wschodniej (CKW) powołanego z udziałem miasta Lublina, samorządu województwa lubelskiego oraz międzynarodowej organizacji należącej do systemu ONZ – Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju UNDP. CKW postawiło sobie za zadania m.in. inicjowanie nowych przedsięwzięć, inspirowanie skutecznej i trwałej współpracy transnarodowej, integrowanie środowisk, stymulowanie dialogu pomiędzy władzami lokalnymi i regionalnymi krajów UE oraz Partnerstwa Wschodniego.
Organizowany od 2012 r. w Lublinie Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej gromadzi przedstawicieli władz centralnych i lokalnych, organizacji pozarządowych, menedżerów kultury, naukowców z Polski, Europy Zachodniej i Wschodniej oraz Azji Centralnej. W tym roku udział w kongresie, który odbędzie się w dniach 1–3 października zapowiedziało ponad 700 uczestników.
Rusza nowa akcja zachęcająca do wsparcia regionu dotkniętego powodzią. Tym razem samorząd województwa i regionalne atrakcje jednoczą siły w apelu: wspieraj Dolny Śląsk, by nie dotknęła go kolejna dramatyczna w skutkach fala odwołanych rezerwacji.
Finanse, zmiany demograficzne i ekologia – to największe wyzwania dla włodarzy miast w zaczynającej się kadencji. Nowo wybrani prezydenci i burmistrzowie przedstawiali swoje strategie na rozwój i zarządzanie miastami w trudnych czasach.
Kraków – stolica polskiej kultury, miasto pełne cennych zabytków i unikatowych zbiorów, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO, jest dziś ważną europejską metropolią, która nie tylko w twórczy sposób prezentuje swoje tysiącletnie dziedzictwo, ale potrafi je łączyć z duchem nowoczesności, otwartością na innowacje, troską o zrównoważony rozwój i dbałością o jakość życia mieszkańców.
Prawie 1000 żeglarzy i żeglarek weźmie udział w żeglarskim festiwalu Gdynia Sailing Days. Ta jedna z najważniejszych imprez regatowych w północnej Europie rozpocznie się w piątek 28 czerwca i potrwa do 21 lipca.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Krótki wypoczynek od codziennych obowiązków połączony ze sportem i zwiedzaniem to wyczekiwany przez wielu sposób na spędzenie wiosennych weekendów.
Samodzielne prowadzenie księgowości to przede wszystkim oszczędności i większa kontrola nad finansami firmy. To również wyzwania, wymagające sprawdzonych rozwiązań. Mała Księgowość pozwala podjąć się tego zadania i mieć pewność, że dobrze je wykonasz.
– Nie warto kombinować z Donaldem Trumpem. W moim przekonaniu ci, którzy są jego zwolennikami, są wrogami Polski – przestrzega gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych, komentując propozycję kandydata na wiceprezydenta USA, J.D. Vance’a, by zakończyć wojnę kosztem ukraińskich terytoriów.
Rywalizacja Niemiec i Francji o to, które firmy zdominują rynek i kto będzie decydował o polityce obronnej w Europie, to pole walki o pierwszeństwo w rozdawaniu kart w UE. Niestety, ten typ rozgrywki jest niemal obcy myśleniu polskich elit rządowych.
Imperializm rosyjski jest trudny do przezwyciężenia, ale największe szanse stwarza na to osłabienie Rosji i wzmocnienie Europy Środkowo-Wschodniej.
Polityka nabiera naprawdę globalnych wymiarów. W tym sensie, że bardzo ważne dla nas decyzje mogą być konsekwencją wydarzeń w dalekiej Azji – pisze publicysta.
Francja nie jest już „pełną demokracją", a Stany spadają na 25. miejsce rankingu wolności politycznej.
Zachodnioeuropejskie aspiracje Polaków nie ulegają wątpliwości – ale czy na pewno powinniśmy mówić wciąż o aspiracjach? A może staliśmy się krajem Europy Zachodniej, zupełnie tego nie dostrzegając?
Wymiana handlowa wschodzących gospodarek europejskich i Turcji ucierpi na wyjściu W. Brytanii z Unii bez umowy — przewiduje EBOR
Jak sprawić, aby droga ku integracji z Europą, z którą wiążą się trudne reformy, była wciąż atrakcyjna dla naszych partnerów? - tłumaczą ministrowie spraw zagranicznych Polski, Czech i Szwecji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas