Nowoczesność za rozsądną cenę

W Lublinie dynamicznie wzrasta liczba nowych biurowców. Siedziby przenosi tu coraz więcej firm.

Publikacja: 15.10.2015 17:34

Tak będzie wyglądał kompleks Soul

Tak będzie wyglądał kompleks Soul

Foto: materiały prasowe

W 2014 r. rynek powierzchni biurowych w Lublinie powiększył się o 18 tys. mkw., prawie dwukrotnie więcej niż w ciągu ostatnich trzech lat. W tym półroczu oddano do użytku kolejne inwestycje m.in. Centrum Park i Wojciechowska 15. Dziś Lublin jest największym zagłębiem biurowym we wschodniej Polsce.

Plany budowy ogłosili kolejni inwestorzy, wielu ma tereny pod takie przedsięwzięcia.

Co i gdzie

Największą inwestycję realizuje Grupa Zana Holding. To lubelski deweloper, główny gracz na tym rynku, który w ciągu 15 lat postawił 14 budynków usługowo-biurowych o powierzchni 75 tys. mkw. Teraz na 5-hektarowej działce po zajezdni MPK rozpoczął budowę kompleksu Cz Office Park. W pierwszym etapie, który zakończy się pod koniec przyszłego roku, postawi dwa biurowce. Pierwszy, 14-kondygnacyjny, o powierzchni najmu 20 tys. mkw., drugi o połowę niższy to 11,7 tys. mkw. W ciągu siedmiu lat inwestor chce oddać 48 tys. mkw.

W czerwcu przyszłego roku Grupa Zana zapowiada oddanie do użytku dwu z czterech biurowców kompleksu Technik Park w specjalnej strefie ekonomicznej na Felinie. Łącznie kompleks ma oferować 16 tys. mkw.

W III kwartale przyszłego roku biurowiec o pow. 7 tys. mkw. odda spółka Makrochem.

Budowę nowoczesnego kompleksu Soul w klasie A+ zapowiada spółka Kemea Invest. Ma powstać w dzielnicy Czechów w pobliżu Uniwersytetu Medycznego i składać się z dwóch siedmiopiętrowych biurowców o powierzchni biurowej 18,9 tys. mkw. Zaplanowano dwupoziomowy skwer z dużą ilością zieleni i kawiarnią. – Chcemy stworzyć coś na kształt amerykańskiego kampusu Apple – mówi Edward Kostrubiec, prezes Kemea Invest.

Inwestor zapowiada, że obiekt odda do użytku w 2017 r.

Według październikowego raportu „Rynek nowoczesnych powierzchni biurowych w Lublinie" przygotowanego przez Wydział Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin miastu w najbliższych latach przybędzie 126 tys. mkw. nowoczesnych biur.

Standard i ceny

Lublin według analityków to wschodząca gwiazda rynków regionalnych.

– Cechą charakterystyczną rynków rozwijających się jest relatywnie wysoki procentowy udział powierzchni w budowie lub na etapie planowania w stosunku do istniejącej powierzchni i wysoki współczynnik powierzchni niewynajętych – mówi Marcin Siewierski z firmy Cushman & Wakefield.

Dziś przy łącznej powierzchni 154 tys. mkw. pustostany nowoczesnych powierzchni biurowych oscylują na poziomie 9,36 proc. (dane za I półrocze 2015 r. wg Cushman & Wakefield). Jak podkreśla Marcin Siewierski, oferta dla najemców poszukujących dużych modułów biurowych i powierzchni o wysokim standardzie jest ograniczona.

Potwierdza to Grzegorz Turski, wiceprezes Centrum Zana Holding. W jego opinii rynek oczekuje bardzo wysokich standardów technicznych przy bardzo niskich kosztach najmu i użytkowania. Szansę mają jedynie duże, bardzo dobrze skomunikowane biurowce, które stwarzają możliwość wieloletniego rozwoju firmy bez konieczności przenosin. Takie powierzchnie są w stanie spełnić oczekiwania sektora usług IT/BPO/SSC, głównego najemcy w Lublinie.

Wywoławcze stawki czynszów w Lublinie to 9–11 euro za mkw. miesięcznie w najlepszych lokalizacjach, to taniej niż dwa–trzy lata temu. Grzegorz Turski nie spodziewa się odwrócenia trendu. – Ponieważ przyrost nowych powierzchni nadąża za rynkiem, stawki będą stabilne przy coraz wyższej jakości projektach – uważa.

Zdaniem analityków boom będzie trwał, bo coraz więcej firm z sektora nowych usług rozważa przeniesienie biznesu do Lublina. Jednym z głównych atutów miasta jest kapitał ludzki. Lublin to silny ośrodek akademicki (ponad 70 tys. studentów).

– To daje szansę na rozwój sektora specjalistycznych usług opartych na wiedzy i nowoczesnych technologiach. Przyjazny klimat dla biznesu, poprawiająca się dostępność i jakość powierzchni biurowych, konkurencyjne koszty oraz coraz lepszy system komunikacji to zachęty dla inwestorów szukających optymalnych lokalizacji dla centrów usług biznesowych – mówi Marcin Siewierski.

Plusem jest również bliskość Ukrainy.

– Coraz więcej biznesmenów z Ukrainy przenosi interesy do Lublina, traktując nasze miasto jako przyczółek do ekspansji na Zachód – dodaje Grzegorz Turski.

Deweloperów powierzchni biurowych wspiera samorząd Lublina. Ich inwestycje wpisują się bowiem w strategię rozwoju miasta i tworzą ofertę dla nowoczesnych usług biznesowych. Dlatego swoje siedziby umieściły w Lublinie m.in. Genpact, Orange Polska, Proama, Centrum Obsługi Klienta Detalicznego PKO BP i Sii.

W 2014 r. rynek powierzchni biurowych w Lublinie powiększył się o 18 tys. mkw., prawie dwukrotnie więcej niż w ciągu ostatnich trzech lat. W tym półroczu oddano do użytku kolejne inwestycje m.in. Centrum Park i Wojciechowska 15. Dziś Lublin jest największym zagłębiem biurowym we wschodniej Polsce.

Plany budowy ogłosili kolejni inwestorzy, wielu ma tereny pod takie przedsięwzięcia.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał