Olsztyn, Elbląg oraz Ełk stały się „hubami talentów”

Nowatorskie obuwie dla panczenistów, pływające domy czy polska odpowiedź na grę Pokemon Go. W warmińsko-mazurskich parkach technologicznych powstają innowacje, które mogą podbić świat.

Publikacja: 12.10.2016 23:00

13 start-upów z konkursu „Hub of Talents” trafi pod opiekę Inkubatora Przedsiębiorczości w Olsztyńsk

13 start-upów z konkursu „Hub of Talents” trafi pod opiekę Inkubatora Przedsiębiorczości w Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym

Foto: materiały prasowe

Pół tysiąca start-upów, nowatorskie pomysły z całej Polski i tylko 60 miejsc. Tak wyglądała ostra selekcja w ramach tzw. platform startowych na ścianie wschodniej. W zakończonym ledwie parę tygodni temu konkursie „Hub of Talents" wyłoniono w efekcie 60 najbardziej innowacyjnych projektów.

Projektowanie sukcesu

Teraz ich rozwojem i przygotowaniem młodych firm do rozpoczęcia działalności zajmą się parki naukowo-technologiczne (PNT). Mają zapewnić wsparcie tym, którzy mają ciekawy pomysł na biznes, ale nie wiedzą jak przenieść go z głowy do realnego świata.

„Hub of Talents" (z ang. hub talentów) to jedna z trzech ogólnopolskich inicjatyw wspierających rozwój młodych i innowacyjnych, adresowana do start-upów w woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim.

Liderem programu wartego ponad 7 mln zł jest PNT z Białegostoku. I to właśnie pod jego skrzydła trafiło najwięcej start-upów (22). Ale nad dużą grupą projektów pieczę będą miały też parki z Warmii i Mazur – do inkubacji w nich zakwalifikowano w sumie 28 start-upów.

– Zainteresowanie konkursem przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Napłynęły do nas pomysły z całej Polski. Finalnie zrekrutowaliśmy 13 start-upów – mówi Magdalena Ben-Rynkiewicz, kierownik Inkubatora Przedsiębiorczości w Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym (OPNT).

Teraz parki z Olsztyna, Elbląga i Ełku zapewnią innowatorom wsparcie i pomogą przenieść ciekawy pomysł biznesowy z głowy jego twórcy do realnego świata. Każdy dostanie opiekuna, biuro i indywidualny program inkubacji. Jak tłumaczy Paweł Lulewicz, dyrektor Elbląskiego Parku Technologicznego (EPT), celem jest, aby za dwa lata móc spotkać się z tymi przedsiębiorcami i dowiedzieć się, że ze swoim produktem odnieśli na rynku międzynarodowy sukces.

A tych naprawdę nowatorskich pomysłów, które mają ambicje podbicia świata lub zagospodarowania jakiejś niszy rynkowej, nie brakuje.

Zaskakujące innowacje

W warmińsko-mazurskich „hubach talentów" opracowywane są projekty o zróżnicowanej specyfice. – U nas inkubujemy pięć podmiotów, z których żaden nie jest start-upem informatycznym. Nie tworzą software'u, lecz konkretne produkty – wyjaśnia Jakub Knyżewski, specjalista ds. rekrutacji i organizacji wsparcia start-upów w PNT w Ełku.

Tam swój projekt specjalistycznego obuwia dla panczenistów realizuje Psycho Sparrow Boots. Firma opracowała łyżwy wykonane z lekkich, wytrzymałych materiałów, przystosowane do stopy użytkownika na podstawie odlewu.

Pomysły start-upowców zaskakują, tak jak ten Jana Sowy, który założył firmę Float. Młody konstruktor jachtów wpadł na pomysł stworzenia całorocznych i autonomicznych obiektów pływających z kompozytów, będących inteligentnymi, ekologicznymi domami. Z kolei Marek Maruszczak – autor projektu geolokalizacyjnej gry mobilnej w świecie mitologii słowiańskiej – rzucił wyzwanie Pokemon Go.

>R4, komentarz >R2

Pół tysiąca start-upów, nowatorskie pomysły z całej Polski i tylko 60 miejsc. Tak wyglądała ostra selekcja w ramach tzw. platform startowych na ścianie wschodniej. W zakończonym ledwie parę tygodni temu konkursie „Hub of Talents" wyłoniono w efekcie 60 najbardziej innowacyjnych projektów.

Projektowanie sukcesu

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży