Wolniejsze życie, to dobre życie

Pierwszym polskim miastem w ruchu spod znaku pomarańczowego ślimaka był warmiński Reszel. Jest w Cittaslow już dekadę. Najmłodszym członkiem został w październiku mazurski Olsztynek.

Publikacja: 16.11.2016 22:00

Reszel trzy lata temu otrzymał z programu Cittaslow ponad 16 mln zł na rewitalizację miasta.

Reszel trzy lata temu otrzymał z programu Cittaslow ponad 16 mln zł na rewitalizację miasta.

Foto: Rzeczpospolita, Marta Bogacz Marta Bogacz

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę września mieszkańcy Reszla obchodzili międzynarodowe święto Miast Dobrego Życia – Niedziela Cittaslow.

To już w tej warmińskiej miejscowości wieloletnia tradycja, od kiedy miasto dołączyło do międzynarodowego ruchu w 2006 r., stając się jednym z jego polskich założycieli.

Wyjątkowa niedziela

– Co roku w ostatnią niedzielę września na całym świecie w 30 państwach, w 225 miastach obchodzimy to samo święto – przypomniał na otwarcie tegorocznego miejskiego festynu burmistrz Reszla, Marek Janiszewski.

W roku 2009 Stowarzyszenie Kulturalne „Reszelanie" wspólnie z urzędem marszałkowskim w Olsztynie zorganizowało I Festyn Miast Cittaslow. Była i konferencja naukowa, i wspólna zabawa z udziałem miast–członków polskiej sieci Miast Dobrego Życia. Promowały swoje atrakcje, kuchnię, rzemiosło.

Burmistrz Janiszewski nie miał wątpliwości, że członkostwo w sieci było dobrym wyborem.

Trzy lata temu z programu Cittaslow przeznaczono ponad 16 mln zł na rewitalizację miasta. Tych pieniędzy samorząd niespełna pięciotysięcznego Reszla bardzo potrzebował. O remont prosiła się zabytkowa zabudowa rynku, gotyckie ceglane mosty, mury obronne, klasycystyczny ratusz, imponujący kościół farny z XIV w i otoczenie równie starego, pięknego zamku biskupów warmińskich.

Podczas tegorocznej niedzieli urząd gminy też prezentował swoją działalność w ruchu. Na stoisku można było uzyskać informacje o idei stowarzyszenia, organizowanych przedsięwzięciach i planach.

W ciągu dekady polskiej przynależności do ruchu Miast Dobrego Życia przystąpiły kolejne ośrodki z Warmii i Mazur: Bisztynek, Biskupiec, Lidzbark Warmiński, Nowe Miasto Lubawskie, Ryn, Lubawa, Gołdap, Dobre Miasto, Barczewo, Pasym, Górowo Iławeckie, Nidzica, Bartoszyce.

Nowi chętni

W listopadzie 2015 r. w szwedzkim Falköping obradowały władze międzynarodowego stowarzyszenia Cittaslow. Do grona miast dbających o dobrą jakość życia mieszkańców dołączyły trzy kolejne miejscowości z Warmii i Mazur – Lidzbark, Działdowo oraz Orneta.

Wszystkie trzy pomyślnie przeszły procedurę certyfikacyjną. W trakcie oceny samorządy musiały m.in. udowodnić, że podejmują działania służące ochronie środowiska, dbają o zabytkową architekturę miejską i planują jej rewitalizację, promują lokalne wyroby i wprowadzają rozwiązania przyjazne mieszkańcom i turystom.

W lipcu marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin wręczył certyfikaty przystąpienia do Cittaslow władzom samorządowym mazurskich Jezioran (8 tys. ludności). Natomiast 21 października w trakcie Zgromadzenia Ogólnego Cittaslow w Novellarze we Włoszech burmistrz Artur Wrochna odebrał certyfikat przyjęcia mazurskiego Olsztynka do sieci Miast Dobrego Życia.

Burmistrz jest zdania, że przynależność Olsztynka (13,6 tys. mieszkańców) do organizacji „dała niewątpliwy bodziec do promocji miasta zarówno w kraju, jak i na całym świecie – dzięki ogólnie rozpoznawalnemu logu łączącym miasteczka Cittaslow".

– Dążymy do zagospodarowania przestrzeni miejskiej Olsztynka w taki sposób, aby jego mieszkańcom żyło się tu dobrze, żeby chcieli tu mieszkać. Zgodnie z kierunkami wytyczanymi przez Cittaslow chcemy tworzyć przyjazną ludziom infrastrukturę, działać tak, by rosła u nas jakości życia – podkreśla burmistrz Wrochna. – Coraz częściej osiedlają się u nas mieszkańcy Olsztyna odległego o 25 km, ale też mamy nowych obywateli, którzy tu przyjechali z innych regionów Polski. To niewątpliwie pochodna poprawiającej się infrastruktury miasta – dodaje.

Nie widzi żadnych minusów wstąpienia do stowarzyszenia pomarańczowego ślimaka. Przypomina, że zarząd województwa warmińsko–mazurskiego podpisał porozumienie ze stowarzyszeniem „Polskie Miasta Cittaslow". Zgodnie z dokumentem przygotowanym przez zrzeszenie miast „ponadlokalny program rewitalizacji sieci miast Cittaslow województwa warmińsko-mazurskiego" otrzyma finansowe wsparcie w ramach Regionalnego Programu dla województwa na lata 2014–2020.

Lepiej i nowocześniej

Samorząd Olsztynka zrealizuje pięć projektów: Młodzieżowy Klub Integracji Społecznej „Ucz się w ruchu" (920 tys. zł plus 0,5 mln na siedzibę klubu ), plaża miejska – 6,3 mln zł, rewitalizacja zabytkowej wieży ciśnień (4 mln zł), zakup szczepionek i przystosowanie pomieszczenia do ich podawania (300 tys. zł).

Dla Olsztynka oznacza to „wzrost aktywności społecznej, przedsiębiorczości i jedności mieszkańców gminy oraz poprawę atrakcyjności turystycznej". Burmistrz jest przekonany, że ruch Cittaslow ma przyszłość. – Nie oznacza zastoju, lecz tempo życia dostosowane do lokalnej specyfiki. A także naszą otwartość na rozwiązania, które podnoszą wygodę życia miejscowej społeczności – argumentuje.

W ostatnich latach coraz częściej można zaobserwować ucieczkę ludzi z dużych miast do okolicznych mniejszych miejscowości. Tam znajdują niedostępne w dużych ośrodkach: niższy poziom hałasu, mniej stresów, a więcej świeżego, czystszego powietrza i przestrzeni. Dlatego tak ważne jest, aby podejmowane działania nastawione na jakość życia harmonizowały z rozwojem społecznym, gospodarczym, ale również z troską o ekologię i środowisko.

We wszystkich miastach sieci Cittaslow dużą wagę przywiązuje się do terenów rekreacyjnych, rozwijania pasji i zainteresowań m.in. poprzez bogatą ofertę warsztatów plastycznych, wokalnych, zajęć sportowych czy teatralnych.

W Olsztynku od 2012 r. młode pokolenie ma możliwość podjęcia nauki m.in. gry na takich instrumentach, jak akordeon, skrzypce, wiolonczela, obój, saksofon, trąbka, fortepian czy perkusja. A to dzięki otwarciu filii Powiatowej Szkoły Muzycznej I Stopnia. Nie zapomniano również o najstarszych mieszkańcach, którzy mogą realizować się podczas spotkań Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

– Dlatego warto doceniać potencjał niewielkich miast, który doskonale wpisuje się w założenia zrównoważonego rozwoju – podkreśla Artur Wrochna.

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę września mieszkańcy Reszla obchodzili międzynarodowe święto Miast Dobrego Życia – Niedziela Cittaslow.

To już w tej warmińskiej miejscowości wieloletnia tradycja, od kiedy miasto dołączyło do międzynarodowego ruchu w 2006 r., stając się jednym z jego polskich założycieli.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży