Cztery nowe stacje i więcej jednośladów w białostockiej sieci rowerów miejskich

Cztery nowe stacje, 60 stojaków, 40 jednośladów standardowych, 20 dla dzieci, 20 tandemów przybędzie w nowym sezonie roweru miejskiego w Białymstoku.

Publikacja: 23.01.2017 23:30

Foto: materiały prasowe

W tym roku wystartuje on 21 marca. Podobnie jak w poprzednich latach operatorem będzie firma Nextbike.

– Wygrała ona organizowany przez nas przetarg i podpisaliśmy z nią umowę – opowiada Anna Kowalska z Urzędu Miasta w Białymstoku. Dokument ma obowiązywać przez trzy lata.

System BiKeR, czyli Białostocka Komunikacja Rowerowa, został uruchomiony 31 maja 2014 roku. – Obecnie w naszym mieście jest 46 stacji i 460 rowerów – wylicza Anna Kowalska. Podkreśla, że BiKeR to jedyny w Polsce rowerowy system aglomeracyjny, który poza stacjami w Białymstoku ma także jedną stację w gminie Choroszcz i dwie w gminie Juchnowiec Kościelny.

W ubiegłym roku rowery można było wypożyczać do końca listopada. W sezonie skorzystano z jednośladów aż 450 tys. razy. Użytkownicy pokonali na nich prawie milion kilometrów. – Do wypożyczenia dochodziło średnio co 49 sekund, a do rejestracji użytkownika – co 44 minuty – wylicza urzędniczka. W sumie podczas trzech sezonów w systemie zarejestrowało się ponad 47 tys. osób, a z rowerów skorzystano aż 1,3 mln razy. – Najaktywniejszy użytkownik w ostatnim sezonie skorzystał z wypożyczalni 863 razy, co daje średnią ponad trzech wypożyczeń dziennie – dodaje Anna Kowalska.

Pod koniec ubiegłego roku władze Białegostoku ogłosiły kolejny przetarg na obsługę systemu roweru miejskiego. W postępowaniu wystartowała tylko jedna firma – Nextbike – i to ona ten przetarg wygrała. – Podpisaliśmy z nią umowę na kolejne trzy lata – mówi urzędniczka z białostockiego ratusza. – Rozbudujemy system o cztery nowe stacje, dojdzie 40 rowerów standardowych, 20 tandemów i 20 rowerków dla dzieci – wylicza Marek Fall, menedżer ds. marketingu w Nextbike Polska.

Nowe wypożyczalnie pojawią się w następujących lokalizacjach: Popiełuszki/Słonecznikowa, Słonimska/Urząd Miejski, Jana Pawła II/Sikorskiego, Tysiąclecia Państwa Polskiego. – Te miejsca zostały wybrane przez mieszkańców w głosowaniu – dodaje Marek Fall.

Anna Kowalska tłumaczy, że w tym sezonie do dyspozycji gości i mieszkańców będzie 500 rowerów standardowych na 50 stacjach, wyposażonych w 750 stojaków rowerowych (średnio 15 stojaków na każdej stacji).

– Jeśli w trakcie umowy okaże się, że istnieje zapotrzebowanie na dodatkowe stacje wypożyczeń oraz rowery, władze miasta pozostawiły sobie możliwość zamówienia dodatkowego sprzętu – zdradza urzędniczka.

Podkreśla, że zgodnie z umową mieszkańcy mają możliwość pobrania i zwrotu roweru w dowolnej stacji, za opłatą według taryfy ustalonej przez władze Białegostoku. W nowym sezonie cennik nie ulegnie zmianie w stosunku do lat ubiegłych. I tak opłata inicjalna, która jest jednocześnie pierwszym doładowaniem konta na wypożyczenia, wynosi 10 zł. Skorzystanie z roweru do pół godziny jest darmowe, od pół godziny do godziny kosztuje złotówkę, druga godzina – 2 zł, a każda następna – 4 zł.

– Stacje mają być czynne przez całą dobę we wszystkie dni tygodnia w okresach sezonu rowerowego, czyli od 1 kwietnia do 30 listopada 2017 r., 2018 r. i 2019 r. – tłumaczy Anna Kowalska. Dodaje, że Nextbike będzie miał także za zadanie utrzymać i obsługiwać wszystkie urządzenia związane z funkcjonowaniem systemu BiKeR oraz serwisować sprzęt i go konserwować. – W związku z rozbudową Białostockiej Komunikacji Rowerowej w sezonie 2017 wzrośnie natężenie wynajmów oraz popularność rowerów publicznych – przewiduje przedstawiciel Nextbike.

W tym roku wystartuje on 21 marca. Podobnie jak w poprzednich latach operatorem będzie firma Nextbike.

– Wygrała ona organizowany przez nas przetarg i podpisaliśmy z nią umowę – opowiada Anna Kowalska z Urzędu Miasta w Białymstoku. Dokument ma obowiązywać przez trzy lata.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego