Lubelskie inwestuje w rekreację

Lublin przygotowuje się do nowej aranżacji Błoni pod Zamkiem, Zamość i Kraśnik zrewitalizują zalewy, a Hrubieszów udostępni turystom podziemia

Publikacja: 09.02.2017 22:30

Dolina Bystrzycy ma całkowicie zmienić oblicze. Projekt będzie kosztować aż 600 mln zł.

Dolina Bystrzycy ma całkowicie zmienić oblicze. Projekt będzie kosztować aż 600 mln zł.

Foto: Rzeczpospolita, Robert Horbaczewski RH Robert Horbaczewski

Ogromny projekt rewitalizacji doliny Bystrzycy to nie jedyne przedsięwzięcie samorządu Lublina realizowane z myślą o wypoczynku mieszkańców. Miasto ogłosiło właśnie koncepcję zagospodarowania błoni pod zamkiem. Chce tam stworzyć nowoczesny park miejski. Zmiany obejmą ok. 4 hektary terenów zielonych od Wzgórza Zamkowego do targu pod zamkiem.

Według koncepcji opracowanej przez firmę Garden Concept na błoniach powstaną nowe alejki, strefy aktywności (zabaw, ćwiczeń czy gier, m.in. w bule) oraz rekreacji (otwarte murawy i łany ozdobnych traw).

Architekci chcą zachować w większości istniejący drzewostan. – Zależało nam na tym, by projekt wpisał się w historyczne sąsiedztwo z pomnikiem historii i panoramę starego miasta, a jednocześnie stworzył nowoczesną przestrzeń dla mieszkańców. Priorytetem było także zachowanie istniejącej zieleni – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Nowy park ma nawiązywać do istniejącej przed wojną w tym miejscu dzielnicy żydowskiej. Płytami kamiennymi oznaczony będzie symboliczny przebieg ulicy Krawieckiej, zrekonstruowana zostanie dawna studnia miejska, a w przestrzeni parku ma pojawić się kilka pionowych przeszkolonych instalacji (z archiwalnymi zdjęciami umieszczonymi w miejscach ich prawdopodobnego wykonania, co da efekt nałożenia obrazu historycznego na współczesny). Do końca roku ratusz chce zakończyć sprawy proceduralne, aby roboty budowlane mogły rozpocząć się w przyszłym roku.

Pora na wodę

Zamość szuka środków na przebudowę 18 hektarów zalewu miejskiego i zagospodarowanie przylegającego terenu. W planach jest budowa dwóch parkingów, ścieżki pieszo-rowerowej, oświetlenia, nowych pomostów oraz zaplecza rekreacyjno-wypoczynkowego. Magistrat chce też pogłębić zalew oraz zwiększyć jego powierzchnię, likwidując groblę. Samorządowcy uważają, że zmiany przyciągnęłyby nad wodę mieszkańców miasta i zatrzymałyby na dłużej turystów, którzy przyjeżdżają zobaczyć zamojską starówkę wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Do tej pory samorządowcom nie udało się zdobyć finansowania zewnętrznego na te przedsięwzięcia. Liczą, że część zadań uda się zrealizować dzięki środkom z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś -Ukraina. Koszt inwestycji oszacowali na prawie 1,5 mln euro.

Nowe oblicze zalewowi Zimna Woda chcą nadać również władze Łukowa. Koncepcja jego zagospodarowania zakłada utworzenie ośrodka wypoczynkowego. Wokół jeziora mają powstać m.in. kąpielisko, wyciąg do nart wodnych, przystań dla łódek, kajaków i rowerów wodnych, stanowiska dla wędkarzy, bulwar spacerowy, nowe drogi dojazdowe, ścieżki rowerowe, park linowy i boiska do siatkówki oraz koszykówki. Szacowany koszt inwestycji to kilkanaście milionów złotych. Pieniędzy samorząd chce poszukać w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Lubelskiego.

Nową wizję zalewu przedstawiły mieszkańcom także władze Kraśnika. Ma on być nowym rekreacyjno-turystycznym centrum miasta. Obok terenowego placu zabaw ze zjeżdżalniami i torami przeszkód nad zalewem miałaby powstać m.in. marina z pomostem do cumowania. Pomysł zakłada też wybudowanie amfiteatru z przestrzenną sceną i uformowanie plaży wydmowej nawiązującej formą do naturalnego lokalnego ukształtowania terenu. Na razie nie wiadomo, kiedy uda się zakończyć projekt. Emilia Łukasik, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Kraśniku podkreśla, że przedstawiona koncepcja jest wizją wieloletnią.

Samorząd Tomaszowa Lubelskiego poszedł jeszcze krok dalej. Zamierza stworzyć zalew (6 hektarów lustra wody) od podstaw. Miałby powstać w północnej części miasta, zasilany przez przepływającą obok rzekę Sołokiję. – To pomysł nowy, ale realny. Opracowujemy dokumentacje techniczną, aby w tym roku zamknąć to pozwoleniem na budowę. To miałby być zalew rekreacyjny z funkcją retencyjną – mówi Wojciech Żukowski, burmistrz Tomaszowa Lubelskiego.

Inwestycja ma kosztować około 8 mln złotych. Burmistrz Żukowski liczy, że pieniądze na ten cel uda się zdobyć w Programie Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina. Projekt przygotowuje wspólnie z przedstawicielami ukraińskiego miasta Kiwerce.

Skwery i podziemia

Chełm szuka pieniędzy m.in. na modernizację nieczynnego amfiteatru. – Część prac realizowana będzie w tym roku z budżetu obywatelskiego. Etapami kontynuujemy modernizację parku miejskiego, w tegorocznym budżecie ujęliśmy też zagospodarowanie kąpieliska Glinianki. W niedługim czasie chcemy wybudować co najmniej kilkanaście kilometrów ścieżek rowerowych, na ok. 8 km już pozyskaliśmy dofinansowanie – wylicza Roland Kurczewicz z Urzędu Miejskiego w Chełmie.

Nową atrakcją Hrubieszowa mają być z kolei murowane podziemia. Miasto wykonało ich częściową inwentaryzację i badania dzięki dotacji w wysokości 2,9 mln zł pozyskanej z konkursu Ministerstwa Rozwoju „Modelowa rewitalizacja miast". Oprócz zagospodarowania murowanych podziemi, samorząd chce też zrewitalizować historyczną zabudowę w centrum miasta. – Chcemy stworzyć z podziemi produkt turystyczny, ale też zapewnić bezpieczeństwo obiektów naziemnych – mówi Marta Majewska, zastępca burmistrza Hrubieszowa.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: robert.horbaczewski@rp.pl

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego