Aktualizacja: 31.03.2017 13:21 Publikacja: 30.03.2017 21:00
Rękopis „Pana Tadeusza” (oryginał) i skrzynia, w której był przewożony.
Foto: Materiały prasowe/Muzeum Pana Tadeusza
Inwokacja
Foto: Materiały prasowe/Muzeum Pana Tadeusza
Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.
Foto: Materiały prasowe/Muzeum Pana Tadeusza
Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.
Foto: Materiały prasowe/Muzeum Pana Tadeusza
Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.
Foto: Materiały prasowe/Muzeum Pana Tadeusza
Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.
Foto: Materiały prasowe/Muzeum Pana Tadeusza
Salon Romantyczny pod plafonem z Junoną.
Foto: Materiały prasowe/Muzeum Pana Tadeusza
Mickiewicz sześć wcieleń poety na ekranach parowych.
Foto: Materiały prasowe/Muzeum Pana Tadeusza
Klimat romantycznej przygody, w której brak przymusu szkolnej lektury. Żywa narracja, mnóstwo autentycznych eksponatów z epoki obok nowoczesnych interaktywnych prezentacji, gier oraz wciągających poszukiwań związków między przeszłością i współczesnością sprawiają, że widz zamienia się w odkrywcę.
Rękopis „Pana Tadeusza" jest najcenniejszym zabytkiem polskiej kultury w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Adam Mickiewicz pisał tę epopeję w latach 1832–1834. Wrocławskie muzeum powstało specjalnie dla zaprezentowania nie tylko rękopisu, ale i szerokiego tła, od historii i obyczajowości, przez literaturę i sztukę do wpływów romantyzmu na nasze indywidualne i zbiorowe wybory i losy.
W tym roku przypada 80. rocznica rozpoczęcia odbudowy stolicy po wojnie. Do obchodów zainicjowanych przez miasto włączyły się muzea i instytucje kultury. Zaplanowano wiele wydarzeń, spotkań i wystaw.
Rusza nowa akcja zachęcająca do wsparcia regionu dotkniętego powodzią. Tym razem samorząd województwa i regionalne atrakcje jednoczą siły w apelu: wspieraj Dolny Śląsk, by nie dotknęła go kolejna dramatyczna w skutkach fala odwołanych rezerwacji.
Finanse, zmiany demograficzne i ekologia – to największe wyzwania dla włodarzy miast w zaczynającej się kadencji. Nowo wybrani prezydenci i burmistrzowie przedstawiali swoje strategie na rozwój i zarządzanie miastami w trudnych czasach.
Kraków – stolica polskiej kultury, miasto pełne cennych zabytków i unikatowych zbiorów, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO, jest dziś ważną europejską metropolią, która nie tylko w twórczy sposób prezentuje swoje tysiącletnie dziedzictwo, ale potrafi je łączyć z duchem nowoczesności, otwartością na innowacje, troską o zrównoważony rozwój i dbałością o jakość życia mieszkańców.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Prawie 1000 żeglarzy i żeglarek weźmie udział w żeglarskim festiwalu Gdynia Sailing Days. Ta jedna z najważniejszych imprez regatowych w północnej Europie rozpocznie się w piątek 28 czerwca i potrwa do 21 lipca.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
To ostatni weekend na odwiedzenie jednego z najważniejszych paryskich muzeów czyli Centrum Pompidou. Jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji turystycznych francuskiej stolicy czeka kompleksowy remont.
Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej na Podkarpaciu zamknęło się dla zwiedzających. Powodem są problemy finansowe, w tym małe dofinansowanie z MSWiA.
Ministerstwo Aktywów Państwowych poszukuje nowej siedziby dla Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego. Zamknięcie tej placówki zostało wykorzystane w ataku na Rafała Trzaskowskiego.
W tym roku powinny się zakończyć prace nad nowym obiektem wystawienniczo-edukacyjnym, który znajduje się na terenie muzeum w Treblince, gdzie Niemcy zgładzili kilkaset tysięcy Żydów.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znów znajdzie się w centrum uwagi, bo od piątku można będzie oglądać pierwszą dużą wystawę w nowej siedzibie. To właściwie aż cztery różne pokazy.
Muzea i galerie sztuki, choć skupiają się na prezentowaniu ekspozycji, to organizują koncerty, festiwale, zajęcia edukacyjne dla dzieci. Robią to w dużych miastach i malutkich miejscowościach.
Ministra kultury Hanna Wróblewska zaakceptowała rekomendację komisji konkursowej na to stanowisko.
Muzeum Fabryka Czekolady E. Wedel z Warszawy zdobyło nagrodę w konkursie German Design Award 2025. Jury doceniło system komunikacji na terenie muzeum zaprojektowany przez warszawską pracownię Studio Blisko.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas