Pomysł budowy instalacji do pozyskiwania gazu z węgla drzemie w kędzierzyńskich zakładach azotowych od lat. Tym razem ma silne wsparcie rządu, co zwiększa szanse na powodzenie inwestycji, która może pochłonąć nawet 2,5 mld zł.
Choć analitycy są sceptyczni co do opłacalności tego biznesu, to naukowcy nie mają wątpliwości. W ich ocenie ta innowacyjna instalacja powinna powstać już dawno, ale zabrakło determinacji.
Innowacyjna technologia
Pierwszy krok do realizacji projektu już został zrobiony. 20 kwietnia Grupa Azoty i Tauron podpisały list intencyjny w sprawie budowy instalacji zgazowania węgla do wytwarzania produktów chemicznych. Paliwem będzie surowiec wydobywany przez Tauron w kopalni Janina w Libiążu. Powstały w procesie zgazowania węgla gaz syntezowy posłuży nawozowej spółce do produkcji chemikaliów. Azoty rozważają teraz, na które produkty postawić.
– Analizujemy dwie możliwości: produkcję metanolu i amoniaku – mówi Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty.
Metanol jest dziś w 100 proc. sprowadzany do Polski z zagranicy. Z kolei amoniak produkowany jest na bazie gazu ziemnego, w dużym stopniu importowanego – głównie ze Wschodu.