Wyspa Młyńska to perła turystyczna Bydgoszczy. Otoczona bulwarami, na ok. 6,5 ha mieści obiekty kulturalne. Dzięki samym mieszkańcom jest przyjazna dla osób słabo widzących czy mających problem z poruszaniem się. – W ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego na wyspie przygotowany został specjalny plan dotykowy (barwnoreliefowy), który ustawiony będzie w sąsiedztwie Międzywodzia. Na planie przedstawione są zagospodarowanie Wyspy Młyńskiej i jej najważniejsze obiekty z opisem w języku Braille'a – opowiada Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy. Dodaje, że plan wyposażony jest w przyciski uruchamiające odtwarzanie opisów dźwiękowych.

Bydgoszcz pomaga poruszać się po Wyspie osobom z dysfunkcjami. W poniedziałek rozpoczęły się prace modernizacyjne przy chodnikach i jezdniach, aby ułatwić poruszanie się osobom niepełnosprawnym. – Dzięki nim przejścia mają być bezkolizyjne, krawężniki zostaną obniżone, a nawierzchnia samych przejść zostanie wykonana z kamieni rzędowych w miejsce obecnych kamieni polnych, a to znacznie ułatwi poruszanie się po przejściach osobom na wózkach – wyjaśnia Marta Stachowiak.

Także Toruń wprowadza we wszystkich sferach – obiektach kulturalnych i sportowych, na drogach czy w komunikacji miejskiej – ułatwienia dla niepełnosprawnych. Specjalne wjazdy, podjazdy, windy są w takich obiektach, jak Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, Arena Toruń, Ratusz Staromiejski czy Muzeum Piernika.