Łódzka Spółka Infrastrukturalna podpisała pod koniec maja umowę na remont dwóch zabytkowych willi przy ul. Wólczańskiej 17. Frontowy budynek jest znany w Łodzi jako Szuflandia, ponieważ były tam kręcone sceny do „Kingsajzu" w reżyserii Juliusza Machulskiego. Po remoncie nieruchomość stanie się siedzibą ŁSI. Spółka, zajmująca się między innymi wodociągami, zamierza wykorzystać kinową metaforę do własnego rebrandingu.
Przypomnijmy, „Kingsajz", czyli z ang. wielki rozmiar, to przestrzeń, do której chcą się dostać mieszkańcy Szuflandii, dodajmy, przestrzeń naturalnych rozmiarów, słowem normalność, symbolizująca świat zachodnich standardów. Karłowata Szuflandia, zamieszkana przez nie zawsze sympatyczne krasnale, symbolizuje z kolei PRL. Przez lata, już po transformacji ustrojowej, najbardziej okazałe obiekty dawnej Łodzi zdawały się tkwić jeszcze w PRL i marniały dość konsekwentnie. Na Wólczańskiej zdążył zawalić się strop i dach.
To, co ukryte
Do końca 2019 roku obiekt zostanie odnowiony i wyjdzie z Szuflandii, poziomem estetyki nie odbiegając od poziomu holenderskich kamienic należących dawniej do rodów kupieckich. Rebranding ŁSI z kolei będzie nawiązywał do ukrytego świata Szuflandii, albowiem ludzkie oko nie dostrzega infrastruktury wodociągowej, mającej żywotne znaczenie dla człowieka. Zwłaszcza w dobie wymogów Unii Europejskiej dotyczących zagospodarowania wód opadowych, dlatego w siedzibie ŁSI będzie również ekspozycja tego dotycząca.
– Chcemy wyremontować budynek, żeby kojarzył się z Łodzią filmową. Udostępnimy go zwiedzającym, by przypomnieli sobie, jak wyglądał za czasów filmu Machulskiego. Naszą główną działalnością jest zarządzanie majątkiem sieci wodno-kanalizacyjnej i również do tego porównania, dzięki Juliuszowi Machulskiemu, będziemy mogli nawiązać. Co więcej, remont obiektu jest związany ze strategią rozwoju miasta. Chcemy wykorzystywać tkankę miejską w centrum, a nie budować obiekty na peryferiach, sektor publiczny ma tu dużą rolę do odegrania – mówi „Rzeczpospolitej" Paweł Bliźniuk, ekspert ds. rewitalizacji ŁSI i miejski radny.
Spółka zainwestuje w obiekty 10 mln 700 tys zł. Zamierza odtworzyć całkowicie zniszczony prześwit bramowy przy frontowym obiekcie, garaże i pomieszczenia techniczne oraz budynki przeznaczone na archiwa.