Z olimpijskiego znicza skontrolują samoloty

Na lotnisku w Pyrzowicach powstaje najwyższa wieża kontroli lotów w Polsce. Będzie miała 46 m i pochłonie ok. 25 mln zł.

Publikacja: 13.06.2017 22:00

Nowa wieża ma zacząć działać na katowickim lotnisku pod koniec przyszłego roku.

Nowa wieża ma zacząć działać na katowickim lotnisku pod koniec przyszłego roku.

Foto: materiały prasowe

Inwestycja, która ma być gotowa pod koniec 2018 roku, jest współfinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020.

– Na decyzję o budowie nowej wieży wpływ miały m.in.: rozbudowa infrastruktury lotniczej lotniska w Pyrzowicach, bo nowa wieża ma zapewnić optymalną widoczność. Poza tym istnieje potrzeba przygotowania miejsca pod rozbudowywane systemy informatyczne związane z zapewnieniem bezpieczeństwa ruchu lotniczego, a także stworzenia lepszych warunków pracy dla kontrolerów oraz służb wspomagających – tłumaczy Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, która odpowiada za tę inwestycję.

Nowa wieża będzie mierzyć 46 m wysokości, a poziom operacyjny znajdzie się na wysokości 41 m. – To będzie najwyższy tego typu obiekt w Polsce; obecnie używana wieża w Pyrzowicach ma wysokość 23 m – zdradza Mikołaj Karpiński.

Budowla będzie miała kształt olimpijskiego znicza zwieńczonego przeszklonym pomieszczeniem, w którym będą pracować kontrolerzy.

– Bryła wieży jest zgodna z projektem opracowanym przez przedsiębiorstwo Budoprojekt w Katowicach, które było m.in. projektantem terminalu na lotnisku w Pyrzowicach. Projekt został wybrany w przetargu otwartym – opowiada Karpiński. Nowa wieża będzie liczyła niemal 2 tys. mkw. powierzchni, a w jej wnętrzu zostaną rozmieszczone stanowiska kontroli wieżowej, kontroli zbliżania, pomieszczenia techniczne i garażowe oraz zaplecze socjalne.

Wokół obiektu powstanie system dróg wewnętrznych wraz z parkingami. Nowa wieża będzie położona ok. 450 m na wschód od obecnej. Jej budowa ruszyła 13 marca. Oficjalne wmurowanie kamienia węgielnego nastąpi dopiero 23 czerwca. Postęp prac na budowie można śledzić w internecie.

– Ukończenie inwestycji planujemy na I kwartał 2018 roku. Wtedy rozpocznie się wyposażanie wieży w sprzęt operacyjny – zdradza przedstawiciel PAŻP. Zgodnie z planem otwarcie operacyjne obiektu nastąpi jednak pod koniec przyszłego roku. Koszt tej inwestycji to ok. 25 mln zł.

To niejedyna nowa wieża kontroli lotów, która w tej chwili powstaje w Polsce. Kończy się budowa takiego obiektu w podkrakowskich Balicach. – Powinna zostać uruchomiona do końca roku. Do czasu oddania wieży w Pyrzowicach ta z Krakowa będzie najwyższa w Polsce. Będzie miała 45 m, a poziom operacyjny – 39 m – wylicza Mikołaj Karpiński.

W katowickim porcie prowadzone są też inne – poza wieżą – inwestycje. Ich skala, jak mówi Cezary Orzech, rzecznik portu, w porównaniu z tymi sprzed kilku lat nie jest duża, ale są istotne dla poprawy atrakcyjności i funkcjonalności lotniska.

Jedną z ostatnio przeprowadzonych prac było dostosowanie nowych płyt postojowych i dróg kołowania do istniejącej II kat. ILS. W połowie maja zakończona została przebudowa starej drogi startowej na drogę kołowania o długości 2400 m. W planach jest projektowanie rozbudowy i budowy hangaru dla samolotów General Aviation. – Płyta postojowa dla nich znajduje się na zaadaptowanym końcowym odcinku starej drogi startowej o długości 400 m i szerokości 60 m – wylicza Cezary Orzech.

Zdradza, że trwa przetarg na wybór wykonawcy drugiego etapu rozbudowy cargo. Ma się zakończyć jeszcze w tym miesiącu. Poza tym trwają prace koncepcyjne dotyczące budowy bazy paliw, której realizacja ma ruszyć w przyszłym roku. Poza tym Moxy, marka sieci Marriott, czyni ostatnie przygotowania do rozpoczęcia budowy nowego hotelu. Ma się ona rozpocząć w tych dniach. – Prowadzone prace w najmniejszym stopniu nie wpływają na bieżące funkcjonowanie portu lotniczego – zapewnia Cezary Orzech.

Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego