Pływalnie pod chmurką: reaktywacja

Blisko 6 mln złotych ma kosztować pierwszy etap remontu nieczynnego od 16 lat kompleksu odkrytych basenów w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Publikacja: 26.06.2017 00:30

I etap odbudowy ostrowieckich basenów ma się zakończyć do 1 sierpnia. II etap zaplanowano na przyszł

I etap odbudowy ostrowieckich basenów ma się zakończyć do 1 sierpnia. II etap zaplanowano na przyszły rok

Foto: materiały prasowe

Do połowy wakacji ma zostać odnowiona duża niecka basenowa, powstanie też brodzik z atrakcjami dla dzieci. W drugim etapie basen zostanie rozbudowany. Powstaną m.in. dwie zjeżdżalnie oraz tzw. dzika rzeka. Miasto zamierza sfinansować inwestycję z własnego budżetu.

Zdecydował głos mieszkańców

Kompleks letnich basenów na Rawszczyźnie w Ostrowcu Świętokrzyskim wybudowano w pierwszej połowie lat 70. To było popularne miejsce wypoczynku mieszkańców i turystów.

Jednak w 2001 roku baseny zamknięto z powodu złego stanu technicznego. Poza tym w mieście powstawały w tym czasie kryte pływalnie, jedna po sąsiedzku, dlatego część infrastruktury kompleksu pod chmurką została rozebrana, bo kolidowała z realizowaną obok nową inwestycją.

Teraz miasto chce ożywić baseny otwarte.

– Najważniejszym elementem decydującym o przywróceniu tego miejsca i rozpoczęciu inwestycji było szerokie zapotrzebowanie i wsparcie płynące od mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego – mówi Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego.

– Każde moje pytanie o sens przywrócenia letnich basenów spotykało się z entuzjastycznym podejściem. Zarówno w prywatnych rozmowach, jak i w portalach społecznościowych przekaz był jeden: zróbmy to – opowiada.

Dodaje, że o tym, jak ważna, potrzebna i jak wielkim poparciem społecznym cieszy się idea reaktywacji basenów pod chmurką, naocznie i wielokrotnie przekonał się, czytając komentarze na swoim profilu na Facebooku czy też rozmawiając z mieszkańcami miasta podczas spotkań.

Pod koniec maja rozpoczął się pierwszy etap remontu basenów. W trakcie tych prac zostanie wykonana wielofunkcyjna duża niecka basenowa oraz brodzik dla dzieci wyposażony w bezpieczne zabawki i zraszacze.

Niecka będzie miała głębokość od 1,2 do 1,35 metra, zaś brodzik dla dzieci od 10 do 60 cm, a jego dno w całości wyłożone zostanie folią antypoślizgową.

W strefie łąkowej w pobliżu schodów i pochylni prowadzących na poziom strefy wodnej zaprojektowano plac zabaw dla dzieci otoczony łąką do plażowania. Będzie on podzielony na dwie nawierzchnie – piaszczystą i poliuretanową, bezpieczną w razie upadku.

Plan: otworzyć w wakacje

Powierzchnia zagospodarowanego terenu kąpieliska ma wynosić 11 tys. mkw., a lustra wody stanowić będzie 1,4 tys. mkw. Pierwszy etap inwestycji ma kosztować blisko 6 mln zł.

Inwestycja jest możliwa dzięki wypracowaniu przez gminę 20 mln zł nadwyżki budżetowej za poprzedni rok.

Pierwszy etap prac powinien się zakończyć do 21 lipca, a miasto chce udostępnić baseny użytkownikom od 1 sierpnia. Urzędnicy przyznają jednak, że termin jest uzależniony od tego, czy wykonawca wywiąże się z zadania w terminie. Umowa z nim przewiduje kary za opóźnienia i są one na tyle wysokie, że w interesie wykonawcy jest zdążyć z terminem.

– Chcąc, aby już w wakacje 2017 mieszkańcy Ostrowca i przyjezdni goście mogli się cieszyć relaksem i wypoczynkiem na odnowionym obiekcie, inwestycję podzielono na dwa etapy. Pierwszy może mieć swoje niedoskonałości, ale dzięki takiemu rozwiązaniu już w te wakacje będzie można korzystać z przebudowanego obiektu – tłumaczy prezydent Górczyński.

Na razie nie jest znana cena biletów. – Będą to bilety całodzienne dostosowane do portfeli mieszkańców. Spodziewamy się przepustowości dziennej na poziomie 3 tys. osób – mówi Tomasz Gębka z Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Nowe atrakcje

Prezydent Górczyński zapowiada, że w drugim etapie remontu, który przewidziany jest na 2018 r., obiekt zostanie uatrakcyjniony dzięki budowie zjeżdżalni.

Duży basen ma zostać rozbudowany, powstaną m.in. dwie zjeżdżalnie, rurowa i rodzinna, oraz tzw. dzika rzeka. Będzie też wybudowany pawilon, w którym swoje miejsce znajdą szatnie, łazienki i punkt gastronomiczny, bo podczas tegorocznych wakacji powstaną jedynie pomieszczenia tymczasowe.

Kompleks ma zostać wyposażony również w system nagłaśniający, kamery monitoringu oraz dostęp do bezprzewodowego internetu.

Na razie nie wiadomo, ile będzie kosztować drugi etap remontu basenów. – Na pewno kwota będzie znacznie niższa niż koszt pierwszego etapu. Środki będą pochodzić z budżetu gminy, który jest stabilny, i miasto poradzi sobie z takim wydatkiem – zapewnia Tomasz Gębka.

W Ostrowcu nie ma innych basenów odkrytych niż te na Rawszczyźnie. Jest kilka pływalni pod dachem. Jedną pływalnię na wolnym powietrzu mają też Kielce. Mieści się ona przy ul. Szczecińskiej. Basen jest czynny zawsze w okresie wakacji (24.06–31.08).

– Obiekt jest sprawny technicznie, konserwowany na bieżąco. W tym roku przed otwarciem obiektu Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji nie przewiduje żadnych poważnych remontów – mówi Andrzej Mazur z MOSiR Kielce.

Dodaje, że obecnie w budżecie miasta nie ma zaplanowanej żadnej inwestycji związanej z budową nowego, odkrytego basenu.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: j.blikowska@rp.pl

Do połowy wakacji ma zostać odnowiona duża niecka basenowa, powstanie też brodzik z atrakcjami dla dzieci. W drugim etapie basen zostanie rozbudowany. Powstaną m.in. dwie zjeżdżalnie oraz tzw. dzika rzeka. Miasto zamierza sfinansować inwestycję z własnego budżetu.

Zdecydował głos mieszkańców

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą