Zamach na autonomię samorządu

Wokół ostatnich zmian prawnych, które ograniczają swobodę wydatkowania pieniędzy przez władze lokalne, powinna rozpętać się awantura co najmniej jak wokół TK – mówili samorządowcy w Krynicy.

Publikacja: 29.06.2017 21:54

Regiony to ogniwo funkcjonowania państwa, które zachowało istotną rolę w kształtowaniu ludzkich post

Regiony to ogniwo funkcjonowania państwa, które zachowało istotną rolę w kształtowaniu ludzkich postaw – podkreślał w trakcie dyskusji były prezydent RP Bronisław Komorowski.

Foto: Rzeczpospolita

Chodzi o ustawę o regionalnych izbach obrachunkowych. Dyskusja nad tymi zmianami zdominowała debatę „Aktywność obywateli w sferze publicznej: od wyborów do budżetu obywatelskiego", która odbyła się w małopolskim uzdrowisku przy okazji III Konwentu Marszałów Województw. Organizatorem dyskusji było Województwo Małopolskie i „Rzeczpospolita Życie Regionów".

Samorządy liczą jeszcze, że prezydent nie podpisze ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych ponieważ obawiają się nowych kryteriów kontroli. Uchwalona przez Sejm 8 czerwca ustawa o RIO rodzi pytania związane z konstytucyjnością zarówno zmian w sprawach personalnych izb, jak i kryteriów kontroli przez nie w samorządach. To właśnie nowe kryteria kontroli zbulwersowały samorządowców, którzy uważają, że dzięki nim izby przejmą kompetencje organów gminy. Są to kryteria rzetelności, gospodarności i celowości.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Regiony
Dolny Śląsk konsekwentnie wspiera Ukrainę
Regiony
Tak Warszawa podniosła się z ruin
Regiony
Dolny Śląsk zaprasza turystów. Szczególnie teraz
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem