W tym roku przypada 200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki, przywódcy insurekcji kościuszkowskiej. To ważna rocznica również dla Panoramy Racławickiej.
Właśnie bitwę pod Racławicami, jedyną zwycięską z Rosjanami w czasie insurekcji kościuszkowskiej z 1794 roku, prezentuje gigantyczne płótno długie na 114 metrów i wysokie na 15. Waży blisko 4 tony. Malowało je we Lwowie dziewięciu malarzy przez osiem miesięcy. Panorama wiernie przedstawia wszystkie etapy bitwy pod Racławicami w oparciu o ówczesny zasób wiedzy historycznej. Specjalnie dla potrzeb malarzy został skopiowany historyczny plan bitwy. Panoramę sfinansowała spółka 72 udziałowców. Malowanie płótna musiało zostać ukończone do 4 czerwca 1894 roku, bo wtedy otwierano Powszechną Wystawę Krajową, na której zaplanowano jego premierę.
Zaproszeni malarze
Pomysłodawcą powstania Panoramy – na stulecie bitwy krzepiącej polskie serca – był malarz Jan Styka, który wobec krótkiego czasu realizacji malowidła doprosił do współpracy innych malarzy, m.in. Wojciecha Kossaka, Teodora Axentowicza, Włodzimierza Tetmajera, także Ludwika Bollera, specjalizującego się w malowaniu nieba i pejzażu, oraz Tadeusza Popiela, autora chaty. W lipcu 1893 roku w lwowskim parku Stryjskim stanęła rotunda, w której pod koniec sierpnia malarze przystąpili do pracy. 5 czerwca 1894 we Lwowie po raz pierwszy widzowie zobaczyli gotowy obraz.
– Zazwyczaj panoramy malowali specjalizujący się w tym twórcy – niekoniecznie wybitni malarze – wyjaśnia Romuald Nowak, dyrektor wrocławskiej Panoramy pod Racławicami. – Nasza jest namalowana przez wybitnych artystów i właśnie tym się wyróżnia spośród innych europejskich panoram. Stwarza pożądaną przez widzów iluzję, wciąż działającą – mimo upływu lat i istniejących dziś o wiele doskonalszych technologii. Kiedyś złożyli nam wizytę przedstawiciele japońskiej firmy szukającej obiektów kultury, które chcieliby sponsorować. Jeden z inżynierów zapytał, jakiego typu rzutników używamy, żeby pokazywać na płótnie Panoramę. Nie przychodziło mu do głowy, że została tak doskonale namalowana.
Do 1944 roku – z wyjątkiem jednej podróży do Budapesztu, gdzie była eksponowana na Wystawie Światowej – Panoramę Racławicką pokazywano tylko we Lwowie. Już wtedy rocznie odwiedzało ją pół miliona widzów, dziś jest ich około 300 tysięcy każdego roku.