Międzynarodowy Festiwal Pyromagic w Szczecinie: Magiczne fajerwerki

PYROMAGIC, Międzynarodowy Festiwal Sztucznych Ogni w Szczecinie to jedyne takie wydarzenie w Polsce. Od dziesięciu lat odbywa się w sierpniu.

Aktualizacja: 21.07.2017 17:24 Publikacja: 20.07.2017 22:30

Foto: materiały prasowe

– W tym roku festiwal, organizowany w weekend 11–12 sierpnia, będzie wyjątkowy. Po pierwsze, jubileuszowy, zaproszono więc do udziału w nim zwycięzców czterech poprzednich edycji, z Austrii, Belgii, Luksemburga i Szwajcarii – zapowiada Tomasz Owsik-Kozłowski, rzecznik prasowy miasta ds. żeglarstwa i turystyki. – Po drugie, festiwal towarzyszy finałowi regat The Tall Ships Races 2017, podczas których Szczecin zamienia się w żeglarską stolicę.

W programie jest mnóstwo imprez towarzyszących: festiwal Music Live, pokazy akrobacji wodnej Water Show, siódme międzynarodowe zawody strażackie Firefighter Combat Challenge czy Baltic Polonez Cup Race: Mistrzostwa Polski żeglarzy samotników i załóg dwuosobowych organizowane po raz ósmy.

Finał finałów

Pyromagic ze wspaniałymi widowiskami, z kolorowymi fajerwerkami i muzyką co roku przyciąga tłumy mieszkańców oraz turystów. Jego organizatorem jest miasto i firma SUREX. Od 2008 roku w pokazach zaprezentowały się 24 firmy z 20 krajów różnych kontynentów. W jubileuszowej edycji o Platynową Magnolię będą rywalizować cztery europejskie firmy, które Szczecin gościł już w latach 2013–2016.

Festiwal odbywa się przy Wałach Chrobrego. – Korzystamy z doskonałego ukształtowania terenu, naturalnego tarasu nad Odrą, który traktujemy jako arenę – tłumaczy Tomasz Owsik-Kozłowski. – Widoczność ze skarpy jest znakomita. A potężne ładunki są bezpiecznie „wypuszczane" w niebo z niezamieszkałej Wyspy Grodzkiej, vis-a-vis Wałów.

Widowiska pirotechniczne startują o zmierzchu. Firma Jost z Austrii odpali fajerwerki pierwsza. Pokazy ognia i światła organizuje od 1996 roku. Słynie z potężnych i imponujących świetlnych spektakli, wykorzystujących najnowsze technologie i precyzyjnie zaplanowanych. Jest zwycięzcą wielu międzynarodowych konkursów, laureatem Pyromagic 2013.

H.C. Pyrotechnics z Belgii tworzy zespół młodych ludzi, organizujących pokazy sztucznych ogni od 2008 roku. W ich kraju towarzyszą one imprezom z okazji sylwestra, walentynek, Festiwalu Światła. Międzynarodową pozycję grupy ugruntowały występy we Francji, Portugalii, Kanadzie, Czechach i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W 2014 roku jury Pyromagic uznało ich pokaz za najlepszy.

Firma FireEvent z Luksemburg łączy kreatywność i innowację, gotowa jest podjąć najbardziej szalone wyzwania. Działa z sukcesem od 18 lat. To laureaci Pyromagic z 2015 roku.

Z kolei ubiegłoroczny zwycięzca – firma Sugyp – słynie z pokazów pirotechnicznych w rodzimej Szwajcarii, m.in. z okazji imprez firmowych i podczas święta narodowego, przypadającego 1 sierpnia. W ich pokazach zawsze można liczyć na niepowtarzalne, innowacyjne efekty, które zdobyły także uznanie za granicą.

Po ogłoszeniu wyników tegorocznego konkursu w Szczecinie widzowie obejrzą jeszcze specjalny piąty honorowy polski pokaz, zorganizowany przez firmę SUREX.

Music Live

Festiwal muzyczny – tym razem dwudniowy – towarzyszy Pyromagic już po raz piąty. Koncerty będą mieszanką folku, muzyki elektronicznej i tanecznej.

Pierwszego dnia zagrają Gooral i Psio Crew. Gooral (Mateusz Górny) znany jest z łączenia muzyki elektronicznej, drum'n'bass i dubstepu z etniczną muzyką góralską. Ma na koncie cztery płyty studyjne i jedną DVD. Występował m.in. na Open'erze, Przystanku Woodstock, Exit, Live, Colours of Ostrawa, Sieget, Porgy and Bess w Wiedniu, Orange Warsaw. W Szczecinie na godzinnym koncercie „Górne Live" zaprezentuje wyłącznie autorską muzykę.

Formacja Psio Crew także jest mocno zakorzeniona w folklorze. Istnieje od 2004 roku. Rozgłos przyniosło jej nowatorskie połączenie tradycyjnych melodii z elementami drum and bass, trip hop i dub. A zestawienie góralskiego śpiewu z beatboxem stało się oryginalną wizytówką zespołu. Zdobył on m.in. pierwszą nagrodę w konkursie „Majówka Tatrzańska" w Zakopanem czy nagrodę konkursu festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja". W 2008 roku został nominowany do Fryderyka w dwóch kategoriach: album etno/folk i nowa twarz fonografii.

12 sierpnia wystąpią natomiast Haris Pilton oraz The Ufoslavians ze Słowenii. Fuzja muzyki cygańskiej i miejskich rytmów składają się na styl Harisa Piltona, który od 2006 roku stworzył ponad 50 remiksów cygańskiej muzyki tradycyjnej. W 2013 roku we współpracy ze szwajcarskim zespołem Gypsy Sound System wydał podwójny album „Magic Winery". Występował na festiwalach i w klubach wielu krajów Europy.

The Ufoslavians założyli w 2014 roku producenci: Harisa Pilton (Dubimir) i Marco Grabber (Velebeat). Porywający do tańca styl grupy jest wypadkową muzyki bałkańskiej, cygańskiej, reggae, ska, hip hopu i elektroniki. Na scenie zobaczyć ich można w efektownych przebraniach przybyszów z innej planety. Ich trasa koncertowa odbywa się pod hasłem „We Come to Make this Planet Green Again" (Nadchodzimy, by znów uczynić tę planetę zieloną"). W Polsce goszczą po raz pierwszy.

Water Show

Akrobacje wodne gwarantują skok adrenaliny. Water Show odbywa się po raz drugi w Szczecinie. Ekscytujących doznań dostarczy 12 sierpnia międzynarodowa elita skoczków startująca w dyscyplinie high diving. Na Trasie Zamkowej przy Wałach Chrobrego będą skakać do wody z wysokości 20 m, wykonując skomplikowane akrobacje.

Na świecie podobne pokazy odbywały się w różnych unikalnych miejscach, m.in. na moście centralnym w Bilbao, z dachu Opery Narodowej w Kopenhadze, z tarasu ekskluzywnego siedmiogwiazdkowego hotelu w Dubaju, z wieży zamku w La Rochelle we Francji czy w jaskiniach Cenoty w Meksyku. Wśród skoczków Water Show jest Polak Krzysztof „Kris" Kolanus, czołowy zawodnik cyklu Red Bull Cliff Diving 2017 i wielokrotny medalista tych zawodów, a także uczestnik mistrzostw świata i zawodów Pucharu Świata.

Najliczniej reprezentowana będzie Anglia. Stąd pochodzi legendarny Gary Hunt, który od trzech lat nie oddał pierwszego miejsca w światowym rankingu. Jego rodak Blake Aldrige to także nieprzeciętna osobowość: olimpijczyk z Pekinu, trzykrotny mistrz Europy w high divingu. A 17-letni Owen Weymouth, zawodnik high diving, jest zwycięzcą w kategorii mężczyzn prestiżowego turnieju Agios Nikolaos Cliff Diving 2017 w Grecji.

Mężczyznom nie ustępują kobiety. Rhiannan Iffland z Australii zajmuje pierwsze miejsce w rankingach 2016 i 2017 roku. Jest zwyciężczynią cyklu Red Bull Cliff Diving 2016 i medalistką Pucharu Świata. Po raz drugi startuje w Water Show Szczecin.

Z Niemiec przyjadą Anna Bader i Iris Shmitbauer. Pierwsza jest siedmiokrotną mistrzynią Europy, a prywatnie partnerką życiową Krzysztofa Kolanusa. Druga to debiutantka w prestiżowym cyklu Red Bull Cliff Diving. Inną debiutantką w tym samym cyklu i zwyciężczynią w kategorii kobiet tegorocznego turnieju Agios Nikolaos Cliff Diving 2017 w Grecji jest Ellie Smart z USA.

Kolejną konkurencję Water Show – Flyboard z powietrznymi akrobacjami ponad powierzchnią wody wzbogacą grupowe pokazy synchroniczne oraz skoki na poduszkę BLOB. Rozegrany zostanie też puchar w hydroodrzutowym lataniu nad wodą FLYCUP 2017 z akrobacjami kilkanaście metrów nad wodą!

– W tym roku festiwal, organizowany w weekend 11–12 sierpnia, będzie wyjątkowy. Po pierwsze, jubileuszowy, zaproszono więc do udziału w nim zwycięzców czterech poprzednich edycji, z Austrii, Belgii, Luksemburga i Szwajcarii – zapowiada Tomasz Owsik-Kozłowski, rzecznik prasowy miasta ds. żeglarstwa i turystyki. – Po drugie, festiwal towarzyszy finałowi regat The Tall Ships Races 2017, podczas których Szczecin zamienia się w żeglarską stolicę.

W programie jest mnóstwo imprez towarzyszących: festiwal Music Live, pokazy akrobacji wodnej Water Show, siódme międzynarodowe zawody strażackie Firefighter Combat Challenge czy Baltic Polonez Cup Race: Mistrzostwa Polski żeglarzy samotników i załóg dwuosobowych organizowane po raz ósmy.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego