– Łódzkie samorządy, instytucje kultury, służby mundurowe, lasy państwowe, zespoły ludowe pokażą, co mają u siebie najlepszego, co się u nich zmieniło przez rok – zachęca Łukasz Śwituniak z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, który jest organizatorem imprezy odbywającej się w Łodzi już od 2004 roku. Niemal cały czas na ulicy Piotrkowskiej, poza okresem, gdy słynny deptak był w remoncie.

Podczas imprezy promują się gminy i powiaty regionu oraz sama Łódź, a także różne instytucje z województwa. Nie brakuje też regionalnych produktów spożywczych, których wiele można spróbować na miejscu. W ubiegłym roku można było m.in. skosztować domowej roboty smalcu z gminy Konopnica, ciastek ze skwarek z powiatu wieruszowskiego oraz pierogów z Andrespola. Były też zdrowe owoce czy świeżo pieczony chleb.

Swój dorobek prezentują też różne instytucje kultury. Są również koncerty – w tym roku zaplanowano występy zespołów ludowych, a wieczorem na scenie pojawi się zespół Diamanti, z towarzyszeniem orkiestry z Teatru Muzycznego w Łodzi. – Założycielem grupy jest m.in. słynny łódzki tenor Dariusz Stachura, który razem z przyjaciółmi wykona utwory muzyki włoskiej, żydowskiej, rosyjskiej i hiszpańskiej – opowiada Monika Ciupa z Urzędu Marszałkowskiego. Koncert ma trwać 1,5 godziny.

Łukasz Śwituniak podkreśla, że celem Mixera jest pokazanie, jak rozwija się region, z czego słynie, a jednocześnie wzmocnienie tożsamości mieszkańców województwa. Na imprezie pokazało się m.in. słynne już nie tylko w województwie muzeum interaktywne PGE Giganty Mocy w Bełchatowie. – Mocno promuje się też na Mikserze rękodzieło, a także kuchnia regionalna – dodaje Łukasz Śwituniak. Eksperci podkreślają, że taka impreza to świetna okazja do promocji. – To mieszkańcy i turyści są ambasadorami Łodzi i regionu w kraju. Polacy przyjeżdżają do nas, bo usłyszeli od znajomych czy rodziny o różnych atrakcjach w mieście czy w regionie, a turyści z zagranicy informacji szukają przede wszystkim w internecie, dlatego tak ważny jest system rekomendacji – przekonuje Tomasz Koralewski, prezes Łódzkiej Organizacji Turystycznej.