Wielkie mieszkań budowanie

To prawdziwy boom. Osiedla rosną także poza Poznaniem. Firmy wchodzą m.in. do Wrześni.

Publikacja: 03.09.2017 23:00

Arena Apartments – inwestycja u zbiegu ul. Wojskowej i Wyspiańskiego w Poznaniu.

Arena Apartments – inwestycja u zbiegu ul. Wojskowej i Wyspiańskiego w Poznaniu.

Foto: materiał inwestora

– Wielkopolska należy do czołówki województw, w których buduje się najwięcej mieszkań – podkreśla Marcin Uryga, analityk Emmerson Realty. – Pierwsze siedem miesięcy sugeruje, że w tym roku więcej lokali deweloperzy oddadzą tylko na Mazowszu i w Małopolsce. Śmiało można więc mówić o boomie inwestycyjnym.

Budowlane szaleństwo ogarnęło Wrześnię. – Po otwarciu rozbudowywanej fabryki samochodów VW rynek mieszkań wystrzelił – mówi Sławomir Horbaczewski, ekspert rynku nieruchomości.

W samym Poznaniu, jak wynika z analiz redNet Property Group, na koniec drugiego kwartału było do kupienia niemal 4,1 tys. mieszkań. Średnia cena mkw. lokalu to niespełna 6,5 tys. zł.

– W stolicy województwa i okalającym ją powiecie mamy pełen przekrój inwestycji – podkreśla Uryga. – Powstają zarówno małe budynki, jak i duże, wieloetapowe osiedla.

Deweloperzy nie mogą narzekać na sprzedaż. W pierwszym kwartale tego roku firmy sprzedały w Poznaniu 1,6 tys. lokali. Na czwartym pod względem wielkości rynku w kraju, czyli w Trójmieście, tuż za którym plasuje się Poznań, nabywców znalazło 2,2 tys. mieszkań.

– W Poznaniu, tak jak i innych dużych miastach regionalnych, deficyt mieszkań jest bardzo duży – zauważa Sławomir Horbaczewski. – Popyt nie powinien więc spadać jeszcze przez kilkanaście lat – prognozuje.

O rosnącym zainteresowaniu nowymi mieszkaniami mówią sami deweloperzy. – W stolicy Wielkopolski ludzie chcą mieszkać, pracować i inwestować – zauważa Robert Łopiński, dyrektor poznańskiego biura firmy Budimex Nieruchomości. – Na tym rynku działamy od wielu lat. Wciąż poszukujemy działek pod kolejne osiedla.

Terenami inwestycyjnymi w całym powiecie jest zainteresowana firma Agrobex. Krzysztof Kruszona, prezes spółki, podkreśla znaczenie inwestycyjnych zakupów mieszkań.

– W Poznaniu studiuje ok. 140 tys. osób. Są inwestorzy, którzy z myślą o studentach i rozpoczynających karierę zawodową młodych ludziach kupują jedno czy nawet kilka mieszkań – mówi Kruszona. – Mamy spore grono klientów inwestycyjnych.

Od 2010 roku w Wielkopolsce działa również Grupa Murapol. – Poznań to jeden z najważniejszych ośrodków biznesowych, gospodarczych, kulturalnych i naukowych w Polsce – podkreśla Michał Sapota, prezes spółki. – Miasto ma świetną lokalizację na mapie kraju i Europy, co sprawia, że przyciąga zarówno osoby chcące tutaj zamieszkać, jak i inwestorów.

Z analiz Home Brokera i portalu Domiporta.pl wynika, że średnia rentowność z najmu mieszkania w Poznaniu przekracza 4 proc. netto. W Warszawie jest to 5,64 proc., a w Katowicach – 6,58 proc.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego