Samorządy nie mogą odpowiadać za zdrowie

Lublin stawia na profilaktykę zdrowotną. Miasto zdecydowało się na finansowanie szczepionek dla dzieci i seniorów, a także prowadzenie programów profilaktyki zdrowotnej w mieście. Ruszają właśnie przesiewowe badania wzroku u dzieci.

Publikacja: 12.10.2017 21:30

Także inne miasta Lubelszczyzny, takie jak Chełm czy Puławy, stawiają na zdrowie swoich mieszkańców, finansując badania czy szczepienia.

Te działania niektórych lubelskich samorządów nie są w Polsce ewenementem. Podobne prowadzą Warszawa, Kraków czy Poznań.

Najpopularniejszymi są szczepienia przeciwko grypie dla osób starszych i przeciwko pneumokokom dla dzieci, które nie miały tych szczepień refundowanych w kalendarzu (obecnie są one refundowane w pierwszym roku życia malucha).

Płatne szczepienia to jeden z największych wydatków w pierwszym roku życia dziecka dla tych rodziców, którzy są ich zwolennikami. Trzeba za nie zapłacić ponad tysiąc złotych, więc z pewnością ci, którzy mają małe dzieci, spojrzą na takie działania samorządu przychylnie. A to ważne ze względu na zbliżające się wybory samorządowe (2018 r.).

Problem jednak w tym, że na darmowe szczepienia, mammobusy, badania kardiologiczne, okulistyczne, cytologiczne dla mieszkańców mogą pozwolić sobie tylko najbogatsze gminy. Biedniejsze mówią wprost: nie stać nas na takie akcje częściej niż w raz w roku. Tych najbiedniejszych nie stać nawet na ten jeden raz.

Widać to w statystykach. Z danych Ministerstwa Finansów i Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że średnioroczne wydatki jednostek samorządu terytorialnego w latach 2010–2015 na programy zdrowotne w przeliczeniu na mieszkańca w województwie lubelskim wyniosły niespełna 80 gr. Dla porównania: na Mazowszu nawet 4,3 zł.

Inne niż szczepienia działania profilaktyczne samorządów są ważne, gdyż niejako zmuszają ludzi do regularnych badań. A te najczęściej zaniedbujemy.

Przykładowo, w Polsce co druga kobieta z rakiem szyjki macicy umiera. Co gorsza, śmiertelność ta u nas jest o 70 proc. wyższa, niż wynosi średnia dla Unii Europejskiej.

Sytuacja nie byłaby tak dramatyczna, gdyby kobiety regularnie poddawały się badaniom cytologicznym. Problem jednak w tym, że do lekarza najczęściej nie jest im po drodze, a w przychodniach są kolejki. Nawet jeśli na wsi jest przychodnia, to bardzo rzadko przyjmuje w niej ginekolog. Finał jest taki, że kobiety regularnie badają się tylko w czasie ciąży, czasami, gdy do wsi zawita cytobus, sprowadzony przez jakąś lokalną organizację społeczną. I nierzadko u niektórych badanych „przy okazji" odkrywa się już zaawansowane nowotwory.

Trudno jednak za utrudniony dostęp do specjalistów i brak działań profilaktycznych winić tylko gminy. Oczywiście najłatwiej przerzucić odpowiedzialność na samorządy i podczas niewygodnych dyskusji podawać jako przykład to, co dzieje się w dużych miastach, ale prawda jest taka, że bez podniesienia wydatków na służbę zdrowia (planuje się wzrost do 6,8 proc. PKB dopiero w 2025 r.), bez zmiany systemu wydatków na opiekę zdrowotną, bez zachęt dla lekarzy i pielęgniarek, by nie wybierali emigracji, tylko pracę w kraju, bez dobrych ogólnopolskich programów profilaktycznych nie uda się poprawić sytuacji zdrowotnej Polaków. Samorządy same sobie z tym nie poradzą.

Także inne miasta Lubelszczyzny, takie jak Chełm czy Puławy, stawiają na zdrowie swoich mieszkańców, finansując badania czy szczepienia.

Te działania niektórych lubelskich samorządów nie są w Polsce ewenementem. Podobne prowadzą Warszawa, Kraków czy Poznań.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży