3M szkoli pracowników na wysokości

Państwowa Inspekcja Pracy podaje, że 35 proc. wszystkich wypadków stanowią upadki podczas pracy na wysokości, która należy do zajęć szczególnie niebezpiecznych. Firma 3M Poland, chcąc zwrócić uwagę na ten problem, zorganizowała po raz drugi Konferencję pt. „Bezpieczna i świadoma praca na wysokości". Spotkanie odbyło się w Centrum Innowacji 3M we Wrocławiu.

Publikacja: 26.10.2017 21:30

3M szkoli pracowników na wysokości

Foto: materiały prasowe

Materiał partnera

Pracownicy spadają z wysokości – niepokojące statystyki

Także najnowsze dane GUS pokazują skalę problemu: w I półroczu 2017 r. poszkodowanych w wypadkach przy pracy zostało ponad 39 tys. osób. Do najbardziej niebezpiecznych należy praca na wysokości, gdzie skutki popełnianych błędów są najczęściej dramatyczne. Statystyki PIP wskazują, że upadek z wysokości jest najczęstszym zdarzeniem powodującym poważny uszczerbek na zdrowiu lub śmierć. Przyczyna takich statystyk? Według PIP największym problemem są nieprawidłowości związane z dopuszczaniem pracowników do pracy bez zabezpieczeń oraz ich brak wiedzy o produktach, sposobach i zasadach bezpieczeństwa. Niewłaściwe postawy u pracowników są często efektem niedoświadczenia i brawury oraz rutynowych zachowań u doświadczonych. Jednak najczęściej popełniane błędy wynikają z niewłaściwego przygotowania do pracy, pomimo obowiązkowych szkoleń.

Problem stanowi jakość szkoleń, które często są przeprowadzone przez szeregowego pracownika, który posiada jedynie podstawową wiedzę na temat pracy na wysokości. Według firmy 3M, producenta środków ochrony indywidualnej, kompetentną jest osoba, która dobrze zna nie tylko produkty, zalecenia i instrukcje producenta, ale także potrafi rozpoznać istniejące i przewidywalne zagrożenia oraz prawidłowo dobrać, konserwować i użytkować urządzenia chroniące przed upadkiem z wysokości.

Wyszkolony znaczy bezpieczny

Wysoki poziom szkoleń zapewnia otwarte we wrześniu Centrum Szkoleniowe 3M we Wrocławiu, gdzie prowadzącymi są instruktorzy posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy na wysokości. Szeroki program szkoleń na temat bezpiecznej pracy na wysokości jest przeznaczony dla wielu branż przemysłowych. Został opracowany w oparciu o ponad 70-letnie doświadczenie szkoleniowe oraz wiedzę praktyczną światowego lidera w dziedzinie wyposażenia i systemów zabezpieczających przed upadkiem z wysokości, firmy Capital Safety, przejętej przez 3M. Szkolenie ogólne nauczy pracownika samodzielnie określić potencjalne zagrożenia oraz zaznajomi go z obowiązującymi przepisami BHP. Ponadto po szkoleniu będzie znał dostępne środki ochrony indywidualnej, chroniące przed upadkiem z wysokości, oraz będzie potrafił przeprowadzić prostą kontrolę sprzętu przed jego użyciem. W ofercie Centrum Szkoleniowego 3M są także szkolenia profilowane oraz dopasowane bezpośrednio do potrzeb klienta.

Więcej na www.chronswojswiat.pl

Materiał partnera

Pracownicy spadają z wysokości – niepokojące statystyki

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał Promocyjny
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony