Dobre warunki dla biznesu i mieszkańców

Dolnośląskie miasta i gminy należą do tych zamożniejszych. I potrafią to wykorzystać.

Aktualizacja: 29.12.2017 15:57 Publikacja: 29.12.2017 09:22

Dobre warunki dla biznesu i mieszkańców

Foto: Rzeczpospolita

Ranking Samorządów to zestawienie najlepszych miast i gmin w Polsce, które dzięki stabilnym finansom publicznym dbają o rozwój lokalnej społeczności i przedsiębiorczości.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział ponad 200 samorządów, w tym osiem z województwa dolnośląskiego. W kategorii miast na prawach powiatu najlepszy w regionie okazał się Wrocław, który zajął ósmą pozycję w kraju. W kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich najlepsze wyniki osiągnęły Stronie Śląskie oraz Karpacz (odpowiednio 12. i 14. pozycja w kraju).

Metropolia na czele

Wrocław już od kilku lat plasuje się w naszym rankingu na wysokich pozycjach, zwykle w pierwszej dziesiątce. Bezkonkurencyjny okazuje się np. w zakresie działań budujących dialog społeczny. Przykładowo na współpracę z organizacjami pozarządowymi przeznacza corocznie około 3 proc. swojego bieżącego budżetu, co jest jednym z najlepszych wyników w kraju. W zeszłym roku Wrocław mógł się też pochwalić sporym budżetem obywatelskim, bo mieszkańcy mieli do podziału pulę ok. 25 mln zł.

Stolica Dolnego Śląska tradycyjnie już kojarzy się z kulturą, otwartością, ciekawą przestrzenią miejską i turystyką. Ale Wrocław to także prężnie rozwijająca się przedsiębiorczość i nowe technologie. Sprzyja temu polityka władz miejskich (m.in. zwolnienie podatkowe dla inwestorów), uniwersytety oferujące kształcenie na wysokim poziomie, a także dobre skomunikowanie (m.in. dzięki Wrocławskiemu Portowi Lotniczemu) z partnerami biznesowymi z zagranicy. W sumie co roku powstaje tu około 10 tys. nowych firm. W przeliczeniu na 1000 mieszkańców to 16 firm rocznie, co jest jednym z najwyższych wyników w naszym zestawieniu.

Małe też piękne

Najlepsza gmina w województwie dolnośląskim Stronie Śląskie uzyskała we wszystkich naszych kategoriach zrównoważone, dosyć wysokie wyniki. Z kolei Karpacz wyróżnia się dobrą oceną w tzw. kategoriach miękkich, szczególnie w zakresie budowy infrastruktury służącej mieszkańców. Obecnie już ponad 99 proc. ludności korzysta z wodociągów, a 93 proc. z sieci kanalizacyjnej. Ta licząca 4,7 tys. mieszkańców gmina może się też pochwalić 11 obiektami sportowymi i pięciom placami zabaw, a liczba miejsc w przedszkolach publicznych przekracza nawet liczbę chętnych. Wszystkie szkoły mają dostęp do szerokopasmowego internetu, a na 100 uczniów przypada średnio dziesięć komputerów.

Karpacz okazuje się też bardzo dobrym miejscem do rozwoju przedsiębiorczości. W zeszłym roku powstały tu 83 nowe firmy, ale w przeliczeniu na 1000 mieszkańców daje to aż 17 nowych działalności gospodarczych.

Zobowiązania wobec obywateli

Gmina Twardogóra osiągnęła z kolei dobre wyniki w zakresie tzw. twardch wskaźników finansów. Choć nie należy do najzamożniejszych, sukcesywnie zwiększa swoje dochody; w zeszłym roku uzyskała wysoką nadwyżką operacyjną (16,8 proc.) i konsekwentnie ogranicza zadłużenie, przygotowując się do nowego rozdania inwestycyjnego.

– Dla naszej gminy ostatnie lata były okresem dobrym, ale jest jeszcze sporo zadań, które chciałbym zrealizować – podkreśla Zbigniew Potyrała, burmistrz Twardogóry. – Z pewnością te przedsięwzięcia podniosą standard życia naszych mieszkańców – dodaje.

Główną inwestycją jest budowa przyszkolnej krytej pływalni Dolnośląski Delfinek. Kontynuowana będzie też modernizacja dróg, budowa chodników, montaż oświetlenia ulicznego oraz kanalizacja na obszarach wiejskich. W przyszłym roku gmina obchodzić będzie jubileusz 725-lecia nadania praw miejskich Twardogórze, co jest pewnym zobowiązaniem wobec mieszkańców.

– Mamy powody do dumy – nie tylko jeśli chodzi o obecny standard życia, nowoczesną infrastrukturę techniczną, socjalną, sportową i oświatową, ale również jeśli chodzi o coraz większy stopień aktywności oraz integracji naszej lokalnej społeczności. To nasza największa nadzieja na przyszłość – podkreśla Potyrała.

Wśród gmin wiejskich z województwa dolnośląskiego w tegorocznym Rankingu Samorządów wzięła udział tylko jedna – Rudna. Zajęła 37. pozycję, mniej więcej w środku stawki w tej kategorii. Ale za to bardzo wysoką punktację udało się jej uzyskać w zakresie budowy infrastruktury społecznej. Gmina jest w całości objęta siecią wodno-kanalizacyjną, wciąż przybywa tu także miejsce kultury i rekreacji.

Rudna należy do grona najzamożniejszych gmin w Polsce, z dochodami sięgającymi prawie 7 tys. zł na jednego mieszkańca. Częściowo na obszarach należących do gminy znajduje się największy w Europie zbiornik unieszkodliwiania odpadów poflotacyjnych Żelazny Most, należący do KGHM Polska Miedź SA. W obrębie gminy działa również Huta Miedzi Cedynia, gdzie wytwarzane są walcowane produkty miedziowe.

Opinie

Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy

Legnica to miasto ciekawe, nowoczesne i intensywnie się rozwijające. To takie małe centrum gospodarcze Dolnego Śląska i z pewnością kulturalne oko regionu Zagłębia Miedziowego. Wspólnie z mieszkańcami, poprzez codzienny dialog i partycypację w podejmowaniu ważnych decyzji, tworzymy miejsce dobre do zamieszkania, pracy, nauki, wypoczynku. Stawiamy na wysoką jakość życia mieszkańców. Współtworzymy razem miasto i to czyni Legnicę miejscem niezwykle wygodnym do życia. Zapewniamy dobry dostęp i opiekę w przedszkolach, żłobkach i szkołach, ale też wspieramy przedsiębiorczość i nowoczesną edukację oraz projekty społeczne, wolontariackie i dedykowane seniorom. Nie zapominamy też, że nowoczesne miasto to takie, które potrafi sprostać wyzwaniom ekologii. Czyste powietrze, mobilność miejska, nowoczesne kształcenie w zawodach oczekiwanych na rynku pracy – w tym sferach mamy się czym pochwalić. Szybko rozwijamy budownictwo mieszkaniowe i tworzymy atrakcyjne tereny inwestycyjne. Mamy jasno obrane cele strategiczne i to determinuje nas, by wciąż się udoskonalać.

Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry

Przełamanie „wykluczenia komunikacyjnego" jest priorytetem dla Jeleniej Góry, by mogła pełniej wykorzystać walory krajoznawcze. W tych zadaniach dwa są rozstrzygające – budowa łącznika do trasy S3 i taka modernizacja linii kolejowej, żeby przejazd do Wrocławia zajmował 90–100 minut. To jest technologicznie możliwe, finansowo też, o ile potraktują to zadanie poważnie spółki kolejowe. Jelenia Góra jest miastem kompletnym w rozumieniu rozmaitości czynnego relaksu: od kajakarstwa górskiego, rowerów (turystyki i MTB), sportów motorowych, lotniczych i szybowcowych po wspinaczkę skałkową i biegi – płaskie i terenowe. Jesteśmy też miastem kultury z dwoma teatrami i filharmonią, całą gamą festiwali – filmowych, teatralnych, szkła artystycznego, muzycznych i innych. Uzdrowisko Cieplice z wodami termalnymi dopełnia obrazu.

Mamy stabilną działalność wytwórczą – kilkanaście zakładów uniezależniających gospodarkę miasta od kapryśnych niekiedy trendów w turystyce.

Przełamujemy niemoc w walce o możliwie najczystsze powietrze. Kotlina bowiem – atrakcyjna krajoznawczo – stanowi, niestety, w okresach inwersji nasz problem.

Zbigniew Łopusiewicz, burmistrz Stronia Śląskiego

Największym wyzwaniem dla gminy Stronie Śląskie jest realizacja priorytetowych inwestycji, które w istotny sposób podniosą atrakcyjność gminy pod kątem oferty turystycznej. Po pierwsze, to udostępnienie nowo odkrytych partii Jaskini Niedźwiedziej dla ruchu turystycznego. Po drugie, odbudowa wieży widokowej na szczycie Śnieżnika w gminie. Po trzecie zaś – przebudowa, rozbudowa, modernizacja oraz zmiana sposobu użytkowania istniejących obiektów szkoły, krytej pływalni i hali sportowej z przeznaczeniem na ośrodek szkoleniowo-rekreacyjny.

Należy jednak zaznaczyć, że realizacja zadań inwestycyjnych w Stroniu Śląskim utrudniona jest w związku z położeniem naszej gminy na obszarach chronionych Natura 2000 oraz na obszarze Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Uzyskiwanie tym samym niezbędnych uzgodnień środowiskowych jest istotną barierą w sprawnej realizacji planowanych przedsięwzięć. Tę samą regułę zauważamy na etapie uzgodnień związanych z opracowywaniem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, ale staramy się rozwiązywać te problemy.

Ranking Samorządów to zestawienie najlepszych miast i gmin w Polsce, które dzięki stabilnym finansom publicznym dbają o rozwój lokalnej społeczności i przedsiębiorczości.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział ponad 200 samorządów, w tym osiem z województwa dolnośląskiego. W kategorii miast na prawach powiatu najlepszy w regionie okazał się Wrocław, który zajął ósmą pozycję w kraju. W kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich najlepsze wyniki osiągnęły Stronie Śląskie oraz Karpacz (odpowiednio 12. i 14. pozycja w kraju).

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy