Arkadiusz Ptak, burmistrz Pleszewa

Jeżdżę rowerem, bo lubię. Bo to najzdrowszy i najbardziej ekologiczny środek transportu. Jeżdżę rowerem i zachęcam do tego innych, bo zdałem sobie sprawę, że to genialny wynalazek do przemieszczania się, zwłaszcza po mieście – nie stoi się w korkach, nie trzeba szukać miejsca parkingowego, a co najważniejsze, nie zanieczyszczamy powietrza, którym wszyscy oddychamy. Rekreacyjne dłuższe rowerowe wypady z rodziną to dla mnie z kolei najprzyjemniejszy sposób na spędzanie czasu wolnego. Nadrzędną wartością jednak wydaje się być zdrowie i ruch, a do tego rower sprawdza się idealnie.

Jeżdżę jednośladem, bo w mieście, w którym mieszkam, jest coraz lepsza infrastruktura rowerowa. Podjąłem się wyzwania, by wbudować ścieżki rowerowe w ścisłe centrum miasta, i to się udało. Jednocześnie promujemy Pleszew jako pierwsze w Polsce miasto 15-minutowe, gdzie rower jest podstawowym środkiem lokomocji, dzięki któremu można z miejsca zamieszkania do wszystkich instytucji życia społecznego dotrzeć maksymalnie w kwadrans.

Mieszkańcy zaczynają rozumieć rowerową ideę. Pod szkołami, firmami i instytucjami z roku na rok stoi coraz więcej rowerów. Dbamy też o to, by rowerzyści byli bezpieczni. W ekologicznym miasteczku ruchu drogowego odbywają się zajęcia dla uczniów i seniorów. Rowerowa edukacja wpisana jest w niemal każde przedsięwzięcie społeczne dzięki współpracy z organizacjami pozarządowymi.