W Krakowie wysypują fusy na lód. Ekolodzy mają wątpliwości

Fusy z kawy wysypywane na chodnikach mają nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo przechodniów. Mają też być bardziej ekologiczne od soli
Adobestock / wip-studio

Krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej od dziś do posypywania oblodzonych alejek w parkach zamiast piasku używa fusów z kawy.

Pomysł został zapożyczony ze Lwowa. Również w krajach Skandynawii stosuje się tę metodę. Ale to pierwsze tego typu zastosowanie fusów w naszym kraju.

Sól szkodzi

W Krakowie dyskusja o tym jak ograniczyć szkodliwą sól trwa od dawna. Sól niszczy rośliny, nie jest przyjazna zwierzętom, powoduje też uszkodzenia kostki brukowej. Jest jednak tania i szybko rozpuszcza oblodzenia. Stosuje się ją do ich usuwania głównie na drogach i chodnikach.

CZYTAJ TAKŻE: Odśnieżanie w rękach miasta ma przynieść milionowe oszczędności

Zarząd Zieleni Miejskiej nie używa jej wcale w parkach i zieleńcach. Stosuje tu piasek. Ponadto nakłada ochronne maty w miejscach, gdzie sól jest przenoszona z chodników i mogłaby zaszkodzić drzewom i krzewom.

– Dlatego bardzo się nam spodobał pomysł ze Lwowa, gdzie władze miasta użyły zamiast soli i piasku do odśnieżania chodników właśnie fusów po kawie – mówi Piotr Kempf, dyrektor ZZM. – Poza tym dyskusja o zamiennikach dla soli zawsze na propsie – żartuje.

Kawiarnie pomogą

Skąd wziąć tyle fusów po kawie? ZZM wystosował apel o ich dostarczenie do krakowskich lokali, które sprzedają jedzenie na wynos. – Prosimy wszystkie krakowskie kawiarnie, jeśli mają ochotę wziąć udział w tym eksperymencie o kontakt z nami – napisał na FB ZZM.

Jako pierwsza zgłosiła się kafejka z dzielnicy Dębniki. Dzisiaj jest to ponad 50 kawiarni. – Nie tylko małych lokali, ale też sieciowych gigantów, którzy sprzedają mnóstwo kawy, więc i fusów mają sporo – dodaje Kempf. Pomoc zaproponowała m.in. sieć Starbucks.

CZYTAJ TAKŻE: W miastach więcej liści i śniegu. W imię jeża

Dziś (9 lutego) rano jako pierwsza została posypana fusami alejka między skwerem Andrzeja Wajdy a Barbakanem na Plantach. Jeżeli fusów wystarczy, posypywane będą także alejki w Parku Lotników Polskich w Czyżynach. Alejki będą posypywane do końca sezonu zimowego, a krakowianie będą mogli ocenić jak sprawdza się to rozwiązanie.

Ekologia i zero waste

Od razu gdy ZZM pochwalił się swoim pilotażowym programem pojawiły się też głosy ekologów, że co prawda fusy mają świetne właściwości ścierne i są ekologiczne, jednak stosowane w zbyt dużych ilościach mogą zaszkodzić np. zaburzać działanie ekosystemów, a kofeina zawarta w kawie może działać toksycznie na drobnoustroje w wodzie itd.

– Zapoznaliśmy się z tymi wątpliwościami. Jednak nie przewidujemy stosowania takich ilości, ogromu fusów, by mogło to nawet w minimalnym stopniu zaburzyć równowagę środowiska. Natomiast na pewno fusy mogą działać jako nawóz a nasza metoda pomoże krakowskim lokalom. Po prostu krakowianie kupią więcej kawy – zaznacza dyrektor ZZM.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Noc Księgarń, czyli wielkie święto księgarzy i czytelników

20 września, po zmroku, w ponad 100 księgarniach stacjonarnych w całej Polsce rozpocznie się ...

Starosta bytowski: drobne inwestycje muszą poczekać

– Wszędzie tam, gdzie tylko możemy, ograniczamy wydatki. Niektóre oszczędności tworzą się same – ...

Innowacyjna Gmina z najnowocześniejszą instalacją

ZGO Sp. z o. o. w Jarocinie – Wielkopolskie Centrum Recyklingu to najnowocześniejszy zakład ...

Kraków: prawie 200 tys. zł na pomoc bezdomnym osobom LGBT+

W stolicy Małopolski powstał pierwszy w kraju hostel interwencyjny dla osób LGBT+. Placówkę wsparły ...

Samorządy ruszą do „starcia z opresyjnymi organami państwa”

Prezydent Ciechanowa wspiera lokalnych przedsiębiorców nękanych przez Sanepid. Pomoc prawną miejscowym firmom oferują też ...

Sposób na śmieci ma feler

Gminy nie zdecydują się na zaciągnięcie zobowiązań finansowych na usuwanie wysypisk – uważa RPO. ...