Forum Ekonomiczne 2020: Karpacz zamiast Krynicy

Krynica-Zdrój.
Fot. Pixabay

Koronawirus pokonał Krynicę-Zdrój. Tegoroczna edycja Forum Ekonomicznego odbędzie się w Karpaczu na początku września.

– To duże wyróżnienie, zarówno dla miasta, jak również dla całego Dolnego Śląska. Na początku września gościć będziemy około 2,5 tys. osób z Europy, Azji, USA, przedstawicieli świata polityki, nauki i biznesu. Z pewnością przyniesie to naszym przedsiębiorcom wymierne korzyści finansowe, dla miasta i regionu – nie ukrywa Kamila Cyganek, zastępca burmistrza Karpacza.

Krynica-Zdrój była gospodarzem corocznego Forum Ekonomicznego od 1992 roku. – Miasto oddawało do dyspozycji nieodpłatnie deptak oraz pracowników do prac technicznych, porządkowych oraz organizacji ruchu, w tym straż miejską – wylicza Piotr Ryba, burmistrz Krynicy Zdrój.

Nagły zwrot sytuacji

Organizacja tak dużej imprezy w mieście przynosiła duże korzyści, zwłaszcza dla branży turystycznej, ale i hoteli czy gastronomii. – Krynica-Zdrój odnosiła korzyść wizerunkową, natomiast jako partner Forum, oprócz wkładu opisanego w gotówce, określone umową kwoty. W 2019 r. było to 230 tys. złotych – wylicza burmistrz Ryba.

Jeszcze na początku sierpnia Krynica Zdrój szykowała się do tegorocznej edycji imprezy. – Negocjowaliśmy warunki umowy tegorocznej, ale jako gmina nie braliśmy udziału w pracach przygotowawczych na terenie Deptaka – mówi burmistrz Ryba.

CZYTAJ TAKŻE: Krynica walczy o usunięcie izolatoriów z terenu miasta

Jednak na początku tego tygodnia organizatorzy Forum Ekonomicznego ogłosili, że tegoroczna impreza zostanie przeniesiona do Karpacza. – Od kilku miesięcy pracowaliśmy nad tym, aby w Krynicy Zdroju zorganizować przedsięwzięcie uwzględniające najwyższe standardy sanitarno-epidemiologiczne. Jesteśmy przekonani, że nasze doświadczenie i podjęte działania gwarantowałyby bezpieczeństwo w trakcie Forum – zapewniał w specjalnym oświadczeniu Zygmunt Berdychowski, Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego.

Jednak 6 sierpnia Ministerstwo Zdrowia wprowadziło dodatkowe obostrzenia sanitarno-epidemiologiczne w prawie 20 powiatach w sześciu województwach. Krynica-Zdrój znalazła się w tzw. czerwonej strefie, gdzie zakażeń Covid-19 jest najwięcej. – Decyzję Ministerstwa Zdrowia oceniamy bardzo pozytywnie. Wprowadzenie rygoru sanitarnego powinno pozwolić na skuteczne opanowanie ognisk choroby – dodał Zygmunt Berdychowski.

Podkreślił, że dynamika sytuacji uniemożliwia przewidzenie, jak szybko poszczególne powiaty odzyskają status umożliwiający organizację kongresów. A to zaś uniemożliwia finalne przygotowanie infrastruktury centrum konferencyjnego i stawia pod znakiem zapytania możliwość organizacji Forum w planowanym przez nas terminie.

Dobre doświadczenia

– Dlatego nie możemy zagwarantować naszym partnerom i gościom, że w drugim tygodniu września spotkanie w Krynicy-Zdroju będzie możliwe. Mając na uwadze komfort i bezpieczeństwo gości, postanowiliśmy zatem przenieść Forum Ekonomiczne do Karpacza, który znajduje się w strefie zielonej. Co więcej, mamy bardzo dobre doświadczenia z współpracy z Hotelem Gołębiewski, gdzie już kilkukrotnie z sukcesem organizowaliśmy nasze konferencje – tłumaczy Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego.

CZYTAJ TAKŻE: Kuracjusze wrócą do uzdrowisk. „Jeśli obostrzenia nie będą restrykcyjne”

Tegoroczne Forum Ekonomiczne odbędzie się w dniach 8-10 września w Karpaczu. – Dowiedzieliśmy się kilka dni temu. Współpracę z Instytutem Studiów Wschodnich prowadzimy od wielu lat w ramach organizacji Forum Przemysłowego, od niedawna także Forum Samorządowego. Organizator zna zatem potencjał miasta jako gospodarza wydarzeń o takim charakterze. Należy tu wymienić oczywiście doskonałe zaplecze konferencyjne, bazę noclegową, gastronomiczną, bardzo dobrą dostępność komunikacyjną – połączenia drogowe, bliskość portów lotniczych, a także ugruntowaną markę turystyczną – wylicza Cyganek.

Jej zdaniem Karpacz jest idealnym miejscem na takie spotkanie. – Oprócz infrastruktury, o której już wspominałam, warto pamiętać o naszym wieloletnim doświadczeniu w organizacji imprez. Wykorzystamy je przy współorganizacji wydarzenia i zaangażujemy się w zagadnienia związane z logistyką, bezpieczeństwem, promocją – mówi wiceburmistrz Karpacza.

Dodaje, że zakres współpracy i wsparcia na bieżąco ustalany jest z organizatorem. – Wierzę, że goście, uczestnicy Forum, skorzystają także z bogatej oferty spędzania czasu – od bazy SPA po urokliwe o tej porze karkonoskie szlaki i trasy spacerowe – dodaje Karolina Cyganek.

Jej zdaniem, Forum Ekonomiczne z pewnością przyniesie lokalnym przedsiębiorcom wymierne korzyści finansowe, a dla miasta i regionu jest to promocja na szeroką skalę, wynikająca z ogromnego zainteresowania mediów.

CZYTAJ TAKŻE: Turystyka wrażliwa na koronawirusa

– Nazwa Karpacz będzie w najbliższym czasie odmieniana przez wszystkie przypadki, co wzmocni nasz wizerunek w tzw. przemyśle spotkań. Debaty, panele, sesje plenarne to także doskonała okazja do budowania relacji, nawiązywania kontaktów, wymiany doświadczeń. To kapitał, który zostanie z nami na długo – dodaje wiceburmistrz Karpacza.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Większe statki w małych portach

Nowe tory wodne powstaną do portów w Policach i Stepnicy. To kolejne po Szczecinie ...

Ruszyła organizacja koncertów, ale areny odmrażają się powoli

Katarzyna Nosowska i Lady Pank wracają do swoich fanów. Najwięcej będzie się działo w ...

To ostatnie chwile, by umożliwić sobie głosowanie na wakacjach

Rekordowe frekwencje notują komisje wyborcze w miejscowościach wypoczynkowych. Polacy, którzy wyjeżdżają na weekend lub ...

Forum Ekonomiczne rozrusza Karpacz?

Forum Ekonomiczne w tym roku zostało przeniesione z Krynicy-Zdroju do Karpacza. W Sudetach szykują ...

Woonerf na łódzkiej ulicy Traugutta

Podwórko na miejskiej ulicy

Woonerf. To słowo, z którym coraz częściej będziemy się spotykać podczas miejskiego spaceru. Kolejne ...

Dobre prognozy dla Synergic na 2020 rok

Synergic: przyczajony tygrys branży OOH świętuje 5 lat obecności na konkurencyjnym rynku reklamy zewnętrznej ...