Tu spisało się najwięcej mieszkańców. „Zasługa rachmistrzów”

Dwie gminy: Stara Błotnica oraz Góra Świętej Małgorzaty są liderami w  Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021.

Publikacja: 30.07.2021 15:58

Każdy może spisać się sam. Wystarczy należy wypełnić wypełnić obszerną ankietę dostępną na stronie w

Każdy może spisać się sam. Wystarczy należy wypełnić wypełnić obszerną ankietę dostępną na stronie www.spis.gov.pl

Foto: fot. adobestock / terovesalainen

Spisało się w nich ponad 90 proc. mieszkańców. – To zasługa dobrej pracy rachmistrzów – nie ukrywa Karol Kocon, zastępca wójta mazowieckiej gminy Stara Błotnica.

To niewielka gmina. Nie ma nawet 5 tys. mieszkańców. A już spisało się tutaj aż 95,66 proc. osób. – Bardzo dobrze pracują u nas rachmistrzowie. I to przez cały dzień, a nie od 7 do 15. Ten wynik to ich zasługa – opowiada wójt Kocon. Zapowiada, że gmina będzie walczyć o 100-proc. frekwencję w spisie.

Przekonać wszystkich

Niewiele mniej osób, bo 94 proc., spisało się w gminie Góra Świętej Małgorzaty, która położona jest  w północno-wschodniej części województwa łódzkiego i należy do powiatu łęczyckiego.

CZYTAJ TAKŻE: Potrzebni rachmistrzowie do spisu. Kilka dni na zgłoszenia

– U nas też wiele zrobili rachmistrzowie. Bardzo dobrze pracują. W urzędzie gminy niewiele osób się spisało – przyznaje wójt Włodzimierz Frankowski.

On też wierzy, że do końca spisu wszyscy mieszkańcy spełnią swój obowiązek. – Niektórzy się opierają, ale rachmistrzowie wszystko mieszkańcom tłumaczą. Wierzymy, że uda się wszystkich przekonać – zapowiada wójt Frankowski.

Do końca września

Wystartował konkurs prezesa GUS na najbardziej cyfrową gminę. Co trzeba zrobić, by wziąć w nim udział?

– Wystarczy spisać się samodzielnie przez Internet, a następnie zachęcić do tego rodzinę, znajomych i osoby z najbliższego otoczenia. Najbardziej cyfrowa gmina otrzyma atrakcyjne nagrody rzeczowe – zapowiada GUS.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań ruszył 1 kwietnia i potrwa do końca września.

Udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy na podstawie ustawy o statystyce publicznej. Zlekceważenie spisu może skutkować karą. Wojewódzkie urzędy statystyczne skierowały już blisko 80 zawiadomień na policję za odmowę udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań.

CZYTAJ TAKŻE: Brakuje chętnych na rachmistrzów. Wydłużyli nabór

Tym osobom grozi grzywna w wysokości do nawet 5 tysięcy złotych. – Urzędy przygotowują na bieżąco kolejne wnioski do przekazania policji – informowała na początku tygodnia Karolina Banaszek, rzeczniczka prasowa prezesa GUS.

Wypełnić ankietę

Spis odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej (stale lub czasowo) na terenie Polski, a także osób niemających miejsca zamieszkania. Spisane zostaną też mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania oraz zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

Aby dopełnić obowiązku, należy wypełnić obszerną ankietę dostępną na stronie internetowej spisu. Znajdują się w niej pytania m.in. o dane osobowe, płeć, miejsce zamieszkania, dane domowników, stan posiadania, zatrudnienie, pobierane świadczenia.

Z regionów
Krzysztof Kosiński: Samorządy potrzebują 10 mld zł, by zrekompensować Polski Ład
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Czy II tura przyniesie polityczne trzęsienia ziemi?
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Niektórzy kandydaci wygrali dwa razy
Z regionów
Wójt był jedynym kandydatem w wyborach i nie wygrał. Wyjaśnia dlaczego
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Z regionów
W Polsce Wschodniej trudno o pociąg. Najłatwiej na Pomorzu