Baseny szykują się do startu. Pierwsze ruszą już za kilka dni

Już w czerwcu miasta planują otwarcie pływalni pod chmurką. W czasie pandemii niektóre z nich były modernizowane.

Publikacja: 27.05.2021 11:21

Baseny szykują się do startu. Pierwsze ruszą już za kilka dni

Foto: fot. adobestock / Jacob Lund

– Plany otwarcia będą na bieżąco weryfikowane na podstawie obowiązujących restrykcji – zapowiada Marcin Obłoza, z wrocławskiego magistratu.

Sezon startuje w czerwcu

Jako jedne z pierwszych zostaną otwarte baseny odkryte w Łodzi. Ma to nastąpić 1 czerwca. – Z zastrzeżeniem udostępnienia obiektu liczbie osób nie większej niż połowa obłożenia basenu, zgodnie z obowiązującymi przepisami – podaje biuro prasowe łódzkiego ratusza.

Także we Wrocławiu otwarcie letnich kąpielisk jest zaplanowane na 1 czerwca. Wtedy też miejska spółka Spartan planuje otworzyć basen przy ul. Wejherowskiej i kąpieliska na Kłokoczycach, Gliniankach oraz „Morskie Oko”.

– Pozostałe kąpieliska – przy ul. Narzędziowej, Harcerskiej oraz Jeziorowej – zostaną najprawdopodobniej otwarte 26 czerwca – informuje Marcin Obłoza.

CZYTAJ TAKŻE: Część miast otwiera dziś baseny. Ale korzystanie z nich nie będzie proste

Na terenie  Warszawy w okresie letnim funkcjonują cztery kompleksy basenów otwartych. W sezonie letnim 2021 planowane jest otwarcie wszystkich obiektów.

Ich zarządcy będą gotowi do otwarcia w różnych terminach:. OSIR Ochota  od 29 maja, Park Kultury w Powsinie od trzeciego czerwca, Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa Ośrodek Moczydło od 15.czerwca, a Ośrodek Inflancka od 26 czerwca.

– Ostateczne decyzje o otwarciu będą podejmowane z uwzględnieniem warunków pogodowych oraz zasad określonych w rozporządzeniu w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii – zastrzega Marlena Salwowska ze stołecznego ratusza.

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji planują uruchomienie dwóch pływalni letnich: Chwiałka i Kasprowicza w drugiej połowie czerwca.

Odnawiali baseny

W czasie pandemii część miejskich basenów była remontowana. W Warszawie po sezonie letnim 2020 w Ośrodku Inflancka rozpoczęto jego modernizację. W ramach inwestycji powstały pawilony letnie. Koszt inwestycji to 715 tys.  zł. Inwestycja ma się zakończyć w drugiej połowie czerwca.

W Łodzi zmodernizowano pływalnię „Wodny Raj”. Wykonana została dokumentacja wymiany central klimatyzacyjno – wentylacyjnych.

CZYTAJ TAKŻE: W czasie suszy woda z basenów dostała drugie życie

Z kolei w pływalni przy ul. Głowackiego zostanie zamontowany Elektroniczny System Obsługi Klienta wraz z dokumentacją techniczną, wszelkiego rodzaju elementami eksploatacyjnymi, w tym szafkami oraz przebudową recepcji.

Ma to kosztować 350 tys. zł. Obecnie trwa wybór wykonawcy na system ESOK oraz prace budowlane i montażowe.

Morskie kąpieliska w Gdańsku

W Gdańsku nie ma basenów odkrytych. – Mieszkańcy i turyści mogą korzystać natomiast z szerokich, nadmorskich plaż i utworzonych w ich obrębie kąpielisk morskich – mówi Olimpia Schneider z biura prasowego gdańskiego ratusza.

Na nadchodzący sezon ustalono sześć kąpielisk na terenie miasta: Gdańsk Orle, Gdańsk Sobieszewo, Gdańsk Stogi, Molo Gdańsk Brzeźno, Gdańsk Jelitkowo, Gdańsk, Gdańsk Klipper Jelitkowo.

Urzędnicy podkreślają, że Gdański Ośrodek Sportu, który opiekuje się kąpieliskami, planuje również utworzenie dodatkowych miejsc okazyjnie wykorzystywanych do kąpieli.

Dzięki temu całkowita strzeżona przez ratowników wodnych linia brzegowa wyniesie łącznie 1400 m.

Sezon kąpielowy w Gdańsku rozpocznie się od 25 czerwca i potrwa do końca sierpnia.

– Plany otwarcia będą na bieżąco weryfikowane na podstawie obowiązujących restrykcji – zapowiada Marcin Obłoza, z wrocławskiego magistratu.

Sezon startuje w czerwcu

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Z regionów
Miasta gotowe na zimę. Pługosolarki wyjeżdżają na ulice
Z regionów
Zakupy świąteczne na świątecznym jarmarku? Nie ma co liczyć na niskie ceny
Z regionów
SoMe’23 za nami – kto otrzymał Złote Lajki?
Z regionów
Polskie samorządy wyznaczają europejskie standardy w mediach społecznościowych
Materiał partnera
Nowy Cud Polski – bydgoska Wyspa Młyńska
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?