W przedszkolach ruszyły zapisy na nowy rok. Są nowe kryteria

W części miast już rozpoczęły się nabory do przedszkoli, w kolejnych ruszą w najbliższych tygodniach. Niektóre samorządy wprowadziły dodatkowe kryteria podczas rekrutacji.

Publikacja: 09.03.2021 10:33

Rekrutacja do przedszkoli w wielu miastach już trwa

Rekrutacja do przedszkoli w wielu miastach już trwa

Foto: shutterstock_289805465

W Warszawie dotyczą one szczepień ochronnych. – Dziecko poddane obowiązkowym szczepieniom ochronnym lub dziecko, które ze względów zdrowotnych stwierdzonych przez lekarza nie może zostać zaszczepione, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia może liczyć na dodatkowe 32 pkt – mówi Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza. W tej sprawie rodzice muszą złożyć specjalne oświadczenie.

CZYTAJ TAKŻE: Przedszkola drenują kasę miast

W Warszawie rekrutacja do przedszkoli ruszyła we wtorek. Do 18 marca rodzice będą mogli wypełnić w elektronicznym systemie rekrutacyjnym wniosek o przyjęcie lub zgłoszenie i przesłać do przedszkola.

Stołeczny ratusz na podstawie danych z ubiegłych lat szacuje, że w rekrutacji przedszkolnej weźmie udział ok. 24 tys. dzieci, w tym 17 tys. w wieku trzech–pięciu lat oraz ok. 7 tys. sześciolatków.

Tak jak w latach ubiegłych wszystkie dzieci będą miały zapewnione miejsca. – W przypadku nieprzyjęcia dziecka w postępowaniu rekrutacyjnym do żadnego z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych wskazanych we wniosku burmistrz dzielnicy, w której dziecko mieszka, wskaże rodzicom inne przedszkole lub oddział przedszkolny w szkole podstawowej, gdzie jest miejsce – zapewnia rzeczniczka stołecznego ratusza.

Zerówka w szkole jak przedszkole

W Lublinie rekrutacja do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach rozpoczęła się 1 marca i potrwa do 12 marca. Miasto przygotowało na nowy rok szkolny ponad 10,3 tys. miejsc, a dodatkowo ponad 5650 miejsc oferują przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych oraz inne formy wychowania przedszkolnego prowadzone przez podmioty prywatne. Łącznie w ww. placówkach przygotowanych jest 16 tys. miejsc dla dzieci w wieku przedszkolnym.

W Lublinie dodatkowo promują rozliczanie podatku w mieście podczas przyjęcia dzieci do przedszkola.

W Gdańsku rekrutacja do przedszkoli i pierwszych klas szkół podstawowych ruszyła 1 marca. – Obecny rok szkolny naznaczony jest pandemią koronawirusa. Skutki obowiązujących obostrzeń sanitarnych dotykają wszystkich w szkolnych społecznościach. Dbając o bezpieczeństwo zarówno nauczycieli, rodziców, jak i samych dzieci, nie przeprowadzimy w tym roku dni otwartych w gdańskich podstawówkach – mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent ds. edukacji i usług społecznych.

CZYTAJ TAKŻE: Żłobki w czasie pandemii. Rodzic w kącie może obserwować dziecko

W Gdańsku liczba miejsc w przedszkolach i zerówkach szkolnych samorządowych jest na zbliżonym do poprzedniego roku poziomie. – Nieco więcej jest miejsc dla najmłodszych. Dodatkowo, w trakcie realizacji są procedury związane z powstaniem kolejnych publicznych miejsc przedszkolnych zwiększających dostępność wychowania przedszkolnego na rok szkolny 2021/2022 – mówi Patryk Rosiński z gdańskiego magistratu.

Mniej oddziałów w szkołach

W Poznaniu rekrutacja rozpocznie się 16 marca. – Na rok szkolny 2021/2022 zaplanowaliśmy podobną liczbę miejsc organizacyjnych w samorządowych przedszkolach – 14 050 – mówi Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta Poznania.

A w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych miasto planuje zmniejszyć liczbę miejsc o około 150.

– Liczbę wolnych miejsc do rekrutacji poznamy po złożeniu przez rodziców deklaracji o woli kontynuacji edukacji przedszkolnej. Mają to zrobić do 15 marca – przypomina Joanna Żabierek.

Jeszcze później, bo dopiero 24 marca, rozpocznie się rekrutacja do przedszkoli we Wrocławiu. Tak jak w innych miastach, wystarczy wypełnić wniosek w elektronicznym systemie, ale musi zostać on podpisany profilem zaufanym.

Z regionów
Krzysztof Kosiński: Samorządy potrzebują 10 mld zł, by zrekompensować Polski Ład
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Czy II tura przyniesie polityczne trzęsienia ziemi?
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Niektórzy kandydaci wygrali dwa razy
Z regionów
Wójt był jedynym kandydatem w wyborach i nie wygrał. Wyjaśnia dlaczego
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Z regionów
W Polsce Wschodniej trudno o pociąg. Najłatwiej na Pomorzu