Samorządy przygotowują się do szczepienia nastolatków

Warszawa w ramach akcji pilotażowej już rozpoczęła szczepienia uczniów na Woli. W innych miastach zbierane są dane dotyczące nastolatków, którzy chcą przyjąć szczepionkę.

Publikacja: 05.09.2021 17:42

Uczniowie mogą się zaszczepić tylko za zgodą rodziców

Uczniowie mogą się zaszczepić tylko za zgodą rodziców

Foto: stock.adobe.com

Przeciwko koronawirusowi szczepione mogą być dzieci i młodzież od 12. roku życia. Osobom od 12. do 18. roku życia może być podana szczepionka Pfizera, a od niedawna również Moderny.

Obydwa preparaty podaje się w dwóch dawkach: drugą dawkę Pfizera sugeruje się podać po 21 dniach, zaś Moderny – po 28 dniach.

Uczniowie, którzy skończyli 18. rok życia, a decydują się na szczepienie, mogą przyjąć każdą z dostępnych szczepionek.

W Łodzi zaszczepiono do tej pory ok. 42 proc. osób w wieku od 12 do 19 lat, czyli ok. 18 tys. uczniów. W innych miastach poziom zaszczepieni nastolatków jest podobny. Sięga 50 proc.

– W przypadku młodzieży do 18. roku życia zgodę na szczepienie może wyrazić tylko rodzic, dlatego też łódzkie szkoły, które wyraziły chęć współpracy przy organizacji szczepień – a jest ich na dziś ok. 80 – już od 1 września, na pierwszych spotkaniach z rodzicami, przekazują informację, że jest możliwość organizacji szczepień – mówi Szymon Kostrzewski, dyrektor wydziału zdrowia i spraw społecznych UMŁ.

Łódzkie przychodnie akcję szczepień będą mogły zorganizować w samej placówce, ale też np. w poradni, która znajduje się w bliskim sąsiedztwie szkoły, jak choćby w przypadku XXIII Liceum Ogólnokształcącego, którego budynek sąsiaduje z Miejskim Centrum Medycznym Widzew przy al. Piłsudskiego 157. – Jak tylko zbiorą się chętni, to ruszamy ze szczepieniami. W połowie września chcielibyśmy zacząć – zapowiada Marcin Masłowski, rzecznik prezydent Łodzi.

Tylko za zgodą rodziców

Do szczepień uczniów przygotowują się też władze innych miast. Władze Krakowa zdecydowały o utworzeniu mobilnych zespołów szczepiących, które przeprowadzą szczepienia na terenie szkół. Szczepione będą wyłącznie dzieci z pisemną zgodą rodziców.

– Akcja szczepień, zgodnie z wytycznymi ministerstwa, powinna być poprzedzona tygodniem informacyjnym, a same szczepienia powinny się rozpocząć pomiędzy 13 a 19 września. Opisana przez ministerstwo procedura nie przewiduje udziału w tej akcji organów prowadzących szkoły – zauważa Małgorzata Tabaszewska z krakowskiego magistratu. – Chociaż w ostatnim miesiącu wzrosła liczba zaszczepionych dzieci i młodzieży w wieku 12–19 lat – aktualnie ok. 50 proc. – to nadal jest to najsłabiej zaszczepiona grupa mieszkańców Krakowa. W pozostałych grupach wiekowych liczba ta przekracza już 70 proc – zauważa urzędniczka.

W Gdańsku wraz z rozpoczęciem roku szkolnego ruszyły zapisy dzieci i młodzieży na szczepienia przeciwko Covid-19. – Od przyszłego tygodnia uruchomimy mobilny punkt szczepień. Specjalny autobus będzie odwiedzał wszystkie gdańskie szkoły – zapowiada Marta Formella z gdańskiego ratusza. Zapisy chętnych będą prowadziły poszczególne placówki.

Zbiorą deklaracje

Od 4 września w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu staną punkty drive-thru dla uczniów i nauczycieli. Będą mieli oni możliwość skorzystania z konsultacji lekarskich, a wszyscy zaszczepieni w tym dniu za darmo będą mogli zwiedzać Centrum Historii Zajezdnia.

– Do szkół trafiły już informacje, które zostaną przekazane nauczycielom, uczniom i ich rodzicom – mówi Joanna Nyczak, dyrektor wydziału zdrowia i spraw społecznych wrocławskiego ratusza.

Władze Wrocławia zapewniają, że w razie konieczności wesprą szkoły w organizacji punktów szczepień.

W Poznaniu, jak mówi Eliza Malarecka, kierownik Oddziału Projektów Edukacyjnych i Relacji Zewnętrznych Wydziału Oświaty Urzędu Miasta, w najbliższych dniach dyrektorzy placówek będą zbierać deklaracje od rodziców na temat chęci przystąpienia do szczepień.

A w Warszawie w ramach pilotażu pierwsze szczepienia rozpoczęły się w szkołach na Woli. – To projekt dzielnicy, która porozumiała się z izbą lekarską i zaczęła szczepić młodzież powyżej 12. roku życia już w wakacje – mówi Monika Beuth-Lutyk, rzecznik stołecznego ratusza.

Zapowiada, że to, jak będą zorganizowane punkty szczepień, będzie w głównej mierze zależało od liczby zainteresowanych osób w danej szkole.

Przeciwko koronawirusowi szczepione mogą być dzieci i młodzież od 12. roku życia. Osobom od 12. do 18. roku życia może być podana szczepionka Pfizera, a od niedawna również Moderny.

Obydwa preparaty podaje się w dwóch dawkach: drugą dawkę Pfizera sugeruje się podać po 21 dniach, zaś Moderny – po 28 dniach.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Diagnostyka i terapie
Nowy objaw Covid-19: covidowe palce
Komentarze
Kozubal: Lekcje z Covidu do poprawki
Świat
Sondaż: Czy szczepienie znanych osób zachęca do szczepień?
Diagnostyka i terapie
Prof. Simon: Jesteś Polakiem, jesteś patriotą, to się szczep!
Społeczności lokalne
Miasta budują nowe szkoły. Co ze starymi? „Aż żałość bierze”