Skandynawia bliżej Mazur

Na czym polega skandynawska kultura biznesowa, jakie są uwarunkowania prawne oraz realia związków biznesowych z firmami ze Szwecji czy Finlandii można się było dowiedzieć podczas konferencji „Otwarci na Skandynawię".

Publikacja: 12.10.2016 23:00

Pole golfowe Sand Valley Golf Resort w Pasłęku to jeden z efektów inwestycji skandynawskich w region

Pole golfowe Sand Valley Golf Resort w Pasłęku to jeden z efektów inwestycji skandynawskich w regionie.

Foto: materiały prasowe

Jej czwarta już edycja odbyła się we wrześniu w Elblągu. Wzięli w niej udział przedsiębiorcy, samorządowcy i pracownicy instytucji okołobiznesowych zarówno z Warmii i Mazur jak i Skandynawii.

Inteligentne specjalizacje

Kraje z północnej Europy nie zostały wybrane przypadkowo. Otóż zgodnie z informacjami podanymi przez Szwedzkie Krajowe Stowarzyszenie Handlowe Przetwórców Drewna i Branży Meblarskiej na temat szwedzkiego importu i największych eksporterów w 2015 roku, Polska znalazła się razem z Chinami na pierwszym miejscu importu mebli do Szwecji. A ekonomia wody, drewno i meblarstwo oraz żywność wysokiej jakości to trzy inteligentne specjalizacje regionu, jakie wskazali radni z Warmii i Mazur.

W spotkaniu uczestniczyli przedsiębiorcy z Warmii i Mazur oraz ze Szwecji i Finlandii, którzy są zainteresowani współpracą gospodarczą na terenie województwa. Byli reprezentanci firm z branży budowlanej, drzewnej, tekstylnej, energetycznej, spożywczej, kosmetycznej oraz turystycznej.

W konferencji wzięło udział ok. 80 uczestników. Towarzyszyło jej 57 spotkań B2B pomiędzy firmami ze Szwecji i Finlandii a przedstawicielami firm lokalnych.

Samorząd, firmy i uczelnie

– Stawiamy na współpracę pomiędzy samorządem, biznesem oraz uczelniami wyższymi – mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Podkreślił, że miasto już od wielu lat współpracuje z krajami skandynawskimi, a ta współpraca jest zadowalająca dla obydwu stron.

– Mam nadzieję, że do rozwoju naszego miasta przyczyni się również powstanie kanału przez Mierzeję Wiślaną – dodał prezydent Elbląga.

A Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa dodał, że jego władze wiążą duże nadzieje z tym, że współpraca z krajami skandynawskimi będzie układała się coraz lepiej.

– Nasz region kojarzy się już nie tylko z turystyką, z sektorem rolniczym, ale coraz bardziej z innymi gałęziami gospodarki. Tworzone są tutaj nowe branże, co wiąże się ze zwiększeniem zatrudnienia. Mamy dziewięć wyższych uczelni, w których rocznie zdobywa wiedzę blisko 50 tys. osób. Obecnie stawiamy przede wszystkim na kształcenie w kierunkach zawodowych – tłumaczył marszałek Brzezin.

Podkreślił też, że w ostatnich latach rozwinęła się także infrastruktura drogowa, a dzięki powstaniu Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury otworzyliśmy się na świat. A te kwestie w kontaktach biznesowych są bardzo istotne.

Goście konferencji zapoznali się z tematami związanymi z rozwojem biznesu na Warmii i Mazurach, natomiast inwestorzy ze Skandynawii dzielili się swoimi doświadczeniami w budowaniu dobrych relacji biznesowych z przedstawicielami lokalnych samorządów oraz lokalnego biznesu.

Biznes jak wszędzie

– Nasza współpraca z Polską rozpoczęła się w 2004 roku. Znaleźliśmy dobrych partnerów i zakupiliśmy 100 hektarów ziemi. Początkowo myśleliśmy, że golf będzie się tutaj znacznie szybciej rozwijał, ale obecnie w całym kraju jest około 20 pól golfowych, a nasze skupia blisko 22 procent ruchu turystycznego – powiedział Antti Pohjonen z pola golfowego Sand Valley Golf Resort w Pasłęku.

Dodał, że nie uważa, by Polska zbytnio różniła się od innych krajów europejskich – bo wszędzie trzeba przejść proces związany z ciągłą pracą, nawiązywaniem kontaktów i nabieraniem zaufania do partnerów.

– Nasi goście doskonale wiedzą, że tutejszy rynek jest tak wielki i atrakcyjny, że można zdobyć tutaj więcej klientów niż w Skandynawii. Dlatego naszymi działaniami próbujemy im to ułatwić – dodał

Organizatorami konferencji byli samorząd województwa warmińsko-mazurskiego oraz miasto Elbląg. Honorowy patronat nad konferencją objęły Ambasady Szwecji i Finlandii w Polsce oraz Fundacja Naukowa Norden Centrum. Partnerem wydarzenia był natomiast Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Sztokholmie.

Jej czwarta już edycja odbyła się we wrześniu w Elblągu. Wzięli w niej udział przedsiębiorcy, samorządowcy i pracownicy instytucji okołobiznesowych zarówno z Warmii i Mazur jak i Skandynawii.

Inteligentne specjalizacje

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży