Czekając na kolejnego Zortraxa

Parki technologiczne stały się skutecznym magnesem przyciągającym innowacyjne projekty.

Publikacja: 12.10.2016 23:00

Najwyższą ocenę w konkursie „Hub of Talents” otrzymał podnóżek do kajaka z aplikacją mobilną wymyślo

Najwyższą ocenę w konkursie „Hub of Talents” otrzymał podnóżek do kajaka z aplikacją mobilną wymyślony przez elblążanina Krzysztofa Gąsiorka.

Foto: 123RF

Olsztyn, Elbląg i Ełk wkrótce mogą stać się kolebką wielu innowacyjnych projektów. Już dziś każdy fan technologii – za sprawą sukcesów firmy Zortrax – druk 3D kojarzy z tym pierwszym miastem.

Z kolei na jednego z idoli początkujących innowatorów wyrósł theConstruct, rozwijający wirtualną rzeczywistość. Firma ta – rezydent Elbląskiego Parku Technologicznego – znalazła się w tegorocznym finale Startupbootcamp w Amsterdamie. Przebiła się przez 350 zgłoszonych start-upów z 40 krajów. Żadnej polskiej firmie wcześniej nie udało się tego dokonać.

Żyją start-upami

Przy okazji zakończenia rekrutacji i podpisania umów z nowymi lokatorami Elbląskiego Parku Technologicznego, zwycięzcami konkursu platformy startowej Hub of Talents, szef parku Paweł Lulewicz powiedział, że liczy, iż przedsiębiorcy rozwiną swoje pomysły, uruchomią sprzedaż i wdrożą produkt na rynku. Przykład theConstruct, który sprzedaje już swoje aplikacje, pokazuje, że jest to realne.

Pomóc w tym młodym innowatorom mają właśnie m.in. parki naukowo-technologiczne (PNT). Pieniędzy na ich rozwój nie brakuje.

– Na inkubację pojedynczego start-upu mamy ok. 90 tys. zł – wylicza Magdalena Ben-Rynkiewicz, kierownik Inkubatora Przedsiębiorczości w Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym (OPNT).

Projekt, za którym stoi Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, finansowany jest w ramach Poddziałania 1.1.1 Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

W woj. warmińsko-mazurskim za realizację projektu odpowiadają trzy parki naukowo-technologiczne. Najwięcej start-upów zainkubuje właśnie OPNT. Ale te z Elbląga i Ełku też mają duże ambicje.

– Środowiska start-upowe tworzą się głównie przy ośrodkach akademickich, więc mamy nieco trudniej – przyznaje Jakub Knyżewski, odpowiadający za promocję PNT w Ełku.

Jednak park znalazł swój sposób na przyciąganie innowatorów i również poza konkursem „Hub of Talents" skutecznie kusi start-upowców studiujących w innych ośrodkach do zakładania działalności w rodzinnym mieście. Organizuje poza tym własne konkursy, które mają być magnesem dla nowatorskich projektów z całego kraju.

– Żyjemy tematyką start-upową. W piątek finał będzie miała III edycja naszego konkursu „Twój startup, twoja przyszłość", w ramach którego zwycięzca może zdobyć 30 tys. zł wsparcia i opcjonalne zaangażowanie na poziomie 50 tys. zł od funduszu venture capital – mówi Jakub Knyżewski.

Do finału dotarło dziesięć start-upów. W PNT w Ełku twierdzą, że są otwarci na firmy z różnych miast w Polsce. Jedyny warunek to otwarcie biura na terenie parku technologicznego.

PNT w Ełku na pokładzie ma już sporo innowacyjnych przedsięwzięć. Działa tam m.in. SkyFlar, który wpasował się idealnie w rynkową niszę. Produkuje np. ostrzegawcze oświetlenie LED dla paralotni.

Inny z lokatorów parku to ArtFlex – spółka specjalizuje się w produkcji tzw. filamentu, czyli materiału wykorzystywanego w drukarkach 3D.

W ramach platform startowych Hub of Talents dołączyli kolejni innowatorzy: Psycho Sparrow Boots (projektuje obuwie dla łyżwiarzy), Lifeguard (chce wdrożyć rozwiązanie, które zapobiega utopieniu się osoby pływającej w wodzie), RSL (spółka chce produkować panele solarne będące znakami ostrzegawczymi na szlakach komunikacyjnych), czy Purus Aer (opracował urządzenia przetwarzające cząstki smogu).

Wśród ciekawych projektów realizowanych w Ełku warto wymienić również Perspective Wall, czyli trójwymiarową elewację budynku. Start-up stworzył okładzinę nadrukowywaną wybranym wzorem 3D, która montowana będzie na zewnątrz budynku, w celu polepszenia prezencji wizualnej budynku. Okładzinę można nakleić na każdą elewację, a do tego jest odporna różne warunki atmosferyczne.

Wiosło z aplikacją

– U nas skoncentrowały się głównie projekty z branży ICT – od aplikacji mobilnych, np. do zarządzania pojazdami elektrycznymi czy gier z wykorzystaniem geolokalizacji, przez drukarki 3D, po drony – wyjaśnia nam Magdalena Ben-Rynkiewicz.

Jak podkreśla, w OPNT start-upy prowadzą jednak też prace nad leczniczymi właściwościami bursztynu czy wykorzystaniem substancji pochodnych z owadów do wzbogacania żywności.

Tu swoje badania prowadzi również Paweł Bartlewski, który – wspólnie z grupą inżynierów krakowskiej AGH – wymyślił nowy konkurencyjne rozwiązania względem paneli słonecznych. Zwiększa ono efektywność energetyczną budynku poprzez odzysk energii słonecznej bezpośrednio z dachu. Podczas tego zjawiska wykorzystywany jest jednak proces chłodzenia i ogrzewania materiałów.

Z kolei Elbląski Park Technologiczny (EPT) jest trzecim pod względem wielkości beneficjentem programu „Hub of Talents". W ramach konkursu trafiło tu dziesięć innowacyjnych projektów.

Start-upy, które „zamieszkają" w parku działają w różnych branżach – tworzą akcesoria sportowe z włókien węglowych, wykorzystujące specjalne sensory, systemy zarządzania dla gastronomii, aplikacje mobilne, e-platformy dla gier planszowych, a nawet drewniane klocki. Sporo projektów związanych jest z wodą, jak np. modułowy kompleks nurkowy, mini katamaran turystyczny, czy pływający dom.

Najwyższą ocenę ekspertów w konkursie (11,9 pkt na 12 możliwych) otrzymał pomysł elblążanina, który opracował podnóżek do kajaka z wbudowaną aplikacją mobilną. Autor projektu – Krzysztof Gąsiorek – twierdzi, że to rozwiązanie pozwala mierzyć wszystkie siły inercyjne, wkładane w technikę wiosłowania kajakowego. A to niezwykle cenne informacje dla wyczynowców uprawiających ten sport.

Nad projektem pracował kilka lat. Teraz liczy, że z jego wdrożeniem będzie mógł wreszcie przyspieszyć, właśnie dzięki pomocy EPT. Zresztą ma już pierwszych potencjalnych klientów – kajakarską reprezentację Rosji.

Olsztyn, Elbląg i Ełk wkrótce mogą stać się kolebką wielu innowacyjnych projektów. Już dziś każdy fan technologii – za sprawą sukcesów firmy Zortrax – druk 3D kojarzy z tym pierwszym miastem.

Z kolei na jednego z idoli początkujących innowatorów wyrósł theConstruct, rozwijający wirtualną rzeczywistość. Firma ta – rezydent Elbląskiego Parku Technologicznego – znalazła się w tegorocznym finale Startupbootcamp w Amsterdamie. Przebiła się przez 350 zgłoszonych start-upów z 40 krajów. Żadnej polskiej firmie wcześniej nie udało się tego dokonać.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży