Szykują grunty dla inwestorów

Dobre skomunikowanie oraz bliskość Niemiec i Czech to opolski magnes dla firm motoryzacyjnych.

Publikacja: 25.10.2016 12:00

Opole to miasto słynące tradycjami kulturalnymi, z Festiwalem Polskiej Piosenki na czele. Ale Opolsz

Opole to miasto słynące tradycjami kulturalnymi, z Festiwalem Polskiej Piosenki na czele. Ale Opolszczyzna to region atrakcyjny też dla turystów i inwestorów.

Foto: shutterstock

Region chce przyciągnąć nowych inwestorów atrakcyjnymi gruntami pod budowę fabryk. W czwartek Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ) zakończyła siódmą edycję ogólnopolskiego konkursu „Grunt na Medal" i nagrodziła 6,5-hektarową działkę w Krapkowicach. Władze miasta zakładają, że dzięki temu szybciej znajdą firmę szukającą lokalizacji pod nową inwestycję.

– Liczę, że to wyróżnienie pozwoli lepiej wypromować wszystkie nasze tereny inwestycyjne – powiedział Andrzej Kasiura, burmistrz Krapkowic.

Opolskie przyciąga inwestycje niskimi kosztami pracy, dostępnością gruntów objętych ulgami specjalnych stref ekonomicznych oraz dobrym skomunikowaniem: poprzez łatwą dostępność do lotnisk w Katowicach i we Wrocławiu, a przede wszystkim dzięki przecinającej województwo autostradzie A4. Także bliskością dwóch strategicznych dla Polski rynków eksportowych: Niemiec i Czech.

Te atuty kuszą branżę motoryzacyjną. Dostawy komponentów i podzespołów do fabryk motoryzacyjnych organizowane są nie do magazynów, lecz na czas produkcji. Dostęp do szybkich dróg jest kluczowym warunkiem. M.in. dlatego w określonych przez PAIIZ dla województwa czterech sektorach wysokich szans, obok branży spożywczej, chemicznej i budowlanej znalazła się właśnie motoryzacja.

I nic dziwnego: inwestycji w przemyśle samochodowym stale w regionie przybywa. W tym roku w Prudniku i Opolu uruchomione zostały zakłady amerykańskich firm Henniges Automotive i Global Steering Systems, w których łączne docelowe zatrudnienie ma przekroczyć 700 osób.

Dwa lata temu pierwszą europejską fabrykę uruchomił w Opolu amerykański koncern Polaris Industries, będący światowym potentatem w produkcji quadów i skuterów śnieżnych.

Opolszczyzna podpina się także pod duże inwestycje motoryzacyjne realizowane w innych województwach: austriacka spółka Aspock Automotive Polska zdecydowała się na budowę w okolicach Kluczborka fabryki, która będzie dostawcą tylnych lamp dla samochodów dostawczych produkowanych w nowych zakładach Volkswagena we Wrześni.

Możliwe, że Krapkowicom też uda się przyciągnąć inwestora z branży samochodowej. Wyróżniony przez PAIIZ „Grunt na medal" jest w pełni uzbrojony, objęty planem zagospodarowania przestrzennego przewidującego możliwość działalności produkcyjnej, handlowej czy magazynowej. Jest przy tym atrakcyjnie położony – od autostrady A4 dzieli go zaledwie 5 minut jazdy.

Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży