Xiongan
Wizja, w której setki tysięcy urządzeń, kamer i czujników, bezustannie monitoruje, analizuje i reguluje życie miasta, to już nieodległa i całkiem namacalna przyszłość. Przyszłość, która rolę człowieka, zarządzającego infrastrukturą, ogranicza do minimum, a nawet sprawia, że staje się on zbędny. Dzięki rozwojowi internetu rzeczy (IoT), wzajemnej komunikacji maszyn (M2M), czy analizie dużych zbiorów danych (Big Data), aglomeracje stają się coraz bardziej inteligentne. Czy w najbliższych latach władzę nad nimi przejmie sztuczna inteligencja (AI)? – To bardzo realny scenariusz. W dobie pędzącego rozwoju technologicznego od idei smart city nie ma odwrotu – twierdzi Roman Góralski, dyrektor Instytutu e-Gospodarki.
Potwierdzają to prognozy Research and Markets, z których wynika, że stojące za tą ideą technologie w 2016 r. warte były 342 mld dol., a w 2021 r. mają sięgnąć już poziomu 775 mld dol. – W imię podnoszenia komfortu życia i bezpieczeństwa mieszkańców oraz poprawy efektywności samorządy będą coraz więcej swoich kompetencji przekazywać „cyfrowemu mózgowi". To on, nie tylko dzięki zaprogramowanym schematom, ale przede wszystkim zdolności uczenia się (tzw. machine learning - red.), będzie sterował niemal każdym aspektem funkcjonowania metropolii – podkreśla Góralski.
To AI zatem czuwać będzie nad systemami energetycznymi, wodociągowymi, transportowymi oraz ochroną zdrowia i edukacją.
– Sztuczna inteligencja i automatyzacja procesu przetwarzania ogromnych ilości danych będą kluczem do wzrostu cyfrowej gospodarki – uważa Paweł Brach, współzałożyciel i wiceprezes firmy TogetherData.
Być może pierwszym miastem na świecie, całkowicie zarządzanym przez AI, będzie chińskie Xiongan. Władze tego kraju postanowiły przenieść część stolicy na wieś, a dokładnie do miejscowości odległej o 100 km od Pekinu. W prowincji Hebei już niedługo pola i pastwiska zastąpi nowy krajobraz futurystycznego miasta. Chińczycy od zera wybudują tam w pełni inteligentną metropolię, której mózgiem ma być AI, zaprojektowana przez internetowego giganta – koncern Alibaba. W połowie ub. r. Xiongan i Alibaba zawarły porozumienie w tej sprawie. Z końcem stycznia 2018 r. z kolei podobną umowę Alibaba podpisał w Kuala Lumpur. W ramach projektu Malaysia City Brain koncern stworzy dla metropolii cyfrowy mózg oparty na chmurze obliczeniowej.