Gdańskie złote

Ile kosztuje słoń? Utrzymanie basenu miejskiego? Kilometr jazdy tramwaju? W Gdańsku odpowiednio: 5666 i 154 434 zł miesięcznie oraz 8,89 zł.

Publikacja: 11.12.2017 21:30

Komunalne wydatki można sprawdzić w publikowanym na stronach urzędu miasta cenniku (gdansk.pl/cennik). W przyciągającej oko formie zestawiono tu kwoty podzielone na kilkanaście grup – od mieszkalnictwa (pomalowanie elewacji kamienicy na ul. Ogarnej: 16 348 zł), przez administrację (wynagrodzenie prezydenta: 8519 zł netto), po opiekę nad zwierzętami obejmującą utrzymanie wspomnianego już słonia w oliwskim zoo.

Jego uzupełnieniem może być inna z miejskich podstron: gdański budżet (gdansk.pl/budzet). Tu przedstawiono całkowite wpływy, wydatki, wynik i zadłużenie budżetu miejskiego. Dla przykładu, w 2016 r. przy wpływach 2,79 mld zł wydano 2,68 mld, a zadłużenie miasta spadło z 994 do 906 mln.

Tyle w skali makro, bo jest też skala mikro, czyli zabawka: kalkulator, który po wpisaniu zarobków pozwala określić kwoty przeznaczane przez gdańszczanina na poszczególne dziedziny życia. A dokładniej: przeznaczane przez miasto z jego podatków.

Wpiszmy więc 4511 zł – czyli tyle, ile według GUS wyniosło przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w ostatnim kwartale. Według kalkulatora – który liczy zgodnie ze strukturą wydatków miasta w 2015 r. – z podatku od naszych 4511 zł pensji (tj. około 160 zł miesięcznie) na edukację i opiekę wychowawczą poszłoby (także miesięcznie) 50 zł, na infrastrukturę drogową i komunikację miejską – 43 zł, na sport – 7 zł, na kulturę – niespełna 6 zł.

Ta ostatnia stanowi dziś 3,2 proc. miejskiego budżetu, w tabeli zajmuje miejsce tuż za „zarządzaniem miastem i jego strukturami" (4,3 proc.). Pozostaje nadzieja, że kiedyś te pozycje zamienią się miejscami.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego