Ranking Samorządów 2020: Priorytetem inwestycje w transport

AdobeStock / nastenka_peka

Każda złotówka wydana przez samorząd na inwestycje może podnieść jakość życia mieszkańców i budować potencjał rozwojowy miasta czy gminy.

Ubiegły rok dla miast i gmin to szczyt boomu inwestycyjnego. Nakłady rozwojowe sięgnęły prawie 39 mld zł i ukształtowały się na podobnym poziomie jak rok wcześniej.

Tak duże wydatki, które są jednym z ważnych wskaźników oceny w naszym Rankingu Samorządów, mogą tylko cieszyć, bo poprawia to warunki życia lokalnych społeczności, praktycznie w każdej dziedzinie życia. Przykładowo, dzięki drogom, możemy szybciej i bezpieczniej dojechać do pracy, dzięki inwestycjom w ochronę klimatu – możemy oddychać czystym powietrzem, modernizacja szkół to lepsze warunki dla edukacji naszych dzieci, itp.

Jeśli chodzi o kierunki tych inwestycji, to wciąż priorytetem dla miast i gmin jest transport. W 2019 r. wydatki na drogi czy chodniki, ale też na nowe autobusy czy tramwaje w komunikacji miejskiej, sięgnęły aż 38,6 proc. wydatków ogółem. Coraz istotniejsza staje się ochrona środowiska, bo udział inwestycji w tej dziedzinie sięgnął 16,7 proc., podczas gdy jeszcze dwa lata temu –11,7 proc.

Z całego inwestycyjnego tortu, na te związane z oświatą przeznaczanych zostało 9,7 proc. środków (trochę mniej niż rok wcześniej), na gospodarkę mieszkaniową – 7,2 proc., na sport i rekreację – 6,3 proc., a reszta – na pozostałe obszary.

CZYTAJ TAKŻE: Ranking Samorządów 2020: Ważny punkt odniesienia

Z danych zebranych w Rankingu Samorządów 2020 wynika, że największym inwestorem w ubiegłym roku w całej Polsce okazała się łódzka gmina Kleszczów – to aż 11,8 tys. zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca, podczas gdy średnia w Polsce to ok. 1 tys. zł.
Kleszczów otwiera oczywiście stawkę największych inwestorów wśród gmin wiejskich, a wymienić tu jeszcze trzeba gminę: Daszyna (woj. łódzkie, 4,5 tys. zł per capita) i Kobierzyce (woj. dolnośląskie, 4,4 tys. zł).

Wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich pierwsza trójka pod tym względem to: Uniejów (woj. łódzkie, 7,4 tys. zł per capita), Krynica Morska (woj. pomorskie, 5,6 tys. zł) oraz Rzgów (woj. łódzkie, 4,4 tys. per capita). Wśród zaś miast na prawach powiatu: Świnoujście (5,2 tys. per capita), Opole (2,2 tys. zł) oraz Suwałki (2,2 tys. zł).

Pełne wyniki Rankingu Samorządów 2020 ogłosimy już 29 października. Serdecznie zapraszamy do śledzenia internetowej gali na naszych portalach.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Sfinansują in vitro. Szczecinek na początek

Program wsparcia dla gmin, które finansują procedury in vitro, uruchomiło województwo zachodniopomorskie. Do pierwszego ...

#BezpiecznieJakWDomu. SUPer Pomorze Zachodnie

Czy wiecie, że na Pomorzu Zachodnim jest prawie tyle jezior jak na Mazurach?! Wszyscy ...

Krajobraz po pandemii: Polska cyfrowa vs. Polska analogowa

Rosnący interwencjonizm i protekcjonizm nie zaczęły się w obliczu pandemii, ale zdecydowanie przyspieszyły. Dla ...

Firmy dostaną bezzwrotne granty

Kolejne środki przeznaczy samorząd Województwa Zachodniopomorskiego na pomoc dla lokalnych firm dotkniętych skutkami Covid-19. ...

Finanse samorządów w 2021 roku. „Prognozy MF są zbyt optymistyczne”

Mimo zapewnień rządu, że samorządy dostają wystarczająco dużo pieniędzy, plany na przyszły rok okazują ...

Koniec z izolacją seniorów. Wracają dzienne domy pobytu

Osoby starsze już nie muszą siedzieć w domach lub ławkach pod nimi. Swoją działalność ...