Ranking Samorządów 2020: Priorytetem inwestycje w transport

AdobeStock / nastenka_peka

Każda złotówka wydana przez samorząd na inwestycje może podnieść jakość życia mieszkańców i budować potencjał rozwojowy miasta czy gminy.

Ubiegły rok dla miast i gmin to szczyt boomu inwestycyjnego. Nakłady rozwojowe sięgnęły prawie 39 mld zł i ukształtowały się na podobnym poziomie jak rok wcześniej.

Tak duże wydatki, które są jednym z ważnych wskaźników oceny w naszym Rankingu Samorządów, mogą tylko cieszyć, bo poprawia to warunki życia lokalnych społeczności, praktycznie w każdej dziedzinie życia. Przykładowo, dzięki drogom, możemy szybciej i bezpieczniej dojechać do pracy, dzięki inwestycjom w ochronę klimatu – możemy oddychać czystym powietrzem, modernizacja szkół to lepsze warunki dla edukacji naszych dzieci, itp.

Jeśli chodzi o kierunki tych inwestycji, to wciąż priorytetem dla miast i gmin jest transport. W 2019 r. wydatki na drogi czy chodniki, ale też na nowe autobusy czy tramwaje w komunikacji miejskiej, sięgnęły aż 38,6 proc. wydatków ogółem. Coraz istotniejsza staje się ochrona środowiska, bo udział inwestycji w tej dziedzinie sięgnął 16,7 proc., podczas gdy jeszcze dwa lata temu –11,7 proc.

Z całego inwestycyjnego tortu, na te związane z oświatą przeznaczanych zostało 9,7 proc. środków (trochę mniej niż rok wcześniej), na gospodarkę mieszkaniową – 7,2 proc., na sport i rekreację – 6,3 proc., a reszta – na pozostałe obszary.

CZYTAJ TAKŻE: Ranking Samorządów 2020: Ważny punkt odniesienia

Z danych zebranych w Rankingu Samorządów 2020 wynika, że największym inwestorem w ubiegłym roku w całej Polsce okazała się łódzka gmina Kleszczów – to aż 11,8 tys. zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca, podczas gdy średnia w Polsce to ok. 1 tys. zł.
Kleszczów otwiera oczywiście stawkę największych inwestorów wśród gmin wiejskich, a wymienić tu jeszcze trzeba gminę: Daszyna (woj. łódzkie, 4,5 tys. zł per capita) i Kobierzyce (woj. dolnośląskie, 4,4 tys. zł).

Wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich pierwsza trójka pod tym względem to: Uniejów (woj. łódzkie, 7,4 tys. zł per capita), Krynica Morska (woj. pomorskie, 5,6 tys. zł) oraz Rzgów (woj. łódzkie, 4,4 tys. per capita). Wśród zaś miast na prawach powiatu: Świnoujście (5,2 tys. per capita), Opole (2,2 tys. zł) oraz Suwałki (2,2 tys. zł).

Pełne wyniki Rankingu Samorządów 2020 ogłosimy już 29 października. Serdecznie zapraszamy do śledzenia internetowej gali na naszych portalach.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polskie miasta w ogonie Europy pod względem zamożności

Pod względem potencjału ludnościowego nasze metropolie również nie należą do europejskich czempionów. Zmienić tę ...

Wojciech Szczurek: Oczekujemy od rządu rozpoczęcia dialogu

Samorządy nie powinny być zaskakiwane decyzjami do wprowadzenia natychmiast, bez przygotowania. Ostatni przykład dotyczący ...

Utrudnienia dla kierowców, popękał wiadukt na A1

Węzeł Łódź Północ na autostradzie A1 ma nową organizację ruchu, ponieważ jego elementy konstrukcyjne ...

Pomoc będzie można zorganizować inaczej

Gminy będą mogły realizować zadania związane ze wsparciem osób potrzebujących lub rodziny, powołując w ...

E-hulajnogi i deskorolki bywają wątpliwej jakości

Jakość e-sprzętu, który trafia do sklepów i hurtowni, a potem na ulice polskich miast, ...

Kulinaria, piwo i trójniak

Sześć produktów kulinarnych z Pomorza Zachodniego, m.in. Salceson Przelewicki 
i Polędwica Swojska Świdwińska, zdobyło ...