Ranking Samorządów 2020: Ważny punkt odniesienia

Statuetki dla laureatów "Rankingu Samorządów" / fot. Stefan Mleczek

Wiarygodny, ceniony, prestiżowy – tak nasze zestawienia oceniają sami samorządowcy.

Już wkrótce, 29 października o godz. 12, ogłosimy wyniki tegorocznej edycji Rankingu Samorządów. Wyróżniamy w nim miasta i gminy, które najlepiej radzą sobie z wyzwaniami zrównoważonego rozwoju.

„Rzeczpospolita” przygotowuje ranking najlepszych gmin i miast już od 16 lat. Przez ten czas zyskał on markę wiarygodnej, rzetelnej oceny dokonań i starań samorządów, co doceniają przede wszystkim przez sami zainteresowani.

– Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” jest z pewnością najbardziej cenionym zestawieniem tego typu – mówi Zygmunt Frankiewicz, obecnie senator, prezes Związku Miast Polski i były prezydent Gliwic. – Jego prestiż jest w pełni zasłużony i wynika z długiej tradycji oraz wysokiego poziomu merytorycznego. Dobre miejsce w tym rankingu jest niezwykle cenione przez samorządowców i z pewnością może być powodem do satysfakcji dla mieszkańców – podkreśla.

– Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” jest wyjątkowy, ponieważ uwzględnia zmieniające się uwarunkowania otaczające jednostki samorządu i oczekiwania społeczne wspólnot – zauważa też Artur Tusiński, burmistrz miasta Podkowa Leśna. – Jest obiektywny i niezależny – dodaje.

CZYTAJ TAKŻE: Ranking Samorządów 2020: Ekologia to inwestycja w przyszłość

Rzeczywiście, nasz ranking zmienia się wraz z otaczającą nas rzeczywistością. To, co w pewnym momencie jest innowacją, czy dobrym benchamarkiem, po jakiś czasie staje się normą. Obecnie ranking stara się zmierzyć z nowym podejściem do rozwoju społeczno-gospodarczego, czyli polityką zrównoważonego rozwoju, która powoli taje się też priorytetem także dla władz lokalnych.

– Ranking „Rzeczpospolitej” jest niewątpliwie rzetelną próbą obiektywnego spojrzenia na kondycję jednostek samorządowych – podkreśla Cezary Trutkowski, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej i członek Kapituły Rankingu Samorządów. – Bazą do jego stworzenia są statystyki publiczne ujmowane w perspektywie wieloletniej i dlatego umożliwiające sensowną dyskusję o perspektywach rozwojowych poszczególnych gmin – zaznacza.

Zapraszamy do uczestnictwa w internetowej gali ogłoszenia wyników Rankingu Samorządów 2020, którą będzie można oglądać na naszych portalach 29 października.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Aparthotel „Termy Uniejów”: nowe miejsce na szkolenie i konferencje w centrum Polski

172 pokoje o różnym standardzie, sale konferencyjne, w których zmieści się nawet 400 osób, ...

Samorząd powinien integrować mieszkańców poprzez technologie

Najbardziej zaawansowane informatycznie urzędy są nie tylko w dużych miastach – mówi Jarosław Jastrzębski, ...

Stacja Stadion Narodowy została uruchomiona w marcu 2015 roku

Transport zbiorowy zyskuje na popularności

Ogromne inwestycje w komunikację miejską przynoszą efekty. Rośnie standard podróży autobusami czy tramwajami, więc ...

Czyste Powietrze do przewietrzenia

Niefunkcjonalny program Czyste Powietrze może natrafić na kolejną przeszkodę – wstrzymanie unijnych dopłat na ...

Miasta nie mają litości dla kierowców

Samorządy podnoszą opłaty za parkowanie i rozbudowują płatne strefy. Kierowców nie przekonują argumenty włodarzy.

Dom Kota w Dobrej – kociaki mogą poczuć się jak w prawdziwym domu

Aż chce się przytulić! Zobaczcie, w takich warunkach koty czekają na swoją nową rodzinę. ...