Ranking Samorządów 2020: Ważny punkt odniesienia

Statuetki dla laureatów "Rankingu Samorządów" / fot. Stefan Mleczek

Wiarygodny, ceniony, prestiżowy – tak nasze zestawienia oceniają sami samorządowcy.

Już wkrótce, 29 października o godz. 12, ogłosimy wyniki tegorocznej edycji Rankingu Samorządów. Wyróżniamy w nim miasta i gminy, które najlepiej radzą sobie z wyzwaniami zrównoważonego rozwoju.

„Rzeczpospolita” przygotowuje ranking najlepszych gmin i miast już od 16 lat. Przez ten czas zyskał on markę wiarygodnej, rzetelnej oceny dokonań i starań samorządów, co doceniają przede wszystkim przez sami zainteresowani.

– Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” jest z pewnością najbardziej cenionym zestawieniem tego typu – mówi Zygmunt Frankiewicz, obecnie senator, prezes Związku Miast Polski i były prezydent Gliwic. – Jego prestiż jest w pełni zasłużony i wynika z długiej tradycji oraz wysokiego poziomu merytorycznego. Dobre miejsce w tym rankingu jest niezwykle cenione przez samorządowców i z pewnością może być powodem do satysfakcji dla mieszkańców – podkreśla.

– Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” jest wyjątkowy, ponieważ uwzględnia zmieniające się uwarunkowania otaczające jednostki samorządu i oczekiwania społeczne wspólnot – zauważa też Artur Tusiński, burmistrz miasta Podkowa Leśna. – Jest obiektywny i niezależny – dodaje.

CZYTAJ TAKŻE: Ranking Samorządów 2020: Ekologia to inwestycja w przyszłość

Rzeczywiście, nasz ranking zmienia się wraz z otaczającą nas rzeczywistością. To, co w pewnym momencie jest innowacją, czy dobrym benchamarkiem, po jakiś czasie staje się normą. Obecnie ranking stara się zmierzyć z nowym podejściem do rozwoju społeczno-gospodarczego, czyli polityką zrównoważonego rozwoju, która powoli taje się też priorytetem także dla władz lokalnych.

– Ranking „Rzeczpospolitej” jest niewątpliwie rzetelną próbą obiektywnego spojrzenia na kondycję jednostek samorządowych – podkreśla Cezary Trutkowski, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej i członek Kapituły Rankingu Samorządów. – Bazą do jego stworzenia są statystyki publiczne ujmowane w perspektywie wieloletniej i dlatego umożliwiające sensowną dyskusję o perspektywach rozwojowych poszczególnych gmin – zaznacza.

Zapraszamy do uczestnictwa w internetowej gali ogłoszenia wyników Rankingu Samorządów 2020, którą będzie można oglądać na naszych portalach 29 października.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Noc Księgarń, czyli wielkie święto księgarzy i czytelników

20 września, po zmroku, w ponad 100 księgarniach stacjonarnych w całej Polsce rozpocznie się ...

Mieszkańcy w centrum uwagi

Większość miast zwiększyła w 2018 roku wydatki promocyjne, kierując swoje działania głównie do lokalnej ...

Ograniczenie emisji spalin jest możliwe

Kierowcy, którzy ominą korki, stosując się do zaleceń nadzorującej ruch sztucznej inteligencji, dostają punkty, ...

Mobilność w dobie pandemii

Pozytywnym zjawiskiem jest większa liczba podróży rowerowych, wykorzystywanie hulajnóg bądź po prostu ruch pieszy ...

Turystyka ucierpiała na pandemii

Branża turystyczna ucierpiała, i to znacznie, z powodu pandemii. Brak jakichkolwiek wpływów od marca ...

Mazowsze i stolica oddzielnie?

Partia rządząca ma kolejny pomysł na zmiany na mapie administracyjnej kraju. Samorządowcy uważają, że ...