Ranking Samorządów 2020: Ekologia to inwestycja w przyszłość

Fot. Pixabay

Co trzecia złotówka w ochronie środowiska przeznaczana jest na inwestycje – wynika z Rankingu tegorocznej edycji Samorządów. To dobra wiadomość dla nas wszystkich.

Wydatki miast i gmin na ochronę środowiska w ubiegłym roku sięgnęły już 19,4 mld zł. W porównaniu z poprzednim rokiem to wzrost o prawie 10 proc.

Taki wzrost można traktować jako wyraz troski o środowisko naturalne, co jest jednym z kluczowych czynników zrównoważonego rozwoju i jednocześnie jednym z filarów naszego Rankingu Samorządów.

W kategorii tej bierzemy pod uwagę 12 wskaźników, w tym poziom wydatków na inwestycje związane z ochroną środowiska. W sumie wydatki te (m.in. na oczyszczalne ścieków, sieci kanalizacyjne, zagospodarowanie odpadów komunalnych, itp.) sięgnęły w ubiegłym roku nieco ponad 6,4 mld zł, co oznacza lekki spadek w porównaniu z 2018 r. Jednak to wciąż dużo, bo w poprzednich latach na ekoinwestycje miasta i gminy przeznaczały dwa razy mniej (przykładowo w 2017 r. było to tylko 3,1 mld zł.

Kto zatem jest zielonym liderem w tej kategorii? Wśród gmin wiejskich trójka największych inwestorów to: Kleszczów (woj. łódzkie, gdzie wydatki per capita wyniosły ponad 4 tys. zł)), Jodłowa (woj. podkarpackie, 2,9 tys. zł) oraz Lubomia (woj. śląskie, 2,8 tys. zł). Wśród gmin miejskich oraz miejsko-wiejskich: Uniejów (woj. łódzkie, 2,9 tys. zł), Gozdnica (woj. lubuskie, 2,1 tys. zł) oraz Lądek-Zdrój (woj. dolnośląskie, 2,1 tys. zł). Zaś wśród miasta na prawach powiatu: Rzeszów (377 zł per capita), Gdynia (353 zł) oraz Słupsk (373 zł).

CZYTAJ TAKŻE: Ranking Samorządów 2019: Poznaj najlepsze miasta i gminy w Polsce

Jeśli chodzi o wartość nominalną tych inwestycji, to do liderów należą oczywiście największe miasta. Przykładowo Kraków przeznaczył na ten cel w ubiegłym roku aż 180 mln zł, Szczecin – prawie 95 mln zł, Gdynia – 87 mln zł, Rzeszów – 73,4 mln zł, zaś Wrocław – prawie 62 mln zł. Na drugim biegunie oczywiście znajdują się najmniejsze, które mają mniejsze możliwości finansowe (choć poziom wydatków w przeliczeniu na mieszkańca w gminach wiejskich jest zwykle większy niż w miastach).

W filarze środowiskowym w naszym rankingu bierzemy też pod uwagę m.in. poziom wydatków na ochronę powietrza i klimatu, w tym na walkę ze smogiem, czy poprawę efektywności energetycznej budynków. W sumie w całej Polsce sięgnęły one ok. 2 mld zł, czyli 6,7 proc. wydatków na ochronę środowiska ogółem. Pod tym względem warto wyróżnić (jeśli chodzi o wydatki w przeliczeniu na jednego mieszkańca)choćby gminę wiejską Panew Narodowa (woj. podkarpackie), gminę miejską Zagórz (woj. podkarpackie) czy miasto Rybnik, które okazały się najlepsze w swoich kategoriach.

Minusem jest to, że prawie połowa miast i gmin w Polsce w ogóle na ten cel nie przeznacza nawet złotówki.

Pełne wyniki Rankingu Samorządów 2020 ogłosimy już 29 października. Ze względu na sytuację pandemiczną, będzie to internetowa gala, którą będzie można obserwować na naszym portalu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gmina nie zapłaci za faul

To, że władze lokalne organizowały turniej piłkarski, nie uzasadnia domagania się od nich pieniędzy ...

Każdy zareagował na pandemię inaczej

Nie wierzyłam, iż świat koncertowy stanie w miejscu. To nie tylko nasze główne źródło ...

Kujawsko-pomorski pakiet antycovidowy: zakupy, inwestycje, ważne decyzje

Segment medyczny kujawsko-pomorskiego marszałkowskiego pakietu antykryzysowego to m.in. środki na zakupy sprzętu dla wszystkich ...

Liczymy straty i szukamy oszczędności

Nasza demokracja idzie w złą stronę – uważa prezydent Białegostoku. Jestem prezydentem Białegostoku czwartą ...

Marszałek Piotr Całbecki na czele rządowo-samorządowej Komisji Wspólnej

Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki objął na najbliższe pół roku współprzewodnictwo Komisji Wspólnej Rządu ...

Elektronika ma poprawić skuteczność służb miejskich

Rozrastają się systemy monitoringu, bo samorządy wykładają kolejne kwoty na nowe kamery. Lokalizacje podpowiadają ...