Ministerstwo Rodziny i Polityki społecznej przypomina, że do końca grudnia jednostki samorządu terytorialnego oraz inne podmioty mogą składać wnioski o przyznanie dofinansowania na utworzenie miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi, w ramach programu Maluch Plus. W puli pozostało jeszcze 674,3 mln zł.

- Gorąco zachęcam do składania wniosków o dofinansowanie, zwłaszcza gminy, w których do tej pory nie było placówek oferujących opiekę nad najmłodszymi dziećmi – powiedziała, cytowana w komunikacie resortu, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Według informacji resortu w pierwszej turze naboru ciągłego, której wyniki ogłoszono 3 października, złożono 334 wniosków. Obecnie trwa druga tura naboru wniosków. Można je składać do 31 grudnia 2023 r.

Program Maluch Plus polega na dofinansowaniu utworzenia miejsc opieki nad dziećmi do trzech lat. Środki mogą otrzymać gminy oraz podmioty prywatne, fundacje, stowarzyszenia i osoby fizyczne. Program ma być realizowany do 2029 roku. Łączny budżet na tworzenie miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów przeznaczono 5,5 mld złotych. Jak szacuje resort, dzięki programowi może powstać około 102 tys. nowych miejsc opieki nad maluchami.

Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że w ramach nowej odsłony programu Maluch Plus przyznano dofinansowanie dla 492 gmin, na terenie których na dzień ogłoszenia programu nie funkcjonowała instytucja opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Łączna liczba zadeklarowanych do utworzenia miejsc opieki w tych gminach to blisko 12,5 tys.