AdobeStock

„Ogród z klasą” – to pilotażowy miejski program, który zakłada tworzenie ogrodów na szkolnych terenach zielonych.

Kraków chce wspierać szkoły podstawowe w prowadzeniu przyszkolnych ogrodów z drobnymi uprawami. Pierwsze z nich powstaną na wiosnę, przy 18 wybranych szkołach. Plan jest taki aby w każdej z 18 krakowskich dzielnic znalazła się jedna szkoła, przy której powstanie „Ogród z klasą”. Placówki chętne na udział w programie mogły zgłaszać swój udział do 30 grudnia 2019.

Po co ten ogród?

Program wymyślił Piotr Kempf, dyrektor krakowskiego Zarządu Zieleni Miejskiej (ZZM). Po co? – Żeby dzieci i młodzież wykorzystały potencjał terenu zielonego przy szkole i uzyskały dodatkową klasę czy pracownię do prowadzenia lekcji na świeżym powietrzu – podkreśla Kempf. Szef ZZM zauważa, że większość dzieci w Krakowie nie ma okazji, by popracować w ogrodzie (chociaż spora część miasta to wiejskie osiedla peryferyjne), a z kolei przy większości krakowskich szkół są tereny, które można nieźle zagospodarować. I stąd pomysł.

Młodzi ogrodnicy będą się aktywnie uczyć w terenie, obserwować procesy przyrodnicze, a przy okazji zrozumieją np. z czego powstaje ich śniadanie. Bo w programie nie chodzi nie tylko o to, by uczniowie zasiali, posadzili i pielęgnowali rośliny, ale też o to by potem je zebrali i zjedli np. w szkolnej stołówce. Planowane ogrody mają być też miejscem do prowadzenia lekcji na świeżym powietrzu oraz sposobem na integrację całej społeczności szkolnej (nauczycieli, dzieci, rodziców), a także społeczności lokalnej – mieszkańców dzielnicy, sąsiadów szkoły. – Jeżeli program się sprawdzi, nic nie stoi na przeszkodzie, by takich ogrodów powstało w Krakowie więcej – podkreśla Dariusz Nowak, rzecznik krakowskiego magistratu.

Ciekawe miejsce

Aby przyszkolny ogród spełniał rolę, jaką zaplanował mu ZZM, powinien być ciekawy i zachęcać do eksperymentowania i pracy. Musi być dokładnie opisany, podzielony na strefy, wnętrza ogrodowe (np. ogród warzywny, sensoryczny, łąka kwietnia, ogród ozdobny, strefa dla ptaków czy motyli). Wszystko zależy od charakteru i pomysłowości szkoły, która zgłosiła się do programu i oczywiście możliwości przyszkolnego terenu. Szkoły, które wysłały zgłoszenia musiały w nich opisać teren potencjalnego ogrodu, dołączyć jego zdjęcia oraz mapkę z zaznaczonym terenem.

Zarząd Zieleni Miejskiej pomoże w założeniu samego ogrodu. Zapewni wsparcie merytoryczne – materiały szkoleniowe, pomoc przy planowaniu prac oraz pakiety startowe, w których znajdą się m.in. narzędzia, sadzonki i nasiona. A szkoły uczestniczące w programie otrzymają certyfikaty „Ogród z klasą” od pierwszego do czwartego stopnia. Listę szkół, które znajdą się w programie poznamy na początku lutego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Programista dobrze zarobi nie tylko w stolicy

Choć to w Warszawie specjaliści IT mogą zwykle liczyć na najwyższe stawki, inne miasta ...

Tablica z reklamą to nie jest problem

Podział nieruchomości zabudowanej na cele mieszkaniowe w celu wydzielenia usytuowanego na niej np. billboardu ...

Morski park w miejsce Gryfii

Świnoujski Morski Park Przemysłowy, którego zadaniem będzie działalność w branży stoczniowej i offshore, chce ...

Nowa siedziba szpitala psychiatrycznego w Drewnicy to inwestycja mazowieckiego samorządu

Na zdrowie wydają tyle, ile mogą

Profilaktyka, sprzęt do leczenia, nowe szpitale – lokalne władze starają się przeznaczać na ochronę ...

Zamieszanie z tramwajem dla stolicy

Przeciąga się finalizacja kontraktu na dostawę 213 pojazdów dla Tramwajów Warszawskich.

Pomysły rządu uderzają w budżety samorządów

Mniejsze dochody z PIT, skokowy wzrost płacy minimalnej, wyższe wydatki na oświatę - lokalne ...