Kraków zakłada ogrody przy szkołach

AdobeStock

„Ogród z klasą” – to pilotażowy miejski program, który zakłada tworzenie ogrodów na szkolnych terenach zielonych.

Kraków chce wspierać szkoły podstawowe w prowadzeniu przyszkolnych ogrodów z drobnymi uprawami. Pierwsze z nich powstaną na wiosnę, przy 18 wybranych szkołach. Plan jest taki aby w każdej z 18 krakowskich dzielnic znalazła się jedna szkoła, przy której powstanie „Ogród z klasą”. Placówki chętne na udział w programie mogły zgłaszać swój udział do 30 grudnia 2019.

Po co ten ogród?

Program wymyślił Piotr Kempf, dyrektor krakowskiego Zarządu Zieleni Miejskiej (ZZM). Po co? – Żeby dzieci i młodzież wykorzystały potencjał terenu zielonego przy szkole i uzyskały dodatkową klasę czy pracownię do prowadzenia lekcji na świeżym powietrzu – podkreśla Kempf. Szef ZZM zauważa, że większość dzieci w Krakowie nie ma okazji, by popracować w ogrodzie (chociaż spora część miasta to wiejskie osiedla peryferyjne), a z kolei przy większości krakowskich szkół są tereny, które można nieźle zagospodarować. I stąd pomysł.

Młodzi ogrodnicy będą się aktywnie uczyć w terenie, obserwować procesy przyrodnicze, a przy okazji zrozumieją np. z czego powstaje ich śniadanie. Bo w programie nie chodzi nie tylko o to, by uczniowie zasiali, posadzili i pielęgnowali rośliny, ale też o to by potem je zebrali i zjedli np. w szkolnej stołówce. Planowane ogrody mają być też miejscem do prowadzenia lekcji na świeżym powietrzu oraz sposobem na integrację całej społeczności szkolnej (nauczycieli, dzieci, rodziców), a także społeczności lokalnej – mieszkańców dzielnicy, sąsiadów szkoły. – Jeżeli program się sprawdzi, nic nie stoi na przeszkodzie, by takich ogrodów powstało w Krakowie więcej – podkreśla Dariusz Nowak, rzecznik krakowskiego magistratu.

Ciekawe miejsce

Aby przyszkolny ogród spełniał rolę, jaką zaplanował mu ZZM, powinien być ciekawy i zachęcać do eksperymentowania i pracy. Musi być dokładnie opisany, podzielony na strefy, wnętrza ogrodowe (np. ogród warzywny, sensoryczny, łąka kwietnia, ogród ozdobny, strefa dla ptaków czy motyli). Wszystko zależy od charakteru i pomysłowości szkoły, która zgłosiła się do programu i oczywiście możliwości przyszkolnego terenu. Szkoły, które wysłały zgłoszenia musiały w nich opisać teren potencjalnego ogrodu, dołączyć jego zdjęcia oraz mapkę z zaznaczonym terenem.

Zarząd Zieleni Miejskiej pomoże w założeniu samego ogrodu. Zapewni wsparcie merytoryczne – materiały szkoleniowe, pomoc przy planowaniu prac oraz pakiety startowe, w których znajdą się m.in. narzędzia, sadzonki i nasiona. A szkoły uczestniczące w programie otrzymają certyfikaty „Ogród z klasą” od pierwszego do czwartego stopnia. Listę szkół, które znajdą się w programie poznamy na początku lutego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Żywa gotówka w zamian za plastikowe butelki

Butelki PET nie muszą trafiać do pieca, można też zmniejszyć ich liczbę w rowach ...

Jerzy Buzek: Na osłabianiu roli samorządu tracą mieszkańcy

Kolejne rządy po 2001 roku korzystały z możliwości „decentralizacji problemów” – przesunięcia dodatkowych obowiązków ...

Za elektrycznymi hulajnogami nie nadążają przepisy

Miały ułatwiać życie mieszkańcom dużych miast. Pomóc w szybkim i tanim przemieszczaniu się do ...

Prezydent Ciechanowa: Samorządowcy mają już dość upokorzeń

Z każdą zmianą prawną samorząd coraz bardziej wciela się w rolę petenta wobec rządu ...

Spacerem do parku

Oslo jest w tym roku Zieloną Stolicą Europy, czyli laureatem nagrody przyznawanej od dziesięciu ...

Lepiej niż na Malcie i Mazurach

Prawie 1500 obiektów noclegowych czeka tego lata na turystów na Pomorzu Zachodnim. To nie ...