Coraz więcej gwiazd w łódzkiej Alei Gwiazd

UM Łodzi

W łódzkiej Alei Gwiazd pojawiły się kolejne gwiazdy – Katarzyny Figury i Jerzego Stuhra.

Łódzka Aleja Gwiazd ma już ponad 20 lat. Pierwszą gwiazdę wmurowano w 1998 i była dedykowana Andrzejowi Sewerynowi. Od soboty w alei prezentuje się już 78 gwiazd. W Łodzi znajdziemy gwiazdy m.in. Jerzego Antczaka, Stanisława Barei, Zbigniewa Cybulskiego, Janusza Gajosa, Jerzego Hoffmana, Krystyny Jandy, Krzysztofa Kieślowskiego, Jana Machulskiego, Leona Niemczyka czy Cezarego Pazury.

CZYTAJ TAKŻE: Łódź staje się nową stolicą stand-upu     

Pierwowzorem dla łódzkiej alei miała być Walk of Fame znajdująca się w Los Angeles i upamiętniająca znane osobistości ze świata show-biznesu. Na pomysł jej stworzenia w Łodzi wpadł Jan Machulski, związany z miastem, ceniony aktor, reżyser i pedagog. Autorem projektu gwiazdy jest znany artysta, grafik Andrzej Pągowski, a decyzję o wmurowaniu kolejnych podejmuje kapituła złożona z łódzkich artystów i ludzi związanych z kulturą.

UM Łodzi

Kilka dni temu wmurowano gwiazdę Piotra Dzięcioła, producenta i koproducenta ponad trzydziestu filmów fabularnych nagradzanych na najważniejszych filmowych festiwalach. Studio Opus Film, którego Piotr Dzięcioł jest właścicielem wyprodukowało m.in. nagrodzoną Oscarem „Idę” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego i „Zimną wojnę” tego samego twórcy, którą z kolei uhonorowano Złotą Palmą w Cannes.

W sobotę, 30 listopada swoje gwiazdy odsłonili Katarzyna Figura i Jerzy Stuhr. Po uroczystym odsłonięciu artyści spotkali się z publicznością w łódzkich „Siódemkach”.

CZYTAJ TAKŻE: Czy premier uratuje łódzkie kamienice?

Katarzyna Figura to jedna z najbardziej znanych i najpopularniejszych aktorek polskiego kina. Kreacje, które stworzyła były niezwykle wyraziste, zapadały w pamięć widzów i krytyków. Nagrodzona Złotymi Lwami za rolę Gosi w „Ajlawju” Marka Koterskiego i Ubicy w „Ubu Królu” Piotra Szulkina. Polską Nagrodę Filmową – Złotego Orła dostała za rolę Haliny w „Żurku” Ryszarda Brylskiego.

Jerzego Stuhra chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Aktor, reżyser teatralny i filmowy, scenarzysta, juror międzynarodowych festiwali filmowych, autor ośmiu książek; od ponad dwudziestu lat działa charytatywnie. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej (od 1988 roku) i Polskiej Akademii Filmowej. Wielokrotnie nagradzany jako aktor i reżyser oraz autor scenariuszy na krajowych i zagranicznych festiwalach, otrzymał też wiele prestiżowych nagród za całokształt twórczości.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Warunki tylko na plombę

Rząd chce ograniczyć wydawanie warunków zabudowy, co nie do końca podoba się gminom.

Dynamiczny wzrost branży IT w Lublinie

Do rozwoju gospodarczego Lublina w ostatniej dekadzie w dużej mierze przyczynił się dynamiczny wzrost ...

Lokalne budżety na 2020 rok: mieszkańcy odczują cięcia

Choć w planach miast na przyszły rok katastrofy nie widać, bez trudnych decyzji się ...

Prezes Unii Miasteczek Polskich: chodzi o wydostanie się z marazmu

Małe samorządy powinny dostać wsparcie na know-how i nowe technologie - uważa Artur Tusiński, ...

Koleje regionalne: pociąg stanie na żądanie

Na dwóch stacjach Koleje Dolnośląskie będą zatrzymywać się  jedynie na żądanie pasażerów. Możliwe, że ...

Gminy zwrócą kopalniom nawet 650 mln złotych

Gminy muszą z nawiązką zwrócić podatek, który przez lata pobierały od przedsiębiorstw górniczych. I ...