Aktualizacja: 24.11.2024 20:10 Publikacja: 27.09.2021 11:37
Rezygnacja z uchwał wymierzonych w mniejszości seksualne została pozytywnie przyjęta przez Komisję Europejską
Foto: Fotorzepa/ Piotr Guzik
Spór wokół uchwał dotyczących LGBT trwał od wielu miesięcy, ale dopiero ostatnie tygodnie przyniosły przełom. Wcześniej politykom opozycji nie udało się, w ramach kilku prób, doprowadzić do uchylenia kontrowersyjnych uchwał.
Teraz jednak sytuacja zaczęła się zmieniać. Pierwsze nieoficjalne sygnały, że w przypadku pięciu województw, gdzie treść uchwał kwestionowała Bruksela, dojdzie do ich uchylenia, zaczęły nadchodzić od lokalnych polityków PiS w ostatnich tygodniach. Sprawa dotyczyła pięciu regionów: województw lubelskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego.
Zbigniew Ziobro zablokował doroczny unijny raport o sytuacji praw podstawowych w UE, zwany formalnie konkluzjami o stosowaniu Karty Praw Podstawowych UE w 2017 roku. Poszło o prawa mniejszości seksualnych (LGBTI), choć oficjalnie Ministerstwo Sprawiedliwości podaje, że chodziło o ochronę chrześcijan.
Sejmik małopolski, głosami radnych PiS zdecydował o podtrzymaniu uchwały anty-LGBT - poinformował w czwartek Onet.
W najbliższych tygodniach szykuje się kolejne starcie o kontrowersyjne deklaracje samorządów. Opozycja wzywa do całkowitego ich uchylenia.
Nasza społeczność jest w olbrzymiej większości pozbawiona uprzedzeń – mówi nam Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Podczas Kongresu Local SoMe’24 we Wrocławiu ogłoszeni zostaną 26 listopada laureaci Złotych Lajków. Nagrody są przyznawane corocznie przez Radę Programową Local SoMe oraz Związek Miast Polskich za najlepsze osiągnięcia miast i ich włodarzy w mediach społecznościowych.
Dyrektywa ws. należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CS3D) nakłada obowiązki, które wymagają od wskazanych przedsiębiorstw przeprowadzenia kompleksowej analizy swoich globalnych łańcuchów dostaw.
Unia Europejska aktywnie wspiera cyfrową transformację przedsiębiorstw w ramach Przemysłu 4.0, oferując granty i programy takie jak „Ścieżka SMART” i „Dig.IT”. Umożliwiają one firmom dostosowanie się do nowych technologii i zwiększenie konkurencyjności na rynku.
Po raz pierwszy od 25 lat Parlament Europejski nie odrzucił żadnego z kandydatów na komisarzy. To wcale jednak nie jest oznaką zgody między partiami europejskiego głównego nurtu.
Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk poinformował, że wysłał do prezydenta-elekta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa list, w którym wspomniał między innymi o kwestii reparacji za szkody wyrządzone Polsce przez Niemcy w czasie II wojny światowej.
W kwestii cyberbezpieczeństwa jesteśmy świadkami próby legitymizacji kontrowersyjnych instytucji prawnych rzekomymi wymogami unijnymi. To przykład tzw. goldplatingu – mówi prof. Tomasz Siemiątkowski, adwokat.
Naprawdę nie chcielibyście, aby unijni biurokraci decydowali o tym, jakie firmy powinny być europejskimi czempionami – mówi wiceprzewodnicząca KE Margrethe Vestager po dwóch kadencjach na stanowisku komisarza UE ds. konkurencji.
Parlament Europejski porozumiał się w sprawie wszystkich komisarzy, co otwiera drogę do powołania nowej Komisji Europejskiej — dowiedziała się “Rzeczpospolita”. Nowa ekipa rozpocznie swoją pięcioletnią kadencję 1 grudnia.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas