Spór wokół uchwał dotyczących LGBT trwał od wielu miesięcy, ale dopiero ostatnie tygodnie przyniosły przełom. Wcześniej politykom opozycji nie udało się, w ramach kilku prób, doprowadzić do uchylenia kontrowersyjnych uchwał.
Teraz jednak sytuacja zaczęła się zmieniać. Pierwsze nieoficjalne sygnały, że w przypadku pięciu województw, gdzie treść uchwał kwestionowała Bruksela, dojdzie do ich uchylenia, zaczęły nadchodzić od lokalnych polityków PiS w ostatnich tygodniach. Sprawa dotyczyła pięciu regionów: województw lubelskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego.
Województwo świętokrzyskie już przyjęło nową uchwałę o „poszanowaniu wielowiekowej tradycji i kultury Rzeczypospolitej Polskiej oraz równouprawnienia i sprawiedliwego traktowania” – i anulowało poprzednią. – Ten zwrot szykował się od jakiegoś czasu. To wszystko dzieje się między innymi po kolejnych sygnałach z Warszawy, z Nowogrodzkiej. Można było to jednak rozwiązać nieco inaczej. Teraz jest wrażenie kryzysu, pośpiechu – podkreśla w rozmowie z nami jeden z polityków PiS.
Małopolska i Podkarpacie
W ubiegłą środę marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski poinformował opinię publiczną, że powstał już projekt nowelizacji uchwały, w której pojawiają się odniesienia do kwestii LGBT.
– Zgodnie z oczekiwaniami usunęliśmy z niej wszystkie zapisy dotyczące wrażliwych tematów i nieprecyzyjnych zapisów. Czyli generalnie wszystkie fragmenty dotyczące sprzeciwu wobec ideologii LGBT – powiedział marszałek.