Koleje Małopolskie podnoszą ceny biletów. Inni nie planują

Koleje Małopolskie podniosły ceny biletów, by mieć środki m.in. na sfinansowania kolejnych inwestycji. Inni regionalni przewoźnicy na razie nie planują zmian w taryfie podstawowej.

Publikacja: 10.08.2021 11:39

Koleje Małopolskie podnoszą ceny biletów. Inni nie planują

Foto: Adobe Stock

Z początkiem sierpnia, dokładnie od drugiego zmieniły się ceny biletów w Kolejach Małopolskich na terenie województwa.

Czytaj także: Miliardy na inwestycje. Kolej pojedzie na zielonym prądzie

Podwyżki, by inwestycje były możliwe

– Zmiana dotyczy wszystkich połączeń wojewódzkich realizowanych na terenie województwa małopolskiego, obsługiwanych przez POLREGIO, Koleje Małopolskie oraz Koleje Śląskie – podaje przewoźnik.

Ceny wzrosły średnio o 10 proc. w przypadku biletów jednorazowych i o 10 zł w przypadku biletów okresowych. – Mimo podwyżki, ceny biletów w ramach ofert specjalnych będą w dalszym ciągu niższe od cen dostępnych w taryfie podstawowej przewoźników, a oferta biletowa przy przejazdach z/do stacji Kraków Lotnisko, na podstawie biletów jednorazowych, pozostaje bez zmian – podkreślają Koleje Małopolskie.

Dodają, że w dalszym ciągu obowiązuje integracja biletowa między przewoźnikami i niemal wszystkie oferty specjalne stosowane na obszarze województwa dostępne będą w ramach Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej, co umożliwia pasażerom łatwy i szybki dostęp do pełnej oferty biletowej.

A dodatkowo, w pociągach uruchamianych od 1 września wprowadzona zostanie opłata za wydanie biletu w pociągu. Będzie wynosiła –dwa złote. – Będzie pobierana wyłącznie w przypadku zakupu biletu u obsługi pociągu, podczas gdy kasa biletowa na stacji wyjazdu będzie czynna. Z opłaty zwolnione będą osoby niepełnosprawne i osoby o ograniczonej sprawności ruchowej (tzw. osoby uprzywilejowane). Odprawa tych osób dokonywana będzie w trakcie kontroli biletów – podaje przewoźnik.

Podkreśla, że  wprowadzenie nowego cennika biletów spowodowane było wzrostem kosztów wynikających z rozwoju oferty przewozowej, a także koniecznością sfinansowania kolejnych inwestycji, takich jak zakup nowego taboru kolejowego.

Już wkrótce pasażerowie Kolei Małopolskich będą mogli skorzystać z przejazdów nowymi pojazdami typu ELF 2, natomiast w niedalekiej przyszłości województwo będzie miało do dyspozycji także nowe pociągi IMPULS 2.

– To pozwoli na sukcesywne uruchamianie nowych połączeń i poszerzanie oferty przewozowej, co umożliwi pasażerom wygodny i szybki dojazd do pracy czy szkoły – chwalą się Koleje Małopolskie.

Inni zmienili część taryf rabatowych

A inni przewoźnicy regionalni? Też zmieniają ceny biletów u siebie? – W bieżącym roku nie dokonywaliśmy zmian opłat za bilety jednorazowe i okresowe taryfy podstawowej. Jedynie od 15 lipca została zmodyfikowana oferta specjalna „Łódzkie Bliżej Ciebie” – podaje Iwona Borowińska, z Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

I tak w ramach tej oferty cena biletu miesięcznego dla relacji Piotrków Trybunalski – Gorzkowice została podniesiona z 99,00 zł do 138,00 zł. Mimo podwyżki nadal jest to cena z korzyścią dla pasażera, ponieważ według taryfy podstawowej wynosi 198 zł.

– Zmiana była konieczna, by dostosować zryczałtowaną cenę biletu według tej samej oferty do innych relacji pomiędzy odcinkiem Piotrków Trybunalski – Gorzkowice – mówi Iwona Borowińska.

Czytaj także: Wielkie inwestycje w kolej. Będzie łatwiej wsiąść do pociągu

Od połowy lipca do przedmiotowej oferty zostały wprowadzone korzystne ceny biletów miesięcznych (tam i z powrotem) na relacje Piotrków Trybunalski – Milejów – cena przed zmianą 114 zł (według Taryfy Podstawowej), a obecnie 80 zł; a także Piotrków Trybunalski – Rozprza , gdzie cena przez zmianą wynosiła 158 zł, a obecnie 110 zł czy Piotrków Trybunalski – Luciążanka – cena przed zmianą 158 zł, obecnie 110 zł. Oraz Piotrków – Wilkoszewice, gdzie cena przed zmianą 178 , obecnie 124 zł.

– Obniżone ceny biletów miesięcznych nie obowiązują na wszystkich liniach obsługiwanych przez „ŁKA” sp. z o.o. Zmiana miała na celu wprowadzenie korzystnych cen również dla relacji z Piotrkowa Trybunalskiego do stacji przed Gorzkowicami – tłumaczy Iwona Borowińska.

Zapewnia, że w chwili obecnej spółka nie planuje zmian opłat taryfy podstawowej.

Karolina Lis z Kolei Dolnośląskich mówi, że w bieżącym roku ceny biletów w taryfie podstawowej nie uległy zmianie.

– Zmiany objęły kilka ofert rabatowanych. A zmiana wysokości rabatów wynikała z dostosowania do aktualnych warunków rynku przewozowego, a także troski o wyniki finansowe z działalności przewozowej w kolejnym trudnym roku pandemii – tłumaczy Karolina Lis.

Jak mówi Donata Nowakowska, rzecznik Kolei Mazowieckich, przewoźnik nie zmieniał cen biletów w tym roku i na razie nie ma takich planów.

Z początkiem sierpnia, dokładnie od drugiego zmieniły się ceny biletów w Kolejach Małopolskich na terenie województwa.

Czytaj także: Miliardy na inwestycje. Kolej pojedzie na zielonym prądzie

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Ilu posłów zostanie prezydentami?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Z regionów
Prezydent miasta idzie do parlamentu? Rząd już nie wyznaczy komisarza
Z regionów
Z Sejmu do sejmiku: Którzy posłowie przenieśli się do samorządu?
Z regionów
Były wiceprezydent Warszawy wyjaśnia, czemu chce być prezydentem Raciborza
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Z regionów
Krzysztof Kosiński: Samorządy potrzebują 10 mld zł, by zrekompensować Polski Ład