Organizatorzy kultowej imprezy się nie poddają

Na poznańskim festiwalu ponownie będą premiery teatrów w plenerze, rozpisała też nowy konkurs.

Publikacja: 25.03.2021 22:01

Panorama Poznania

Panorama Poznania

Foto: Adobestock / Daniel Jędzura

Festiwal Malta ogłosił nabór projektów artystycznych do programu Generatora Malta, społeczno-artystycznej sekcji festiwalu, którego część odbędzie się w Parku Wieniawskiego między 18 a 27 czerwca.

Kawałek niepodległej ziemi

Na prace wokół hasła „Zaklepane / Ground Rules” z obszaru sztuki i aktywizmu, związane ze społecznym kontekstem ziemi, jej zasobów oraz prawem własności gruntów, festiwal czeka do 9 kwietnia. Zapraszenie skierowane jest do artystów sztuk wizualnych i performatywnych, tancerzy, badaczek, aktywistów.

W parku Wieniawskiego w Poznaniu powstanie obiekt „twierdza”, zaprojektowana przez Iwo Borkowicza i Olę Korbańską (iwolę), gdzie rozegrają się finałowe prezentacje zwycięskich projektów. Obiekt powstanie z wykopanej ziemi i zostanie uformowany w tym samym miejscu.

Jednocześnie codziennie inny z rezydentów i rezydentek na 48 godzin dostanie we władanie swój kawałek niepodległej ziemi. Wybrane działania staną się częścią programu Generatora Malta. Budżet jednego projektu wynosi 4500 zł brutto. Jury wyłoni zwycięzców 13 kwietnia. Szczegóły w regulaminie na stronie www.malta-festival.pl.

CZYTAJ TAKŻE: Od Mozarta do tekstów Wernera Herzoga

Idiomów nie będzie

Wiadomo też, że poznański festiwal rezygnuje z tak zwanych Idiomów, czyli stematyzowanych prezentacji. Będzie prezentował program skupiony wokół twórców ważnych dla współczesnego teatru, muzyki, literatury.

W tym roku bohaterem będzie szwajcarski reżyser Milo Rau. Nazwisko przyszłoroczne jest owiane tajemnicą, ale wiadomo już, że w 2023 r. bohaterem stanie się wybitny turecki pisarz, laureat Nobla, Orhan Pamuk.

Festiwal przygotuje m.in. operę na podstawie powieści „Nazywam się Czerwień”. Nad librettem pracuje Małgorzata Sikorska-Miszczuk, muzykę pisze Aleksander Nowak. Powstanie też koprodukcja Malty na podstawie powieści „Śnieg” Pamuka. Wyreżyseruje ją Anna Smolar.

Z regionów
Krzysztof Kosiński: Samorządy potrzebują 10 mld zł, by zrekompensować Polski Ład
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Czy II tura przyniesie polityczne trzęsienia ziemi?
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Niektórzy kandydaci wygrali dwa razy
Z regionów
Wójt był jedynym kandydatem w wyborach i nie wygrał. Wyjaśnia dlaczego
Z regionów
W Polsce Wschodniej trudno o pociąg. Najłatwiej na Pomorzu