Reklama

Jakie było dawne życie rybaka

Chaty rybackie z XIX wieku kryte strzechą, a przy nich łodzie. W kuchni ryby prosto z morza trzymane w beczkach, wędzarnia i piec chlebowy. A nad wszystkim góruje wiatrak. Tak ma wyglądać park etnograficzny, jaki powstaje nad brzegiem morza w Niechorzu.

Publikacja: 04.04.2019 08:10

Jakie było dawne życie rybaka

Foto: regiony.rp.pl

Wiatrak już jest. I to nie byle jaki. Wysoki na 12,5 metra i ze skrzydłami o rozpiętości 18 metrów. Do Niechorza przyjechał w 2014 roku z Orkowa w powiecie śremskim. XIX-wieczny, drewniany, typu koźlak.

– Dostaliśmy go od pewnej rodziny za przysłowiową złotówkę. Został rozebrany na części i przewieziony do nas – opowiada Szymon Jędrzejowski ze Stowarzyszenia Miłośników Tradycji Rybołówstwa Bałtyckiego w Niechorzu. – Przewóz nie był prosty. Zajęli się tym górale. Trzeba było wszystkie części ponumerować. Na miejscu rozpoczęliśmy prace remontowe, wcześniej odbyliśmy szereg konsultacji, wybraliśmy cieślę.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

Tylko 19 zł miesięcznie przez cały rok.

Bądź na bieżąco. Czytaj sprawdzone treści od Rzeczpospolitej. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Treści, którym możesz zaufać.

Reklama
Z regionów
Wiatraki w Polsce nadal powstają, chociaż z probemami
Z regionów
Podkarpacie zamyka sztafetę polskich województw na Expo 2025
Z regionów
Są pieniądze na obronę cywilną w samorządach, ale potrzeba zmian w przepisach
Z regionów
Woda szybko wszystko pochłaniała. Odbudowa potrwa co najmniej pół dekady
Z regionów
Zmiany w systemach rowerów miejskich. W odpowiedzi na głosy mieszkańców
Reklama
Reklama