Rower to nie tylko ruch, ale również integracja

Nawet w niewielkich gminach władze organizują rajdy, pikniki, a nawet gry rowerowe. Robią to, by zachęcić mieszkańców do jazdy na jednośladach. Z roku na rok z coraz większym powodzeniem.

Publikacja: 10.10.2022 16:55

W Krynicy-Zdroju lokalnym władzom zależy nie tylko na popularyacji sportu, ale też integracji lokaln

W Krynicy-Zdroju lokalnym władzom zależy nie tylko na popularyacji sportu, ale też integracji lokalnej społeczności i konsolidacji więzi rodzinnych

Foto: Shutterstock

Imprezy rowerowe to budowanie marki gminy, łączenie turystyki z aktywnym pobytem i atrakcjami zarówno dla uczestników, jak i widzów takich imprez – wylicza zalety takich inicjatyw Piotr Ryba, burmistrz Krynicy-Zdroju.

Rajd szlakiem rotmistrza Pileckiego

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się rodzinny rajd rowerowy w Zabierzowie w Małopolsce. Trasa rajdu obejmuje malownicze tereny położone na terenie gminy Zabierzów, przez Dolinę Grzybowską, Las Zabierzowski, Kleszczów, do mety znajdującej się w parku im. rtm. W. Pileckiego w Nielepicach. Rajd wystartuje o godz. 13 z parkingu przy ul. Stanisława Kmity. Obowiązkowe są wcześniejsze zapisy i rejestracja uczestników 30 minut przed startem.

– „Leśna przygoda na dwóch kółkach” to kolejna edycja Rodzinnego Rajdu Rowerowego. Organizatorami są Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów wraz z sołtysem i Radą Sołecką Nielepic – mówi Agnieszka Ślusarska z Samorządowego Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów.

Podkreśla, że celem imprezy jest nie tylko upowszechnianie aktywnych form spędzania czasu wolnego czy integracja lokalnej społeczności, ale też propagowanie zdrowego trybu życia oraz aktywnego wypoczynku w gronie rodzinnym oraz popularyzacja roweru jako zdrowego środka lokomocji.

– Zależy nam na popularyzacji turystyki rowerowej, krajoznawstwa i ochrony środowiska na terenie gminy, a także integracji społeczności lokalnej, konsolidacji więzi rodzinnych poprzez sport, turystykę i rekreację – wylicza. – Zawsze tego typu imprezy cieszą się dużą popularnością, zarówno wśród mieszkańców, jak i osób z innych miejscowości – zapewnia Ślusarska.

Rower zmniejsza stres

W tym roku w Kamieńsku w województwie łódzkim zorganizowano tylko jeden rajd rowerowy. – W latach poprzednich było ich więcej. Średnio po cztery rocznie. Były to najczęściej rajdy zakończone wspólnym ogniskiem – mówi Bogdan Pawłowski, burmistrz Kamieńska.

Przyznaje, że mieszkańcy chętnie korzystają z tego typu imprez, podobnie jak chętnie biorą udział w imprezach biegowych.

– W imprezach rowerowych biorą udział głównie mieszkańcy gminy, ale też osoby z gmin sąsiednich lubiący tego typu imprezy, a także osoby pochodzące z naszej gminy. Organizując rajdy rowerowe, stawiamy na integrację mieszkańców. Jazda rekreacyjna na rowerach cieszy się coraz większą popularnością – zauważa burmistrz Pawłowski.

Ale już w Wąbrzeźnie w województwie kujawsko-pomorskim w tym roku zorganizowano aż 14 imprez rowerowych, z czego dziesięć przez urząd miasta, trzy przez Stowarzyszenie „Inicjatywa” i jeden przez Miastoaktywnych.

W rajdach brało udział średnio 40–60 osób, a wyścig Tour de CWA Miastoaktywnych miał około 116–118 uczestników. – W rajdach sporadycznie biorą udział przyjezdni. Najwyżej ok. trzy–sześć osób na rajd przyjeżdża z rodziną z zewnątrz. Ale już na Tour ponad 80 proc. uczestników to osoby spoza miasta – mówi Wojciech Trzciński, zastępca burmistrza Wąbrzeźna.

Jego zdaniem do takich imprez przyciąga kreatywność organizatorów – jak gry czy zabawy w trakcie rajdów, logistyka czy doskonała organizacja. Ale i miasto stawia sobie cel, organizując imprezy rowerowe. – Zależy nam na poprawieniu zdrowia fizycznego i psychicznego mieszkańców. Dodatkowo, nabierają oni pewności siebie i czują opiekę władz miasta – mówi Trzciński.

I tłumaczy, dlaczego miasto stawia na aktywność rowerową mieszkańców. – To sposób na spalenie kalorii i poprawę kondycji całego organizmu u mieszkańców, na spędzanie czasu, zmniejszenie poziomu stresu – wylicza.

Downhill popularny w górach

W Krynicy-Zdroju w tym roku odbyły się dwie duże imprezy rowerowe organizowane przez gminę. – Są też zloty organizowane prywatnie, a nasz MOSiR dodatkowo przeprowadził kilka zawodów rowerowych dla dzieci. Jest też krynicki downhill, czyli impreza ekstremalna, bardzo ostry zjazd z Góry Parkowej – wylicza burmistrz Ryba.

Każda impreza gromadzi zwykle po kilkuset uczestników. I tak zawody klubów zrzeszonych w Polskim Związku Kolarskim ściągnęły do Krynicy w kwietniu ok. 150 rowerzystów, a wrześniowe amatorów – ok. 200. A zawody dla dzieci – po setce.

Tylko krynicki downhill czy ekstremalna odmiana kolarstwa górskiego, która polega na szybkim zjeździe po wytyczonej na stromym zboczu trasie, ściągnęły do uzdrowiska około 50 uczestników. – W takich imprezach biorą udział tak mieszkańcy, jak i przyjezdni. A przyciąga ich widowiskowość, atrakcyjność, hobby – uważa burmistrz Ryba.

Gmina Ustrzyki Dolne organizuje co roku dwie–trzy imprezy rowerowe. – To są zwykle rajdy rodzinne, które przyciągają całe rodziny z naszego miasta – zauważa Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych.

Dodatkowo, na terenie gminy organizowane są imprezy dla miłośników ekstremalnej jazdy, jak downhill oraz freeride. – Na nie przyjeżdżają już osoby z całego województwa – mówi Romowicz.

Przyznaje, że w jego gminie nie buduje się normalnych tras rowerowych obok dróg dla samochodów, bo te są zbyt wąskie. – Ale na tych mniej uczęszczanych jezdniach wyznaczamy trasy rowerowe, oczywiście, z zachowaniem bezpieczeństwa – opowiada burmistrz Ustrzyk Dolnych. W tym roku w gminie powstały dwa nowe szlaki rowerowe. Pierwszy ma 18 km długości, drugi 15 km.

– Szlaki rowerowe to jeden z naszych ważnych produktów turystycznych. Dzięki nim tworzymy wizerunek mikroregionu jako miejsca atrakcyjnego dla turystów zainteresowanych aktywnym wypoczynkiem, a w szczególności turystyką rowerową, a nie tylko turystów pieszych – tłumaczy burmistrz Romowicz.

Rowerem przez Polskę
Czy Polska będzie krajem rowerowym. Debata
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Rowerem przez Polskę
Relacja z 5th Polish Bicycle Summit. Rowerem na rozmowy o rowerach
Materiał Partnera
Rowery publiczne zmieniają oblicze miejskiej komunikacji
Materiał Partnera
Metrorower bez granic w śląskim mieście miast
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Materiał Partnera
Trasa rowerowa Berlin–Szczecin–Kołobrzeg: pętla z dużym potencjałem
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku