W końcu wracają miejskie fontanny! Były zamknięte przez covid

Kaczkę wyczarowaną ze świateł i rozpylonej wody można zobaczyć już od niedzieli w Multimedialnym Parku Fontann w Warszawie. Samorządy ponownie uruchamiają miejskie wodotryski, które nie działały w czasie pandemii.

Publikacja: 03.05.2022 12:22

Po dwuletniej przerwie wraca ulubione show warszawiaków i warszawianek – pokazy multimedialne w Park

Po dwuletniej przerwie wraca ulubione show warszawiaków i warszawianek – pokazy multimedialne w Parku Fontann

Foto: Wojciech Zieliński

- Pokazy fontann są jedną z ulubionych atrakcji warszawiaków. Widownia poprzednich spektakli gromadziła nawet milion osób. W czasie niespodziewanej i przymusowej dwuletniej przerwy nieustannie pytano nas o powrót, dostawaliśmy też liczne dowody sympatii. Teraz zmotywowani powracamy z nowym spektaklem – zapowiada Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady.

Złota kaczka z Warszawy

Po dwuletniej przerwie wraca ulubione show warszawiaków i warszawianek – pokazy multimedialne w Parku Fontann.

Od kilku lat ich inspiracją są warszawskie legendy. Po opowieściach o syrenach, Księciu Niedźwiedziu, Warsie i Sawie, teraz przyszedł czas na legendę o Złotej Kaczce.

Świetlnej historii o tym, co w życiu najważniejsze – miłość czy bogactwo – towarzyszyć będzie muzyka Kory i zespołu Maanam. Zabrzmią m.in. „Wyjątkowo zimny maj”, „Cykady na Cykladach” i „NPo dwuletniej przerwie wraca ulubione show warszawiaków i warszawianek – pokazy multimedialne w Parku Fontannie poganiaj mnie, bo tracę oddech”.

Inauguracyjne spektakle zaplanowano w niedzielę, poniedziałek i wtorek (1, 2, 3 maja) o godz. 21.30. Kolejne będą odbywały się w piątki i soboty, zmieniać się będą godziny – 21.30 pozostanie do końca lipca, w sierpniu będzie to 21.00, a we wrześniu – 20.30. Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny.

Warszawski Multimedialny Park Fontann został otwarty w 2011 roku na warszawskim Podzamczu, u podnóża Nowego Miasta. To jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Warszawy.

Fontanna główna zajmuje powierzchnię 2200 mkw., a  do tego dwie fontanny liniowe o łącznej powierzchni 600 mkw. - Z 367 dysz wodnych tryska jednocześnie nawet 30 tysięcy litrów wody na minutę. W parku zainstalowano 295 reflektorów LED RGB; każdy z nich daje możliwości uzyskania 16 milionów barw. Do wyświetlania obrazów i animacji wykorzystywany jest „ekran” z rozpylonej wody – podaje stołeczny ratusz.

Deszczowa piosenka z Bydgoszczy

W miniony weekend uruchomiono też miejskie fontanny w Bydgoszczy. W tym mieście funkcjonuje 11 fontann. Na Starym Rynku zlokalizowane są dwie - to Chłopcy z gęsią i mgiełka w płycie Rynku. Ta druga zostanie włączona w momencie rozpoczęcia upałów.

W majówkę warto wybrać się na Wyspę Młyńską, gdzie uruchomione będzie już Międzywodzie. Woda w kanale spływa z rzeki Młynówki do Brdy dzięki różnicy wysokości sięgającej trzech metrów.

W części dolnej spływa grawitacyjnie, natomiast w górnej - jest pompowana. Kanał ma około 50 cm głębokości.

W majowy weekend ruszają także fontanny multimedialne przy Młynach Rothera, które z widowiskiem “światło – woda – dźwięk” cieszy mieszkańców i turystów od 2014 roku.

Całość stanowi 60 podświetlanych dysz zasilanych przez liczne pompy, a w zamkniętym obiegu krąży ok. 125 tysięcy litrów wody.

Fontanna ma w repertuarze dwie kompozycje: klasyczną, złożoną z fragmentów utworów muzyki poważnej i klasycznej (takiej jak dzieła Johanna Straussa, Ludwiga von Beethovena czy Johannesa Brahmsa) oraz “współczesną” czy też “deszczową – będącą nawiązaniem do realizowanego przez MWiK projektu deszczowego “Budowa i przebudowa sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszczy”.

W tej drugiej odsłonie prezentuje utwory takie jak “Deszczowa piosenka”, “Ciągle pada” czy przeboje Budki Suflera, Patrycji Markowskiej i Zbigniewa Wodeckiego. 

W Legnicy już działają, w Szczecinie dopiero ruszą

Fontanny w Ogrodzie Francuskim w Legnicy uruchomiono już w piątek, 29 kwietnia. Pokazy specjalne z wodą, światłem i dźwiękiem odbywają się od piątku do niedzieli w godz. 10-22 o pełnych godzinach.

Zagrożone były fontanny w Szczecinie, bo miasto nie miało pieniędzy na ich uruchomienie.  Chodziło o około 660 tys. zł. Miasto tłumaczyło oszczędności spadkiem dochodów  spowodowanych przez "Polski Ład" rządu PiS i jego koalicjantów. Były obawy, że żadna z miejskich fontann nie będzie działać w tym sezonie.

Ale ostatecznie Zakładowi Usług Komunalnych udało się wygospodarować środki na ich  uruchomienie. Ale tylko części. Będzie działać tylko osiem i to krócej niż zwykle, bo od połowy czerwca do połowy września.

- W ubiegłym roku koszt utrzymania miejskich fontann wyniósł ponad 660 tysięcy złotych, w tym koszt mediów to kwota 264 tysiące złotych - mówi Andrzej Kus, rzecznik miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska. - W tym roku, szacunkowo, za sam prąd zapłacilibyśmy 90 procent więcej – tłumaczył rzecznik.

- Pokazy fontann są jedną z ulubionych atrakcji warszawiaków. Widownia poprzednich spektakli gromadziła nawet milion osób. W czasie niespodziewanej i przymusowej dwuletniej przerwy nieustannie pytano nas o powrót, dostawaliśmy też liczne dowody sympatii. Teraz zmotywowani powracamy z nowym spektaklem – zapowiada Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady.

Złota kaczka z Warszawy

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Warto zobaczyć
Opole zatrudniło testerów turystycznych. Czym się zajmą?
Warto zobaczyć
Ruszył sezon żeglarski na jeziorach. Nowe inwestycje czekają na żeglarzy
Warto zobaczyć
Zabytkowe pojazdy nie tylko dla turystów. Sezonowe linie na trasach
Materiał partnera
Muzeum Pamięci Sybiru z nagrodą Rady Europy
Warto zobaczyć
Jednonogi maszeruje w czasie