W polskich miastach na baseny ciągle jest popyt. Więc powstają nowe

Szczeciński aquapark „Fabryka Wody” niemal gotowy. Wkrótce otwarcie. Nowe baseny powstaną też w Poznaniu czy w Białymstoku,.

Publikacja: 11.03.2024 16:00

"Fabryka Wody" w Szczecinie

"Fabryka Wody" w Szczecinie

Foto: UM Szczecin

- Głównym czynnikiem determinującym otwarcie kompleksu jest uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Liczymy, że niebawem taki dokument otrzymamy – mówi Piotr Zieliński, rzecznik „Fabryki Wody”.

Szczecin: Jakie atrakcje będą czekać na gości „Fabryki Wody”?

W 2019 roku ruszyła budowa szczecińskiego kompleksu basenowo-edukacyjnego. Powstał on w ścisłym centrum miasta u zbiegu ulic Szczanieckiej i 1 Maja. Miejsce nie jest przypadkowe. Przez lata działało tam kąpielisko Gontynka, które zostało otwarte jeszcze w latach 70. XX wieku. Gdy tylko temperatura na zewnątrz rosła, tysiące mieszkańców miasta wybierało się tam na kąpiele.

W miejscu tym w ciągu trzech lat powstał nowoczesny nowoczesny aquapark z funkcjami sportowymi, rekreacyjnymi oraz elementami edukacyjnymi.

Czytaj więcej

Rząd przedstawi szczegóły o finansach samorządów w ciągu miesiąca?

Na największym basenie rekreacyjnym jest huśtawka wodna, boisko do siatkówki, siatki wspinaczkowe, kotara wodna, leżankami z hydromasażem, i podwodnymi gejzerami.

Przez środek obiektu przepływa rzeka, tworząca wodną kaskadę. Jest to możliwe m.in. dzięki wykorzystaniu naturalnych spadków terenu.

W „Fabryce Wody” jest aż 11 zjeżdżalni o łącznej długości pół kilometra. Najdłuższa będzie zjeżdżalnia pontonowa (77 m). Poza tym jest zjeżdżalnia wyścigowa składająca się z dwóch symetrycznych rur o długości 59 metrów, zjeżdżalnia "Skocznia Małysza" (29 m) i zjeżdżalnia rodzinna, mierząca 14 metrów.

W „Fabryce Wody” powstało jedno z największych w Polsce saunariów, w którym jest aż 16 saun, m.in pustynna, zamkowa, kominkowa, rajska wyspa, słowiańska, marynistyczna, wulkaniczna, kinowa, hammam, a nawet klockowa, przeznaczona dla dzieci). Są też tężnie solankowe, baseny schładzające, groty śnieżne i lodowe oraz piwne łaźnie.

Obok basenów, amfiteatru i tarasu, który zimą zamieniać się będzie w lodowisko, w drugim skrzydle obiektu powstało centrum edukacyjne. Jego tematem przewodnim jest woda. Znalazło się tam miejsce na wystawy i laboratoria, w których prowadzone będą eksperymenty.

Ofertę sportową w „Fabryce Wody” uzupełnia strefa z kręgielnią, stołami bilardowymi, ścianką wspinaczkową, siłownią oraz kortami do squasha.

„Fabryka wody”: Pandemia i wojna opóźniły otwarcie

Cały teren „Fabryki Wody” zajmuje pięć hektarów. Powierzchnia użytkowa wynosi ponad 17 tys. m2., a kubatura obiektu 177 tys. m3.

„Fabryka Wody” jest już gotowa do użytku. Półroczny okres rozruchu technologicznego już się zakończył. Aktualnie trwa procedura uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie obiektu, a jednocześnie kontynuowane są przygotowania organizacyjne, m.in. nabór pracowników.

Czytaj więcej

Jacek Jaśkowiak: Rząd Donalda Tuska nie traktuje samorządowców jak wrogów

- O terminie otwarcia będziemy informować w najbliższym czasie. Obiekt jest gotowy. Jesteśmy na etapie usuwania usterek wykrytych w trakcie czynności odbiorowych. Jednocześnie prowadzona jest rekrutacja personelu oraz trwają czynności związane z organizacją pracy w „Fabryce Wody” – mówi Piotr Zieliński. Przyznaje on, że na opóźnienia związane z terminem zakończenia inwestycji (które miały przełożenie na termin otwarcia) wpływ miały dwa główne czynniki. Były to pandemia COOVID-19 oraz wojna w Ukrainie.

– I to one w głównej mierze przyczyniły się do zakłócenia łańcucha dostaw materiałów budowlanych oraz różnego rodzaju komponentów instalacyjnych, co mogliśmy i nadal możemy obserwować na innych dużych inwestycjach zarówno publicznych, jak i prywatnych – podaje rzecznik „Fabryki Wody”.

Koszt budowy części rekreacyjnej „Fabryki Wody” to ok. 350 mln zł, natomiast wykonanie wystawy edukacyjnej to ok. 25 mln zł. Pojawiły się też dodatkowe koszty związane z realizacją robót dodatkowych, ale nie przekroczyły one dwóch procent wartości całej inwestycji.

Poznań: Nowy basen w miejscu starego

Nowy basen powstanie też w Poznaniu przy ul. Taborowej, w sąsiedztwie parku Manitiusa. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła w lutym przetarg na wykonawcę nowoczesnego obiektu, który ma stanąć na miejscu zamkniętej przed laty hali basenowej, wybudowanej w połowie lat 70. XX wieku.

350 mln

Tyle (w złotych) kosztować będzie budowa części rekreacyjnej „Fabryki Wody”

Podczas ekspertyzy tej starej pływalni, którą przeprowadzono w 2019 roku, eksperci potwierdzili zły stan techniczny budynku hali basenowej, m.in. ze względu na znaczne zniszczenia konstrukcji stropów nad piwnicą, więźby dachowej i zawilgocenie ścian. Obiekt został zakwalifikowany do rozbiórki.

W nowym budynku zaprojektowano basen o długości 25 m i szerokości 16 m, z którego jednocześnie będzie mogło korzystać nawet 96 osób, a także drugi, rekreacyjny, służący również do nauki pływania, składający się z dwóch połączonych niecek o wymiarach 5x9 m. Jednocześnie będzie mogło z niego korzystać 30 osób. Powstanie również basen z hydromasażem.

Użytkownicy będą mogli korzystać z przebieralni oraz natrysków i sanitariatów, sali rehabilitacji i fitness, zespołu saun i pomieszczeń odnowy biologicznej. Zaplanowano również miejsce na działalność małej kawiarni.

W ramach przedsięwzięcia, którego realizacja została dofinansowana z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, w sąsiedztwie pływalni zostaną wybudowane jezdnie manewrowe, chodniki i 26 miejsc postojowych, w tym dwa przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami. Nasadzone zostaną nowe drzewa i krzewy graby, kosodrzewina i rozplenica japońska.

- Budowa nowej pływalni pokazuje, że sport łączy, niezależnie od opcji politycznej. Tuż przed zeszłorocznymi wyborami otrzymaliśmy bowiem na ten cel rządowe dofinansowanie. Wielokrotnie mówiłem, że ta pływalnia powstanie. Była mowa o 2027 roku, ale wszystko wskazuje, że realna jest dużo wcześniejsza data – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Firmy zainteresowane budową basenu mogą do 19 marca złożyć swoją ofertę. - Wybrany w postępowaniu przetargowym wykonawca dokona rozbiórki starych obiektów i w ich miejscu wybuduje nowoczesną pływalnię, dostosowaną również do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także podziemny zbiorniki retencyjny, który częściowo będzie zatrzymywał wody opadowe w obrębie działki - zapowiada Marcin Gołek, zastępca prezesa Poznańskich Inwestycji Miejskich.

O aquapraku marzą też mieszkańcy Białegostoku. Kompleks miałby powstać w rejonie Jaroszówki. Ma tam być kryty basen olimpijski, a także kryte baseny zewnętrzne oraz liczne zjeżdżalnie.

- W Białymstoku potrzebujemy aquaparku z prawdziwego zdarzenia, który te potrzeby zaspokoi. Basen olimpijski to ewentualny kolejny etap rozwoju takiej inwestycji. Tak więc, tu jesteśmy na początku drogi i jeszcze trochę czasu upłynie, zanim powstanie – przyznał niedawno Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku w rozmowie z „Życiem Regionów”.

- Głównym czynnikiem determinującym otwarcie kompleksu jest uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Liczymy, że niebawem taki dokument otrzymamy – mówi Piotr Zieliński, rzecznik „Fabryki Wody”.

Szczecin: Jakie atrakcje będą czekać na gości „Fabryki Wody”?

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczności lokalne
Pierwsi wyborcy głosują już w wyborach samorządowych 2024. Korespondencyjnie
Społeczności lokalne
Nie ma cię w rejestrze? Nie będziesz mógł głosować w wyborach samorządowych
Społeczności lokalne
Familijny samorząd. Gdzie w wyborach samorządowych 2024 startują całe rodziny?
Społeczności lokalne
Walczą sami ze sobą. Jak wygląda kampania w gminach z jednym kandydatem
Społeczności lokalne
Poczuć siłę dobra. Gdzie odbędą się świąteczne śniadania dla potrzebujących?