W czasie pandemii działo się w sieci

aleksandra Szymańska, dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej i aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska podczas wirtualnego wernisażu wystawy Gdańsk 2020. Fot./materiały prasowe
aleksandra Szymańska, dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej i aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska podczas wirtualnego wernisażu wystawy Gdańsk 2020. Fot./materiały prasowe

Okres kwarantanny był dużym wyzwaniem produkcyjnym i logistycznym – z dnia na dzień instytucje kultury zmuszone były do przystosowania swojej oferty do nowej rzeczywistości. Instytucje kultury w Gdańsku przygotowywały i nadal przygotowują wydarzenia online, od warsztatów po debaty i koncerty.

Materiał przygotowany przez Miasto Gdańsk

Wydarzenia o wysokim poziomie merytorycznym i artystycznym, przyciągały i nadal przyciągają odbiorców w sieci, często również tych, którzy z różnych powodów nie mogli korzystać z kultury w Gdańsku. Ich częstotliwość była i jest niejednokrotnie zbliżona do działań w naturalnym środowisku sprzed pandemii.

Czytaj także: Gdańsk i kultura w czasach pandemii

Spośród wielu przedsięwzięć online realizowanych przez miejskie instytucje kultury, cieszących się dużym zainteresowaniem, można by wymienić takie działania jak: SzekspirOn – widzowie mogli zwiedzać Gdański Teatr Szekspirowski bez wychodzenia z domu, często odkrywając miejsca niedostępne na co dzień, „Papety: z ostatniej chwili” – miniserial Miejskiego Teatru Miniatura, skierowany do dzieci – pomagał zrozumieć najmłodszym, co to jest kwarantanna, pandemia, jak bezpiecznie zachowywać się w nowej rzeczywistości.

Gdański Archipelag Kultury zaproponował między innymi wirtualne lekcje tańca, spotkania online z podróżnikami czy zachęcał do stworzenia własnej gry planszowej. Instytut Kultury Miejskiej zorganizował cykl webinarów dla artystów, twórców i pracowników instytucji kultury, m.in. o tym, jak poradzić sobie w obecnej sytuacji, a Europejskie Centrum Solidarności zapraszało na cotygodniowe, otwarte spotkania dialogowe.

Na wystawy online, prezentacje zdigitalizowanych zasobów czy projekcje filmów edukacyjnych zapraszały też m.in Gdańska Galeria Miejska, Muzeum Gdańska, Europejskie Centrum Solidarności czy Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia.

Czytaj także: Gdańskie instytucje wspierają twórców

Z kolei Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku w ramach programu #gdanskczyta zapraszała do czytelni online, w której autorzy oraz aktorzy trójmiejskich teatrów czytają książki dla dzieci i fragmenty wybranych tytułów związanych z Pomorzem wydanych w 2019 roku. Do współpracy przy projekcie zaproszono aktorów z Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku oraz Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Ponadto biblioteka zachęcała czytelników do tworzenia wspólnej „Kroniki kwarantanny”, czyli spisywania wspomnień z czasów pandemii oraz uruchomiła „biblioteczny telefon pogadania” dla seniorów, którzy czują się samotni i chcieliby porozmawiać z kimś o literaturze i nie tylko.

Polski Chór Kameralny emitował cykl nadzwyczajnych koncertów na swojej stronie, a gdańskie carillony rozbrzmiewały w sieci co weekend w mediach społecznościowych Muzeum Gdańska. Natomiast dzięki organizacjom pozarządowym można było skorzystać na przykład z warsztatów rękodzielniczych czy spotkań literackich.

Gdańsk stworzył kulturalny rozkład jazdy w czasie epidemii koronawirusa, dostępny na stronie www.gdansk.pl – gdzie do tej pory można znaleźć wydarzenia organizowane online przez instytucje kultury i organizacje pozarządowe.

– Materiał przygotowany przez Miasto Gdańsk

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Walka o uczciwą informację

Mowa nienawiści, fake newsy to jedno z większych zagrożeń współczesnego świata, dlatego każdy z ...

Na pomoc pszczołom, czyli mniej koszenia w miastach

Zamiast wymuskanych trawników - kwietne łąki. Samorządy zakładają je, by nie tylko cieszyły oczy ...

Mieszkańcy stolicy zapłacą więcej za wywóz śmieci

Gminy lawinowo podnoszą opłaty za wywóz odpadów. Dołączyła do nich właśnie Warszawa.

Firmy dostaną bezzwrotne granty

Kolejne środki przeznaczy samorząd Województwa Zachodniopomorskiego na pomoc dla lokalnych firm dotkniętych skutkami Covid-19. ...

Sektor logistyczny na fali

Centrum o powierzchni 8 ha wybuduje w Szczecinie Freja. Inwestycja jest pokłosiem rozwoju branży ...

Będą nowe miejskie plaże

Trwają pracę związane z zabudową części nabrzeża jeziora w Sławie (woj. lubuskie). Nowego terenu ...