Odetchnij zdrowo na Warmii i Mazurach

Rzeka Krutynia (ok. 95 km) to najpopularniejszy w regionie szlak wśród miłośników spływów kajakowych. Fot./materiały prasowe
Rzeka Krutynia (ok. 95 km) to najpopularniejszy w regionie szlak wśród miłośników spływów kajakowych. Fot./materiały prasowe

Warmia i Mazury zapraszają na bezpieczne wakacje! Mnóstwo możliwości znajdą tu dla siebie miłośnicy aktywnego wypoczynku.

Artykuł przygotowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Do regionu wygodnie dotrzesz samochodem lub pociągiem i praktycznie bezpośrednio z niego możesz przesiąść się na żaglówkę, kajak czy rower. Z Krakowa dolecisz do Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w Szymanach, skąd pociągiem możesz dojechać do Olsztyna lub wybrać się w podróż samochodem po Mazurach.

Złap wiatr w żagle

Ponad 3000 jezior w regionie to prawdziwy raj dla żeglarzy.Największą popularnością wśród nich cieszy się Szlak Wielkich Jezior Mazurskich (ok. 130 km), który wiedzie przez kilkanaście akwenów połączonych kanałami. Żeglując nim, przepłyniesz przez dwa największe jeziora w Polsce – Śniardwy i Mamry. Kto nie żegluje, może wybrać się na rejs statkiem wycieczkowym.

Wydanie Specjalne Życia Regionów
Turystyka w czasach pandemii

Dużym zainteresowaniem wodniaków cieszy się również Jeziorak – najdłuższe jezioro w kraju, rozsławione przez książki o Panu Samochodziku. Poprzez Kanał Elbląski Jeziorak ma połączenie z Zalewem Wiślanym.

Fot./materiały prasowe

Główna droga wodna Kanału Elbląskiego (z odnogami liczącego ok. 150 km) łączy Elbląg z Ostródą. W sezonie również po kanale pływają statki wycieczkowe. System pięciu pochylni umożliwia im pokonanie ponad 100 m różnicy wysokości.

Przygoda na kajaku

Miłośnicy spływów kajakowych mają w regionie do dyspozycji łącznie ok. 1200 km tras. Najpopularniejszym szlakiem jest rzeka Krutynia (ok. 95 km). Pływali nią m.in. Melchior Wańkowicz i Jan Paweł II, zanim został papieżem. Innymi mazurskimi rzekami lubianymi przez kajakarzy są m.in. Sapina, Ełk i Pisa.

Największa rzeka regionu to Łyna (196 km) o bardzo urozmaiconym biegu, która stała się jeszcze przyjaźniejsza kajakarzom dzięki powstaniu nowych przystani. Najbardziej urokliwym dopływem Łyny jest Marózka, a stawiającym kajakarzom najciekawsze wyzwania – Wadąg.

Atrakcyjnymi trasami kajakowymi są również Drwęca (w regionie ok. 110 km), która łączy się z system Kanału Elbląskiego, i zasilająca ją rzeka Wel (99 km). Ta ostatnia jest bardzo różnorodna – miejscami leniwie meandruje, a gdzie indziej ma charakter górski i obfituje w przeszkody.

Rowerem po regionie

Dzięki zróżnicowaniu tras rowerowych w regionie każdy miłośnik dwóch kółek znajdzie coś dla siebie. Najdłuższa z tych tras to warmińsko-mazurski odcinek Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo (ok. 395 km), rozpoczynający się w Elblągu i biegnący przez północne tereny regionu. Wytyczenie Szlaku Rowerowego Kanału Elbląskiego połączyło z nim Ostródę, zaś Warmińskiej Łynostrady – Olsztyn.

Fot./materiały prasowe

Jazdę Green Velo można urozmaicać wypadami po lokalnych szlakach, m.in. w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Trasa wiodąca wokół jeziora Śniardwy liczy 100 km, a start i metę ma w Piszu. Biegnące przez Puszczę Piską Pętla Nidzka (47 km) i Pętla Bełdany (39 km) zaczynają się i kończą w Rucianem-Nidzie. Wielu wrażeń dostarcza też jazda szlakiem Giżycko – Ryn – Święta Lipka (65 km). Liczne trasy wytyczane przez samorządy gmin pozwolą ci na poznawanie lokalnych walorów przyrody i zabytków.

Pamiątki bogatej historii

Bogata i skomplikowana historia Warmii, Mazur i Powiśla pozostawiła po sobie wiele materialnych śladów. Najbardziej monumentalnymi pamiątkami średniowiecza są gotyckie zamki z czerwonej cegły. Szczególnie imponujące spośród nich można zobaczyć w Olsztynie, Lidzbarku Warmińskim, Reszlu, Nidzicy, Kętrzynie i Ostródzie. We Fromborku czeka na odwiedzenie jedyny na świecie dobrze zachowany warowny zespół katedralny. Obecnie w murach zachowanych warowni działają muzea, hotele i restauracje. Wśród pamiątek bliższej przeszłości wyróżniają się: XIX-wieczna twierdza Boyen w Giżycku i kompleksy schronów z okresu II wojny światowej – z Wilczym Szańcem w Gierłoży i kwaterą dowództwa wojsk lądowych w Mamerkach na czele. Najciekawsze zabytki województwa można zwiedzać, podróżując licznymi szlakami kulturowymi. Jeden z nich – Szlak Kopernikowski – łączy miejsca związane z życiem Mikołaja Kopernika, który na Warmii spędził 40 lat.

Rozwija się baza turystyczna

Region rozwija nowoczesną infrastrukturę, która służy zarówno jego mieszkańcom, jak i turystom. Pełen zakres atrakcji wodnych proponuje kilka obiektów w regionie, spośród których najnowszym są Termy Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim. Powstają nowe obiekty hotelowe, w tym oferujące całoroczne usługi spa i wellness. We wczasach zdrowotnych i pobytach sanatoryjnych specjalizuje się Gołdap, która jako pierwsza w regionie uzyskała status uzdrowiska. Ubiegają się o ten status kolejne miejscowości. Z myślą o ochronie środowiska powstała sieć kilkunastu ekomarin nad Wielkimi Jeziorami Mazurskimi i w kompleksie Jezioraka. Wokół licznych jezior rozbudowuje się baza rekreacyjna, której dobrym przykładem są nowoczesne obiekty nad jeziorem Ukiel w Olsztynie.

Jezioro Ukiel. Fot./materiały prasowe

—Więcej informacji o atrakcjach turystycznych Warmii, Mazur i Powiśla znajdziesz na: www.mazury.travel i www.warmia.mazury.pl.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Na pomoc pszczołom, czyli mniej koszenia w miastach

Zamiast wymuskanych trawników - kwietne łąki. Samorządy zakładają je, by nie tylko cieszyły oczy ...

Długi najemców komunalnych idą w miliony

Najemcy mieszkań komunalnych są winni setki miliony złotych. Odzyskanie zaległego czynszu nie jest proste. ...

Burmistrz Włodawy: W samorządzie skrajne ideologie są niepotrzebne

Nie wprowadzam skrajnie lewicowych uchwał, chociaż jestem z lewicy – mówi Wiesław Muszyński, burmistrz ...

Wadim Tyszkiewicz: Widmo zemsty na samorządach

Proces odbierania kompetencji lokalnym władzom już się zaczął – przekonuje Wadim Tyszkiewicz, senator i ...

Charytatywne Lady D.

Agnieszka Hajdukiewicz z Czaplinka, Małgorzata Konecka ze Szczecina i Krystyna Nawój z Przelewic – ...

Samorządy mogą zostać skazane wyłącznie na duże banki

Po likwidacji PBS Sanok i stratach samorządów niektórzy szefowie banków komercyjnych proponują zakaz lokowania ...