Ruszyły zgłoszenia do Europejskiego Znaku Jakości Zarządzania w JST

Laureaci I edycji programu ELoGE
fot. frdl.org.pl

Po czym poznać, że gmina jest dobrze zarządzania? Wystarczy sprawdzić, czy posiada Europejski Znak Jakości Zarządzania w Samorządzie Terytorialnym. Do 30 kwietnia br. Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego przyjmuje zgłoszenia do II edycji programu.

Efektywność i skuteczność, przestrzeganie prawa, innowacyjność i otwartość na zmiany – to tylko niektóre z 12 zasad, których według Rady Europy powinny przestrzegać lokalne samorządy. Te gminy, powiaty i województwa, które już to robią, mogą uzyskać Europejski Znak Zarządzania w Samorządzie Terytorialnym (European Label of Governance Excellence – w skrócie ELoGE). W 2018 roku Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego otrzymała od Rady Europy akredytację na przyznawanie tego znaku w Polsce. Właśnie rozpoczęła przyjmowanie zgłoszeń do II edycji programu.

Znak ELoGE opiera się na ocenie spełniania przez zgłoszoną jednostkę samorządową 12 zasad dobrego zarządzania określonych przez Radę Europy i promowanych w wielu państwach członkowskich, jako element wdrażania Europejskiej Strategii na rzecz Innowacji i Dobrego Rządzenia na Poziomie Lokalnym.

– ELoGE podkreśla osiągnięcia jednostek samorządowych. Urzędy, które chcą otrzymać certyfikat, muszą same ocenić swoje dokonania, zweryfikować działania w odniesieniu do szczegółowo określonych standardów – wskazywała Jutta Gützkow z Rady Europy podczas uroczystości przyznania certyfikatów w pierwszej edycji programu.

I właśnie ta cecha wyróżnia ELoGE na tle innych certyfikatów samorządowych. Tutaj to jednostka samorządowa dokonuje samooceny, przeprowadza badania wśród mieszkańców oraz pracowników i radnych, a także zbiera dokumentację pozwalającą na sprawdzenie, czy samoocena jest uzasadniona. Urzędy decydujące się na udział w programie podejmują się niełatwego zadania związanego z autoewaluacją na wielu poziomach. Dzięki temu mogą nie tylko potwierdzić jakość swojej działalności, lecz także zyskać motywację i punkty odniesienia do dalszego podnoszenia standardów zarządzania w swojej jednostce samorządu terytorialnego.

Europejski Znak Jakości Zarządzania w Samorządzie Terytorialnym zachęca do samodoskonalenia – jest przyznawany jedynie na dwa lata. Udział w programie jest całkowicie bezpłatny, a odznaczenie uznawane nie tylko w Polsce, lecz także w całej Europie.

fot. frdl.org.pl

– Wspieranie dobrego, efektywnego zarządzania w samorządach to jeden z najistotniejszych elementów misji Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej – podkreśla Cezary Trutkowski, prezes zarządu FRDL. – Zapraszamy do udziału wszystkie urzędy, którym leży na sercu podnoszenie jakości lokalnej samorządności.

Jednostka samorządu terytorialnego, która chce wziąć udział w programie ELoGE, powinna:

  1. Wypełnić ankietę zgłoszeniową,
  2. Zapewnić wypełnienie ankiety przez odpowiednią grupę mieszkańców oraz radnych i pracowników urzędu (ankieta)
  3. Wypełnić internetową matrycę samooceny jednostki samorządu terytorialnego (wypełnia pracownik JST),
  4. Publicznie zaprezentować wyniki samooceny,
  5. Spełnić kryteria określone w regulaminie programu.

Szczegółowe informacje o tym, jak uzyskać Znak, można znaleźć na stronie Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Patronem medialnym II edycji ELoGE w Polsce jest „Rzeczpospolita. Życie Regionów”, zaś partnerem technologicznych – portal Webankieta.pl.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gliwice przyniosły szczęście!

Reprezentantka Polski Viki Gabor wygrała Eurowizję Junior 2019. W nowoczesnej hali Arena Gliwice występy ...

Spóźnia się tramwaj na południe Katowic

Nie będzie w przyszłym roku tramwaju na południe Katowic, jak wcześniej planowano. Jedna z ...

Prezydent Wrocławia: Duże miasto jest niczym transatlantyk

Trwa rywalizacja o inwestycje nowych firm, ale dzisiaj przede wszystkim gra toczy się o ...

Powrót PKS-ów bez szans na sukces

Samorządy są ostrożne w staraniach o przywrócenie lokalnych połączeń. Nie chcą dopłat państwa, bo ...

Nowe pomysły na reformę służby zdrowia

Zamiast wojewódzkich oddziałów NFZ sprawami zdrowia kierować by miały samorządy wojewódzkie.

Gabinet dentystyczny poza zasięgiem wielu szkół

Obowiązki, jakie nakłada na samorządy ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami, znacznie przekraczają możliwości ...